Ketvirtadienis, 18 balandžio, 2024
Investuotojų galerija

John Templeton

John Templeton

Seras Džonas Tempeltonas (Sir John Templeton) (1912–2008) buvo viena ryškiausių figūrų finansų pasaulyje XX amžiuje.  Jo veikla turėjo neįkainojamos reikšmės, ne veltui jis vadinamas investicinių fondų tėvu.

Dž.Tempeltonas svajojo studijuoti Jeilio universitete, bet Didžiosios Depresijos nuskurdinti tėvai negalėjo finansuoti mokslų.

Jaunystėje jis dirba fizinį darbą, perka ir skaito knygas. Jeilio universitete gauna stipendiją. Vėliau išvažiuoja į Jungtines Karalystes studijuoti menų.

Studijuodamas Britanijoje keliauja po pasaulį. Aplanko 35 šalis. Kelionė Džonui padarė didžiulį įspūdį ir padarė didžiulę įtaką.

1937 m. Džonas Tempeltonas sugrįžta į JAV ir pradeda dirbti Wall Streete, mažai žinomoje kompanijoje „Feiner&Beane“. Iš šitos kompanijos vėliau kilo „Merrill Lynch“. O pats Dž.Templetonas gana pigiai nupirko investicinių konsultacijų kompaniją ir ją pavadino „Templeton, Dobbrow&Vance, Inc.“

1939 m. Dž.Templetono kompanija investuoja „variokines akcijas“ (penny stock). Už 10 400 dolerių nuperkamos 104 kompanijos. Iš jų 34 kompanijos bankrutuoja. Likusių vertė padidėja keturgubai.

John Templeton

1954 m., turėdamas solidų kapitalą, Džonas Templetonas įsteigia pirmąjį pasaulyje tarptautinį investicinį fondą. „Templeton Growth Fund“. Iki 1992 m. (kai Templetono kompanija susilieja su „Franklin Group“ kompanija) vidutiniškai kasmet priauga po 15 proc. S&P 500 vidutiniškai auga tik po 11,1 proc.

Praeito amžiaus septintojo dešimtmečio viduryje emigruoja iš JAV į Bahamus. Čia gauna pilietybę. Gyvendamas Bahamuose, gauna ir Jungtinių Karalysčių pilietybę.

Gilinantis į investuotojo metodų paslaptis, reikia pastebėti, kad jis fundamentalią analizę laikė aukščiau techninės analizės. Jis ieškojo fundamentaliai sveikų kompanijų, perspektyvių, tačiau Dievo ir rinkos pamirštų. Geriausias laikas pirkti akcijas panikos metu, pesimizmo rinkoje maksimume.

Investicinis horizontas irgi svarbus. Sakoma, kad turtus Templetonas susižėrė pirkdamas kompanijas per Didžiąją Depresiją ir parduodamas jas dešimtame dešimtmetyje. Tai ne tiesa, bet gerai atspinti investavimo stilių – pirkti reikia, kai akcijos pigiausios, parduoti reikia, kai akcijos brangiausios. Ir meškų rinkoje nereikia snausti. Short selling irgi padeda uždirbti.

Dž.Templetono, kaip individualaus investuotojo „gulbės giesmė” įvyko, kai jis aktyviai pardavinėjo (short selling) NASDAQ akcijas per „dot com“ bumą 2000 m.

Džonas Templetonas buvo labai religingas ir atsidavęs filantropiniais veiklai. 1972 m. įsteigė 1 mln. dolerių vertės „Templetono prizą“, skirtą fiziniams asmenims už pasiekimus mokslo srityje. Už nuopelnus Jungtinių Karalysčių karalienė Elžbieta II Dž.Templetonui suteikė garbingą sero vardą.

Per investicinę veiklą Dž.Templetonas įkūrė fondą „Templeton Fundation“, kuris dar ir dabar sėkmingai veikia. 1999 m. žurnalas „Money“ Templetonui suteikė „XX a. Biržos Investuotojo“ titulą.

Seras Džonas Templetonas visada teigė, kad turtų kaupimas neturi prieštarauti universalioms krikščioniškoms tradicijoms. Visas savo veiklas investuotojas pradėdavo nuo maldos.

„Meistro“ citatos:

Jeigu nori biržoje pasiekti gerų rezultatų, turi daryti visiškai priešingai negu dauguma.

Gyvendamas Bahamuose pasiekiu geresnių rezultatų negu gyvendamas Rockefeller aikštė 39, Manhetene. Darbo Manhetene minusas yra tai, kad nuolat reikia kovoti su minia.

Jei nori pasiekti gerų rezultatų biržoje, turi būti fundamentalios analizės specialistas.

Apie serą Džoną Templetoną yra prirašyta knygų.

„Spiritual Investments: Wall Street Wisdom From The Career Of Sir John Templeton“, Gary D. Moore (1998);

„Golden Nuggets From Sir John Templeton“, John Templeton (1997);

„21 Steps To Personal Success And Real Happiness“, John Marks Templeton, James Ellison (1992).



Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.