Antradienis, 3 gruodžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Ethereum – kriptovaliuta jau įvariusi spekuliantus į kampą

Ethereum – dar viena kripto su siurprizais

Ethereum laikoma antra kriptovaliuta pagal populiarumą po bitcoin. Ir kaip ‘priklauso’ populiarioms valiutoms, ši taip pat su savo kaprizais. Visai neseniai, jos kaina rinkoje žiauriai krito. Įvyko vadinamasis „flash crash”. Per kelias sekundes ethereum krito nuo $317 iki $0.10 ir paskui vėl užkilo. Tai leido kažkam užsidirbti visai neblogus pelnus…

Tai įvyko 2017 m birželio 21 d. vienoje iš nedidelių kriptovaliutų keityklų GDAX. Teigiama, kad buvo didžiulis ethereum kiekio pardavimo ‘už bet kokią‘ kainą pavedimas. Toks pavedimas parduoti ‘surinko’ visus pavedimus pirkti, buvusius iki 10 centų ribos. Be to, šitoje keitykloje dalis spekuliantų prekiavo su svertu. Kainai kritus, suveikė „margin call” – pozicijos užsidarė visiškame nulyje.

„Flash crash” vaizdas 3 min. periodo grafike:

Ethereum - kriptovaliuta jau įvariusi spekuliantus į kampą

 

 

Taip spekuliantai buvo įspausti į kampą.

„Kampas” yra senas rinkos terminas, kai vienas ar keli žaidėjai, turėdami didelį kiekį akcijų gali manipuliuoti akcijos kaina savo naudai. Dabartinės reguliavimo priemonės baigia išstumti reiškinį iš reguliuojamų rinkų.

Kriptovaliutos nėra reguliuojama rinka, todėl čia manipuliacijos laisvai gali vykti. Panašu, kai tai ir įvyko, nes ‘kampas’ labai puikiai veikia su svertinėmis pozicijomis, o tokių keitykloje buvo.

 

Manipuliacija!

Įtarimą, kad tai buvo manipuliacija, kelia ir dideli sandoriai išdėstyti nuo $1 iki $0.10 prieš pat kainai krentant. Kai, tuo tarpu, įprasti pavedimai baigėsi maždaug ties $25.

Patys pirmi pavedimai kainą numušė nuo $317 iki $224. Kiti pavedimai jau kirto per svertines pozicijas. Ir tai numušė kursą dar labiau. O tai suaktyvino visą lavina „margin call’ų” žemesnėmis kainomis.

Kai nėra jokios kontrolės, tokią manipuliaciją gali atlikti kas tik nori, turintis kiek didesnį kiekį valiutos.

Tai kokie kiekiai turi būti?

Po kritimo ethereum kursas sugrįžo beveik į tą patį lygmenį, koks ir buvo prieš incidentą. Iš prieinamo transakcijų sąrašo matosi, kad po $0.10 buvo nupirkta 3 809 vienetų ethereum.

Po $1 nupirkta 694 vienetai, po $2.05 – 230 vienetų. Bendrai sumai reikėjo apie $1 500. Ir po akimirkos šitie supirkti vienetai kainavo jau apie $1.4 mln.

Ir jei tai buvo tikrai planuota akcija, tai gali būti, kad tai buvo pelningiausias sandoris per visą visų rinkų istoriją.

Po įvykio žiniasklaidoje greitai prasidėjo svarstymai, kokio reikia kapitalo, kad įvykdyti analogišką aferą. Vieni sako, kad GDAX keitykloje vieno milijono dolerių pilnai užtenka.

Neatmetama ir kita nelegalių veiksmų galimybė. Pati GDAX keitykla teigia, kad pirminis tyrimas neparodė jokių nusižengimų prekybos taisyklėms. Tyrimas dar atliekamas ir, gali būti, sužinosime jo rezultatus.

Pati keitikla pažadėjo padengti nuostolius spekuliantams, kurie juos patyrė per šį incidentą. Ir pataria visų keityklų klientams rinktis tik patikimas keityklas, o kolegoms siūlo, kad keityklos būtų kontroliuojamos atitinkamų valstybės institucijų.

Tarsi to būtų mažai!

Lyg ‘flash crash’ būtų per maža, pasirodė gandai, kad mirė ethereum autorius Vitalik Ethereum - kriptovaliuta jau įvariusi spekuliantus į kampąButerin. Nors gandas nepasitvirtino, sunku įsivaizduoti, kas būtų su šia valiuta, jei mirtis būtų pasitvirtinusi.

Vien po gando valiutos vertė nukrito beveik 20% ir kaina dabar svyruoja žemiau $300 lygmens.

Kas yra Ethereum?

Tai ne tik kriptovaliuta, panaši į bitcoin, bet ir programinė platforma, leidžianti vartotojams vykdyti tiesioginius sandorius. Rinkai programa pristatyta 2014 m.

Sekdama bitcoin bulių rinką, ethereum kriptovaliuta taip pat sparčiai kilo ir per mėnesį pakilo nuo $100 iki $420 šių metų birželio viduryje. Nuo to laiko tik koreguojasi.

O metų pradžioje ETH kainavo apie $8.00. Ir tai beveik 5 000% kilimas.

Kai kurie ekspertai mano, kad ethereum ateitis nusimato geresnė nei bitcoin, nes jos panaudojimo galimybių yra daugiau.

Šios kriptovaliutos technologija (blockchain) domina valstybines institucijas, kaip priemonę naudoti savo šalyje. Susidomėjimą išreiškė Rusija, o Singapūras jau testuoja technologiją.

Daugiau kriptoapžvalgų rasite čia.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.