Sekmadienis, 15 rugsėjo, 2024
Investuotojų galerija

Peter Lynch

Peter Lynch gimė 1944 m. sausio 19 d. Jis žinomas kaip JAV verslininkas ir biržos investuotojas, šiuo metu dirbantis konsultantu kompanijoje Fidelity Investments. P.Lynch 1965 m. baigė Boston College, o 1968 m. Wharton School of the University of Pennsylvania baigė MBA studijas.

Peter Lynch – sėkmės investuotojas

Kompanijoje Fidelity Investments jis pradėjo dirbti dar 1966 m. kaip praktikantas. Jo sritis buvo popieriaus, chemijos ir spaustuvių pramonės sektoriai. Nuo 1969 m. šioje kompanijoje dirba jau kaip samdomas darbuotojas. Nuo 1974 iki 1977 m. vadovavo kompanijos tyrimų centrui. Nuo 1977 iki 1990 m. vadovavo Magellan Fund, kurio pradinis kapitalas buvo $18 mln. 1990 m. fondo turtas jau siekė $14 mlrd. ir augo vidutiniškai po 29.2% kasmet.

2007 m. tapo Fidelity Management & Research Co. vicevadovu. Dabar išėjęs į pensiją aktyviai dalyvauja labdaringoje veikloje.

Darbo stilius

Jo darbo laikas apibūdinamas kaip „24/7“. Jis visada buvo užimtas, nes siekė žinoti, į ką investuoja. Jis bendraudavo su kompanijų vadovais, investicijų valdytojais, ekspertais ir analitikais. Kartą vienoje konferencijoje Peter Lynch pasidalino savo „kontroliniu sąrašu“ (checklist):

Žinokite, ką turite.

Beprasmiška prognozuoti ekonomiką ir palūkanų normas.

Jūs turite daug laiko nustatyti ir atpažinti išskirtinę kompaniją.

Venkite tolimų šūvių (Avoid long shots).

Geras valdymas yra labai svarbus – pirk tik gerą verslą.

Būkite lankstūs ir kuklūs, ir mokykitės iš klaidų.

Prieš pirkdami, turite mokėti paaiškinti, kodėl jūs perkate.

Negalima atsipalaiduoti (There’s always something to worry about).

Analizuodamas kompanijas, jis atsiribodavo nuo rinkos triukšmo ir įsigilindavo tik į kompanijos finansinius rodiklius. Kaip ilgalaikio investuotojo, jo nedomindavo trampalaikiai akcijų svyravimai. (priešingai nei Warren Buffett, kurį domino akcijų kritimai, kad galėtų nusipirkti pigiau).

Investavimo filosofija

Jis sukūrė ir šiandien dar populiarius investavimo principus individualioms investavimo strategijoms. Žinomiausia ir populiariausia yra „Investuok į tai, ką žinai“ („Invest in what you know“). Tai atitinka vidutinio neprofesionalaus investuotojo praktiką, nes šis neturi laiko studijuoti komplikuotus akcijų rodiklius ar skaityti ilgas finansines ataskaitas. Savo kompetencijos ribose investuotojai gali rasti daug dar neįvertintų akcijų.

Individualus investuotojas, teigia Peter Lynch, turi daugiau privalumų prieš Volstrito fondų valdytojus, nes nėra veikiami gatvės įtakos. Savo kasdieniniame gyvenime paprastas investuotojas gali atrasti daug daugiau. Ir paties Peter Lynch geriausios investicijos rastos ne sėdint biure, o laisvalaikiu, būnant su šeima. Todėl individualus investuotojas gali turėti rezultatą geresnį už profesionalaus Volstrito fondo valdytojo rezultatą. Dažnai taip ir būna su sumaniais investuotojais.

Peter Lynch

Tačiau neužtenka surasti vien tik gerą kompaniją. Reikia gerai žinoti jos verslą, jos produktus, jos konkurentus, išanalizuoti jos finansus ir sugebėti įvertinti.

***

Peter Lynch išskyrė šešis kompanijų tipus. Lėti gamintojai (Slow growers), Stipruoliai (Stalwarts), Greiti gamintojai (Fast-growers), Ciklinės (Cyclicals), Kintančios (Turnarounds), Turto galimybės (Asset opportunities). Lėti gamintojai yra nepatrauklios kompanijos. Stipruoliai gali būti gera portfelio pasauga. Greiti gamintojai susiję su aukšta rizika. Ciklinės kompanijos priklausomos nuo laiko.

Kintančioms kompanijos reikia nuodugnesnio ir dažnesnio tyrimo, nes elgiasi kitaip negu visa rinka. Turto galimybės yra pačios geriausios kompanijos investavimui ir kuria jau pastebėjo Volstritas.

Peter Lynch turėjo tris pagrindinius ir svarbius kriterijus, pagal kuriuos rinkdavosi kompaniją: pelningumas, kaina, verslo modelis. Kompanijos pelningumo rodikliai turi stabiliai augti kelių metų retrospektyvoje, geriausia, kai P/E rodiklis mažesnis už to sektoriaus vidutinį P/E ir mažesnis už pačios kompanijos vidutinį P/E.

