Šeštadienis, 20 balandžio, 2024
Straipsniai

Dauguma bendrovių atskleidžia alternatyvius veiklos rodiklius

Absoliuti dauguma bendrovių, kurių vertybiniais popieriais prekiaujama reguliuojamoje rinkoje (biržoje), atskleidžia alternatyvius veiklos rodiklius – papildomus finansinius rodiklius, kurie nėra apibrėžti finansinėse ataskaitose. Tačiau bendrovėms trūksta nuoseklumo aiškinant šių rodiklių informaciją.

Lietuvos bankas peržiūrėjo kaip bendrovės, kurių išleisti vertybiniai popieriai įtraukti į prekybą reguliuojamose rinkose (toliau – emitentai arba bendrovės), laikosi alternatyvių veiklos rodiklių (AVR) gairių principų, skelbdamos informaciją 2016 m. metiniuose pranešimuose.

Visi emitentai metiniuose pranešimuose atskleidė AVR, išskyrus vieną, kuris metiniame pranešime pateikė nuorodą į interneto svetainę. AVR buvo palyginami mažiausiai su praėjusiais metais, nors nemaža dalis bendrovių pateikė kelerių metų šių rodiklių raidos istoriją, t. y. nebuvo apsiribojama tik palyginimu su ankstesniais metais.

Veiklos pelningumo rodiklių apskaičiavimas

Daugiau nei trys ketvirtadaliai bendrovių (beveik 77 %) pateikė ir skaičiavo EBITDA ir (ar) EBIT. Visos bendrovės, išskyrus vieną, skaičiavo ir pateikė pelningumo ir kitus finansinius rodiklius, taip pat visos pateikė mažiausiai vieno ankstesnio laikotarpio palyginamuosius duomenis.

Dažniausiai metiniame pranešime pasitaikantis trūkumas atskleidžiant AVR yra tas, kad neaprašomos pateikiamų rodiklių formulės. Tik šešios bendrovės (20 %) aprašė taikytas formules. Didžioji dauguma bendrovių (70 %) nepateikė AVR skaičiavimo formulių.

Dalis emitentų formulių neaprašė, tačiau pateikė nuorodas į interneto svetaines, kuriose ši informacija skelbiama. Kitos bendrovės pateikė ne visų rodiklių skaičiavimo formules arba jų skaičiavimo aprašymus pateikė tik finansinėse ataskaitose.

Nė viena bendrovė, pasirinkdama atskleisti finansinius rodiklius, nenurodė priežasčių, kodėl pasirinko būtent šiuos rodiklius kaip geriausiai atspindinčius bendrovės finansinę būklę.

Pardavimų pagal produktus ir paslaugas bei atskiras šalis atskleidimas

Pusė visų bendrovių, atskleisdamos finansinius rodiklius, nurodė pardavimo sumas pagal parduotus produktus ar suteiktas paslaugas, kai kurios informaciją pateikė išreikštą procentais. Viena bendrovė pateikė tik pardavimo užsienio rinkose sumą ir nurodė, kad daugiau informacijos galima rasti metinių finansinių ataskaitų aiškinamojo rašto pastabose.

Trečdalis visų bendrovių informacijos pagal parduotus produktus ir (ar) suteiktas paslaugas neatskleidė. Septynios bendrovės pateikė informaciją apie pardavimus pagal šalis. Visos bendrovės, kurios nurodė pardavimų sumas, pateikė ir palyginamąją informaciją.

Pagrindinės išvados apie 2016 m. bendrovių metinius pranešimus

  1. AVR yra plačiai naudojami, nors apibrėžimai paprastai viešai neatskleidžiami.
  2. Dauguma bendrovių pagerino AVR atskleidimą, palyginti su praėjusiais metais.
  3. Dažniausiai (su tam tikromis išimtimis) AVR naudojimo tikslai viešai neatskleidžiami.
  4. Išdėstymas dažniausiai susijęs su tarptautinių apskaitos standartų rodikliais, pateikiamais metinėse finansinėse ataskaitose.
  5. Pakoreguoto (perskaičiuoto) pelno (EBITDA ir (ar) EBIT) apibrėžimai dažniausiai nepateikti.

