Kripto valiutų rinkos žodynas

Bitcoin su visa eile įsiveržė į mūsų gyvenimą ir tuo pačiu atsinešė terminologiją ne visada suprantamą paprastam vartotojui. Terminologija, kaip ir pačios valiutos nėra visiškai naujas išradimas.

Visa tai kilo iš matematikos šakos kriptografijos. O tai priemonė apsaugoti slaptą informaciją. Kriptografija turi šnipų žaidimų aurą, o tai kripto valiutų rinkai suteikia tam tikro paslaptingumo ir žavesio.

Kripto valiuta. Skaitmeninė valiuta. Dėl saugumo ir sandorių patvirtinimo paremta kriptografijos metodu. Yra įvairių kripto valiutų. Bitcoin ir Eriteum yra tarp labiausiai žinomų.

BITCOIN. Skaitmeninė arba kripto valiuta, leidžianti atsiskaitymus decentralizuotame „žmogus-žmogui“ arba „vartotojas-vartotojui“ (peer-to-peer) tinkle, nereguliuojamame jokia valstybine institucija ar kitu asmeniu.

BLOCKCHAIN (blokų grandinė). Programinė įranga, kuri pirmą kartą atsirado su bitcoin’u visam tinklui palaikyti. BG sukurta Paskirstytos Didžiosios knygos technologijos pagrindu. Blockchain savyje visą transakcijų tinkle informaciją atskirų blokų pavidalu. Informacija yra pasaugota ypatinga kriptografija.

Paskirstytos Didžiosios knygos technologija (Distributed Ledger Techology). Didžioji knyga yra buhalterinis teminas, Knygoje surašomos visos sąskaitos. Dažnai šia technologija apibūdinama blockchain. Tačiau bitcoin paremta blockchain yra vieša Didžioji knyga. (public ledger).
Kasimas (Mining). Tai procesas, kurio metu tikrinamos transakcijos ir pridedamos į blockchain. Tai sukuriamas naijas bitcoin ar altcoin.

Kasėjai (Miners). Tai įranga, ar žmonės, turintys tą įrangą, kurios pagalba kuriamas bitcoin ar kita kripto valiuta. Kasėjai uždirba naudodami kompiuterio pajėgumus valiutai išgauti ir ją parduoda biržoje.

Vieša Didžioji knyga (Public Ledger). Tai paskirstyta Didžioji knyga, atvira visiems internete. Bitcoin blockchain yra  Vieša Didžioji knyga.

Apribota Didžioji knyga (Permissioned Ledger). Iš principo tai ta pati Paskirstyta Didžioji knyga, tik ji reikalauja leidimo prie jos prisijungti ir labiau skirta siauram naudotojų ratui. Tokia technologija labiau tinka bankams, korporacijoms, kur reikia apsaugoti privačius duomenis.

Dvigubas apmokėjimas (Double Spend). Nelegalus veiksmas, kai tais pačiais bitcoinais tuo pačiu metu atsiskaitoma ne su vienu, o su dviem pardavėjais (transakcijos dalyviais). Blockchain technologija neleidžia tokiems dalykams įvykti.

Altcoinas (Altcoin). Tai bendras kripto valiutų, išskyrus bitcoin, pavadinimas.

Ethereum. Blockchain tinklso tipas. Skiriasi nuo bitcoin grandinės savo tikslais ir talpa. Ethereum blockchain gali būti naudojama sukurti decentralizuotas programėles ar priedus (applications).  Ethereum pagrindu sukurta alternatyvioji valiuta vadinama Ether.

Visiškas atskyrimas (Hard Fork). Procesas, kai blockchain atskiriama į dvi atskiras Didžiąsias knygas ir taip sukuliama nauja kripto valiutas.

Bitcoin Cash. Alternatyvi kripto valiuta, kurią 2017 m. rugpjūtį Kinijos kasėjai hard fork pagalba sukūrė iš bitcoin blockchain.

Pirminis blokas (Genesis Block). Pirmas blokas naujoje blokų grandinėje (blockchain).

Maišos greitis (Hash Rate). Transakcijos greitis. Kripto valiutos tinklo sugebėjimas atlikti matematinius skaičiavimus. Skaičiuojamas operacijų skaičiumi per sekundę. 10 Th/s HR reiškia, kad tinklas arba kasimo įranga atlieka 10 trilijonų operacijų per sekundę.

Išmanusis kontraktas (Smart Contract). Blockchain technologija paremta programinė įranga, kurios funkcija automatiškai vykdyti kontrakto sąlygas. Pavyzdžiui, „išmaniosios obligacijos“ (smart bond) automatiškai išmokės kuponus.

ICO. Pirminis monetų ar žetonų platinimas (Initial Coin Offering). This is the process or event in which funds are raised for a new cryptocurrency venture and contributors receive tokens in return.

Paskirstytoji programa (Distributed Application). Programinė įranga veikianti plačiame kompiuterių tinkle tuo pačiu metu. Tokios sistemos tikslas yra spręsti sudėtingas užduotis ir tikslus.

Oraculas (Oracle). Duomenų kanalas, dažniausiai trečios šalies paslauga, suteikianti informaciją, reikalingą išmaniuosiuose kontraktuose.

Mazgai (Nodes). Duomenų perdavimo taškai.

Skaitmeninė piniginė (Digital Wallet). Programinė įranga, kurios pagalba vartotojas gali atlikti mokėjimus, pirkimus ir laikyti kripto valiutą internete.

Privatus raktas (Private Key). Kriptografijos forma, kuri leidžia vartotojui prisijungti prie piniginės, pasiekti savo valiutą ir tai yra esminė saugumo detalė.

Programinės įrangos saugumo modulis (Hardware Security Modules). Tai prietaisas, kuris labai saugiai užtikrina tokius duomenis kaip privatus raktas.

„Atskirti liudytojai“ (SegregatedWitness (SegWit)). Komandos Bitcoin Core siūloma ‘soft fork’, kurios tikslas yra optimizuoti bitcoin blockchain dydį. T.y. padidina blokų grandinės efektyvumą be dydžio padidinimo, bet į bloką bus galima įrašyti daugiau informacijos.

Šaltinis: Investopedia, Blockgeeks, Blockchaintechonologies.com, Wikipedia


Patikslinimams, naujiems terminams įrašyti siūlykite čia:

Facebook Comments
%d bloggers like this: