Penktadienis, 19 balandžio, 2024
Mokomieji Straipsniai

16 John Templeton investicinės sėkmės taisyklių

John Templeton taisyklės. Sir John Templeton yra vienas žinomiausių investicijų valdytojas pasaulyje. Jo vardas glaudžiai susijęs su turto valdymo kompanija Franklin Templeton.

Remdamasis savo patirtimi J.Templeton surašė 16-ka sėkmingo investavimo taisyklių. Jos ir dabar aktualios. Jos ir šiandien net ir patyrusius investuotojus gali priversti pasitikrinti savo strategiją ir planus.

Štai tos taisyklės:

1. Investicijos turi duoti didžiausią Bendrą Realią Grąžą.

Investuotojai turi du amžinus priešus: mokesčiai ir infliacija. Mažiausia galima grąža yra tada, kai jūsų kapitalo, pardavus turtą ir sumokėjus visus mokesčius, perkamoji galia lieka nepakitusi.

T.y. po visų atskaitymu turtas padidėjo drauge su infliacijos poveikiu. Geriausia grąža yra kai ta infliacija dar būna ir aplenkta.

Kiek iš Jūsų pagalvojo apie tai, kol dar neinvestavo pirmo savo cento?

2. Investuokite. Neprekiaukite ir nespekuliuokite.

Be abejo, rinkos nėra lošimo namai. Tačiau joje kyla pagundos sandorius daryti dažnai, prekiauti išvestiniais instrumentais, opcionais, ateities sandoriais, t.y. dalykais, kuriuos ne kiekvienas investuotojas supranta.

Ir žinoma, tai sąlygoja ne tik didelius nuostolius, bet ir galimą kapitalo praradimą.

Todėl geriausia yra ramiai, atsipalaidavus investuoti. Kaip sakė vienas Wall Street vilkas, tik atsipalaidavęs investuotojas yra gerai informuotas investuotojas ir geriausiai nusimano apie vertę; kantresnis ir su mažiau emocijų.

3. Būkite lankstūs ir atviri visoms investavimo priemonėms.

16 John Templeton investicinės sėkmės taisyklių

Rinkos svyruoja. Skirtingos rinkos svyruoja skirtingai ir nevienodai. Akcijų kainos kyla, obligacijų krenta ir atvirkščiai, Vieno sektoriaus akcijų kainos kyla sparčiau už kito.

Gera investicijų analizė ir tyrimai, lankstumas, susijęs su rinkų ciklų kaita, gali duoti itin gerus investicijų rezultatus.

4. Pirkite pigiai.

Klasikinis teiginys. Tik turintis savyje daug reikšmių ir atspalvių. Todėl niekada negalima tiksliai pasakyti, kas tai yra „Pirkti pigiai”? Bet realiai viskas remiasi į investicinio instrumento analizę.

Fundamentali analizė leidžia artimai nustatyti, sakysim, verslo vertę, tenkančią vienai akcijai. Jei ta vertė didesnė už akcijos kainą rinkoje, tada Jūs, žinoma, pirksite pigiai.

Bet jei Fundamentalioji analizė nėra stipri Jūsų dalis, galite pasikliauti akcijos kainos grafiku. Jei manote, kad kompanija yra tikrai gera, verta investuotojo dėmesio, o akcijos kaina kaip tik siekia naujų aukščio rekordų, tai, greičiausiai, dabar Jūs pirksite brangiai.

O kodėl reikia pirkti pigiai? Į šį klausimą atsakymą duoda 1-ma taisyklė. Pirkdami brangiai, Jūs maksimalios realios grąžos galite niekada ir nepasiekti. Jis pasiekiama tik perkant pigiai.

5. Kai perkate akcijas, ieškokite pigiausių tarp geriausių, kokybiškiausių akcijų.

Tai viena geriausių taisyklių, kokias man teko matyti. Žinoma, kad turite investuoti tik į kokybiškus investicinius instrumentus. Kaip ir visur kitur: naudojate ir vartojate tik kokybiškus produktus bei ieškote nuolaidų.