Rodiklių atskleidimo rekomendacijos

1.    Atskleidžiant AVR, rinkos dalyviams būtina paaiškinti jų pateikimo tikslus (kodėl pasirinkti būtent tokie rodikliai, kodėl jie geriausiai parodo emitento veiklos rezultatus ir pan.), o nusprendus pakeisti skelbtus AVR kitais ar keičiant konkretaus rodiklio apskaičiavimo tvarką, reikia paaiškinti tokių pakeitimų priežastis.

2.    AVR skaičiavimo formulių aprašymas turėtų apimti ne tik formalią rodiklio apskaičiavimo tvarką, bet ir suteikti investuotojams informacijos, ką jis parodo, ką reiškia apskaičiuotų reikšmių didėjimo ar mažėjimo tendencijos ir pan.

3.    AVR turėtų būti atskleidžiami nuosekliai, dažnai jų nekeičiant, kad investuotojai ir kiti finansinių ataskaitų vartotojai geriau suprastų emitento veiklos tendencijas ir finansinę padėtį. Laikytis nusistatyto jų skelbimo periodiškumo.

4.    Jei skaičiuojant AVR naudojami dydžiai iš finansinių ataskaitų, reikėtų vartoti tuos pačius jų pavadinimus (apibrėžimus), kad vartotojams būtų aiški jų kilmė.

Be to, atkreiptinas dėmesys, kad AVR yra laikomi viešai neatskleista informacija, todėl juos skelbiant reikia laikytis tokios informacijos atskleidimo reikalavimų.

* * *

Alternatyvių veiklos rodiklių gaires parengė Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija (angl. European Securities and Markets Authority – ESMA). Jos galioja nuo 2016 m. liepos 3 d. Lietuvos bankas vykdo šių gairių atitikties priežiūrą.

Kas yra alternatyvūs veiklos rodikliai? 
Alternatyvūs veiklos rodikliai – tai finansiniai rodikliai, kuriais vertinama buvusi ar būsima bendrovės finansinė veikla, finansinė padėtis arba grynųjų pinigų srautai, išskyrus finansinius rodiklius, apibrėžtus ar nurodytus finansinėse ataskaitose. Dažniausiai taikomų AVR pavyzdžiai yra EBIT (angl. Earnings Before Interest and Taxes), EBITDA (angl. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortisation), grynoji skola, laisvieji grynųjų pinigų srautai, nepriklausomas augimas ar panašūs rodikliai, kuriais patikslinami bendrųjų pajamų, finansinės būklės ar pinigų srautų ataskaitų straipsniai.

Pagrindiniai gairių principai
ATSKLEIDIMAS. Emitentai turi apibrėžti AVR, jų sudedamąsias dalis ir taikomą apskaičiavimo pagrindą, įskaitant išsamią informaciją apie svarbias taikomas hipotezes ar prielaidas. Be to, turi būti nurodyta, ar AVR arba kurios nors jų sudedamosios dalys yra susijusios su ankstesnio ar būsimų ataskaitinių laikotarpių tikėtinais veiklos rezultatais.
DERINIMAS. AVR derinimas su tiesiogiai susijusiais straipsniais, atitinkamo ataskaitinio laikotarpio finansinių ataskaitų tarpine suma ar bendrąja suma turėtų būti atskleidžiamas atskirai nurodant ir paaiškinant derinamus straipsnius.
AVR NAUDOJIMO PAAIŠKINIMAS. Emitentai turėtų paaiškinti AVR naudą, kad naudotojai suprastų jų svarbą ir patikimumą.
LYGINAMIEJI DUOMENYS. AVR turėtų būti pateikti kartu su atitinkamų ankstesnių laikotarpių lyginamaisiais duomenimis.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.