Penktadienis, 19 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Keli akmenėliai į kripto valiutų rinkos daržą

Kripto valiutų rinkos – kokia paskirtis? Pagal valiutos apibrėžimą, ir kripto naudojamos tarpusavio atsiskaitymams. Su bitcoin viskas kaip ir aišku, juo galima atsiskaityti labai daug kur, o Cuge net ir dalį municipalinių mokesčių padengti.

Keli akmenėliai į kripto valiutų rinkos daržą
Asociatyvus pav. iš interneto

O kiek galima naudoti atsiskaitymams kitas kripto valiutas prekėms ir paslaugoms įsigyti. Kol kas neteko girdėti. O ir bitcoin paplitimas atsiskaitymuose dar labai, labai, labai tolimas nuo masiško, kad tai būtų galima vadinti visuotinai priimtinu reiškiniu.

Tiesa, ethereum valiuta galima įsigyti per ICO leidžiamų ‘monetų’ ir žetonų. Nes dauguma ICO leidžiamos ethereum blockchain pagrindu ir nauja valiuta parduodama tik ethereum.

Ir vis dėl to logika kelia klausimą, kam reikia tiek daug kripto valiutų, kurios kol kas yra tik spekuliacijų objektas? Kokia prasmė kurti objektą spekuliavimui, jei iki šiol jų yra prikurta be proto daug?

Kažkas valiutas ‘kasa’. OK, tai normalus verslas. Yra investicija į ilgalaikį materialųjį turtą, kuris gamina kažkokį produktą. Buhalterine prasme (patikslins mane, kas žino tiksliai) pagaminta kripto valiuta, greičiausiai, irgi yra materialus turtas.

Produktą parduodi – turi pajamas ir, greičiausiai, pelną. Pelną gali panaudoti tolimesnėms investicijos į hardą ar ICO, gali panaudoti naujam automobiliui nusipirkti.

Beje, eurai mokėjimo/kredito kortelėje irgi savotiška kripto valiuta. Šiuo požiūriu, bitcoin sukūrimas vertingas tik dėl blockchain.

Sakysim, aš nusipirkau bitcoin iš vieno tokio verslininko. Ir? Galiu kur nors nuskristi su Virgin avialinijomis. Bet jos į Vilnius dar neskrenda. Ir į Kauną ne. Nežinau, ar koks ūkininkas man šiandien parduotų kumpį, kaušinių ar bulvių už bitcoin. Nebent gerai itin gerai paieškojus rastum kokį jauną ūkininką, norintį įsigyti bitcoin, bet nebūtinai turintį visko ko man reikia.

Kad ir kaip beburtum, Lietuvoje bitcoin panaudojimas dar labai komplikuotas, Daug paprasčiau nueiti į Maximą su kortele ir paprastuoju būdu pirkti ko reikia. Beje, eurai mokėjimo/kredito kortelėje irgi savotiška kripto valiuta. Šiuo požiūriu, bitcoin sukūrimas vertingas tik dėl blockchain.

Tai su tais turimais bitcoin Lietuvoje geriausia tik spekuliuoti. Bet visi suprantame, kad ši veikla nesukuria jokios vertės, net į šalies BVP skaičiavimą neįtraukiama. Spekuliavimo procesas – tai pinigų tekėjimas iš vieno spekulianto kišenės ir kito ir atvirkščiai.

ICO

Apie pirminį valiutų platinimą (ICO) yra atskira kalba. Be abejo, tai tikrai geras būdas pritraukti daug lėšų savo veiklai vystyti. Gal būt tik reikia pasidžiaugti, kad verslas atrado greitą ir visiems patogų būdą veiklai finansuoti.

Kaip viso šito išdava, aš gaunu kažkokį ‘coiną’ ar žetoną būtinai labai gudriu pavadinimu.

Bet ir čia klausimų kyla. ICO išleidžia dar vieną, nežinia kam reikalingą kripto valiutą. Gal ir žinia? Čia, manau, laiko klausimas, kol bus aišku, kas čia kokį verslą daro.

Bet ICO reiktų suprasti ne tik kaip lėšų pritraukimą iš vienos pusės, bet ir investavimą iš kitos pusės. Jūs darote verslą, ieškote investuotojų, paleidžiate ICO, aš susidomiu ir investuoju. Kaip viso šito išdava, aš gaunu kažkokį ‘coiną’ ar žetoną būtinai labai gudriu pavadinimu.

Ir ką gaunu kaip investuotojas? Perskaičiau kelis ICO, niekur neradau, kokią grąžą man siūlo. Na gal neatidžiai skaičiau? Gal kur smulkiomis raidėmis parašyta ar toli paslėpta? Bet pilna aprašymų, koks tai ‘crootas’ produktas. Kas man iš to?

Keli akmenėliai į kripto valiutų rinkos daržą

Tikriausiai, yra ‘kas iš to?’, jei ICO rinkas jau siekia $2.4 mlrd.

Kur kas labiau suprantama obligacijų emisija ar IPO. Pirmu atveju aš kredituoju veiklą ir pirkdamas obligaciją žinau, kokias palūkanas gausiu. Antru atveju aš tampu verslo dalininku ir pretenduoju į kompanijos uždirbamą pelną. Ir tai vyksta reguliuojamoje rinkoje.

ICO atveju aš neturiu nei palūkanų, nei dividendų, nei nuosavybės dalies. Ir niekas mano teisių negina. Aš esu potenciali sukčiavimo auka. Tave gali internete apgauti bet kas, Karlai!

Pabaigai

Todėl rinkitės atidžiai, kur investuoti pinigus. Gražus ICO tinklapis gali būti tik jaukas ant kabliuko. Čia reikia daug padirbėti, kol ką nors išsiaiškinti. Jau nekalbu apie tai, kad vertę nustatyti visai be šansų.

Bet tik atsiskaitymų už prekes ir paslaugas blockchain yra mano garantas, nes paremtas Didžiosios knygos (distributed ledger) technologija.

Per didelis kripto valiutų kiekis (straipsnio rašymo metu įvykdytų, vykdomų ir būsimų ICO užfiksuota 250) gali sukompromituoti pačią kripto idėją ir sužlugdyti rinką. 250 – tai daugiau nei nacionalinių valiutų pasaulyje. Ir kaip matome, netobula finansinė sistema pasaulyje privedė prie kripto rinkos atsiradimo.

Bet ar kripto valiutos netobulumu neperspjaus fiat valiutų sistemos? Bitcoin su blockchain sukurtas specialiai decentralizuotai rinkai, kur niekas nepasitiki niekuo. Bet tik atsiskaitymų už prekes ir paslaugas blockchain yra mano garantas, nes paremtas Didžiosios knygos (distributed ledger) technologija.

Visais kitais atvejais tenka prisiimti nevaldomą riziką, t.y. riziką būti pagautam ir prarasti viską.

2 thoughts on “Keli akmenėliai į kripto valiutų rinkos daržą

  • „Let’s zoom in to ‘value investing strategy’ that suits you the best.
    Article by G Kumar, astrologer, academician &
    programmer of. ‘Tulip mania’ refers to a tiume in the Dutch Golden Age when tthe contract prices for tulip bulbs escalated to
    extraordinary heights, and then sharply collapsed.”

  • I’ve recently started a blog, the info you provide on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work. “A physicist is an atom’s way of knowing about atoms.” by George Wald.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.