Dividendų augimas turėjo būti visus pastaruosius 20 ar net 30 metų. Kompanijos skolos turi būti labai mažos, o Grynųjų pinigų ir akcijos kainos santykis (net cash to share price ratio) turi būti labai aukštas. Gerą potencialą investuotojui gali duoti greitai augančios kompanijos lėtai augančiame sektoriuje; kompanijos su paklausai neelastingu produktu; kurių akcijų dar nedaug turi fondai; kurią akcijas perka vadovai.

Ir ne kas kitas, o būtent Peter Lynch išpopuliarino PEG rodiklį. Jis rodo ar akcija dar pigi, atsižvelgiant į pačios akcijos augimą. Jis apskaičiuojamas P/E padalijus ir istorinio vidutinio metinio EPS augimo.

Pavyzdžiui, apskaičiuokime APB „Apranga“ PEG rodiklį. P/E-14.56, vidutinis metinis EPS iki 2012 m. yra 21.99%. Tai PEG=14.56/0.2199=66.21.

Kuo didesnis PEG, tuo daugiau jūs mokate už būsimą pelną. Teigiama, kad akcijos su PEG nuo 0 iki 1 gali duoti didžiausią grąžą. O „teisingai rinkoje įvertintos“ (fairly priced) akcijos PEG=1. Apie diversifikaciją Peter Lynch pasisako tai, kad portfelį diversifikuoti reikia tiek, kiek nenukenčia kiekvienos turimos akcijos individuali analizė.

Peter Lynch patarimai

1. Žinok, ką perki. Neinvestuok į tai, ko negali pavaizduoti kreidelėmis.

2. Nevarkite nuspėdami rinkas.

3. Už kiekvienos akcijos yra Kompanija. Akcija ne loterijos bilietas (kaip dažnai pamirštama), tai dalis kompanijos.

4. Investuok į ypatingas kompanijas (Quality Companies).

5. Jūs prarasite pinigus, tačiau nebūkite idiotais. Investuojant į akcijas pinigus galima ir prarasti. Tačiau reikia būti išmintingam ir nelaikyti nuostolių, nepirkti akcijų, kai fundamentalūs rodikliai sako „Ne“.

Visus šituos principus jis nurodo savo pagrindinėje knygoje „One Up On Wall Street“, Peter Lynch su John Rothchild (1989).

Posakiai

Pirk verslą, kurį gali valdyti net idiotas, nes anksčiau ar vėliau koks nors idiotas ims tai ir padarys.

Investavimas be analizės, tas pats, kas žaisti Stud pokerį ir net nepažiūrėti į kortas.

Kai rinkoje nėra daug staigmenų, tai akcijos lengvai nusakomos 20 metų į priekį. Bet jei jūs norite nuspėti kils ar kris akcijos per 2-3 metus, geriau meskite monetą.

Jei jūs 13 minučių praleidote analizuodami ekonomikos ir rinkų prognozes, tai jūs veltui praleidote 10 minučių.

Kiekvienas turi pakankamai smegenų investuoti į akcijas. Jei jūs išmokote penktos klasės matematiką, jūs galite tai padaryti.

Daugiausiai dirbantis laimi. Tai visada buvo mano filosofija.

Principai

Knygoje „Beating the Street“ autorius pateikia savo požiūrį į investavimą, išdėstydamas taip vadinamus „Peter’s Principles“. Įdomesnius pateiksime šiame straipsnyje:

1. Jei operoje lankotės tris kartus dažniau negu futbolo varžybose, kažkas negerai su Jūsų gyvenimu.

Tai reiškia, kad reikia balansuotai suderinti darbą su laisvalaikiu.

2. Negalite pamatyti ateities pro užpakalinio vaizdo veidrodėlį.

3. Nelogiška pirkti Jo-Jo žaidimą radijui klausyti.

Tuo jis nori paaiškinti, kad nėra jokios, absoliučios prasmės, net visiškai nelogiška investuoti į obligacijų fondus ir dar mokėti visokius fondų mokesčius, kai bet koks kvailys gali nueiti į banką ar FMĮ ir nusipirkti 3,5,10 ,etų trukmės obligacijų. Tiesioginių investicijų grąža visada bus didesnė už grąžą į obligacijų fondą.

4. Jei VVP pajamingumas 6-iais procentais viršija S&P 500 indekso akcijų dividendinį pajamingumą, parduok akcijas ir pirk šias obligacijas.

5. Ne visos Paprastosios Vardinės Akcijos tokios jau paprastos.

6. Jei viskas atrodo vienodai, investuokite į tą kompaniją, kurios metinėje ataskaitoje mažiau spalvotų nuotraukų.

Interviu

Peter Lynch interview with PBS

A Good Place To Be

Beating The Dalal Street

Q&A with legend of mutual funds: Long-term view key, Lynch says

Video

Sir John Templeton and Peter Lynch

Peter Lynch On Stock Market

Peter Lynch On Bottom Fishing

Peter Lynch Induction and Speech – Academy of Distinguished Bostonians

Knygos

One Up On Wall Street“,  Peter Lynch su John Rothchild (1989);

Beating The Street“, Peter Lynch su John Rothchild (1993);

Learn To Earn“, Peter Lynch su John Rothchild (1996).


Daugiau žymių investuotojų

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.