Kas yra „kokybiškas” akcijų rinkoje? Visų pirma, kompanija turi būti rinkos lyderis, turėti profesionalius vadybininkus, konservatyviai valdyti savo finansus; stabiliai, metai iš metų didinti akcininkų vertę ne tik išmokamais dividendais.

Ir jei randate tokią akciją, kurios  kaina yra žemesnė, nei Jūs numanote ją esant iš tikrųjų, tai Jums labai pasisekė. Pirkite ir laikykite.

6. Pirkite vertę, o ne rinkos trendą arba analitikų ekonomines apžvalgas.

Ekonomikos rodiklių statistika turi reikalą su praėjusiais faktais. Akcijų kainos svyruoja dėl ateities lūkesčių. Todėl akcijų indeksai ir ekonomika dažnai juda nesutampančiomis kryptimis.

Retai kada Jūsų brokeris pasiūlo pirkti instrumentą dar prie jo vertai pakilus. Atkreipkite dėmesį į tai, kad siūlymai pirkti atsiranda tada ir tik tada, kai jau būna susiformavęs akivaizdus trendas, o dažniausiai, ir įsisenėjęs.

Akivaizdu, kad Jūs negalite tuo metu pirkti dėl, mažiausiai, dviejų priežasčių: Jūs neinate su visa banda, nes siekiate maksimalios grąžos ir tokiame trende instrumento kaina būna gerokai didesnė už jo vertę.

7. Diversifikuokite.

Kadangi mes negalime nuspėti ateities, nei tuo labiau ją kontroliuoti, diversifikavimas yra viena iš geresnių priemonių kapitalui, tiksliau, grąžai apsaugoti, o gal net ir padidinti.

Nežiūrėkite, kad Warren Buffett nusistatęs prieš diversifikavimą, nebūtina skaityti akademinių knygų apie tai, kad gerai diversifikuoto portfelio rizika yra nulinė.

Jei Jūs sąžiningai laikėtės punktų 1-6, tai Jūsų investiciniame portfelyje susidarys natūrali diversifikacija. Antra vertus, nuolat prižiūrint portfelį ir keičiant pozicijas pagal poreikį, rizikos perskaičiavimas gali varyti iš proto.

Paprasčiausiai ramiai dirbkite savo analitinį darbą, o diversifikacija pati savaime pasirūpins. Vien savisaugos instinktas neleis Jums pirkti vienos pozicijos „už visus”.

Nors kartais toks atvejis gali būti ir labai naudingas, Tad nebijokite retsykiais ir nediversifikuoti.

16 John Templeton investicinės sėkmės taisyklių8. Gerai atlikite namų darbus arba nusisamdykite tam specialistą.

Visų pirma, namų darbus atlikite patys. Ir jei pamatysite, kad Jums reikia pagalbos, samdykite specialistą. Ir tai tik tada, jei verta tą daryti.

9. Agresyviai stebėkite savo investicijas.

Iš principo, tai investicinio plano ir realybės gretinimas. Jei koks nors instrumentas „elgiasi” ne taip, kaip turėtų, arba pasikeitė svarbūs rodikliai, darykite pakeitimus portfelyje, atitinkančius Jūsų planą.

10. Nepanikuokite.

Lengva pasakyti, ar ne? Panikai priežasčių gali būti daug, ypač kai panikuoja visa banda, o rinkos – pasruvusios krauju. Kaip išvengti klaidingų veiksmų esant bendrai panikai.

Vieną gerą patarimą davė Warren Buffett. Jis sakė, kad vos tik jų kompanija užsipirko akcijų, biržas galima uždaryti, nes jos tik trukdo.

Kitą gerą patarimą davė Bill Williams. Tiksliau, visa jo Profitunity sistema paremta tuo, kad orderiai išstatomi dar prieš biržoms atsidarant. Sesijos metu kompiuteris išjungiamas.

Ir ramu!

Toks elgesys tikrai padės išvengti neprotingų ir skubotų žingsnių 100%.

11. Mokinkitės iš savo klaidų.

Vienintelis būdas išvengti investavimo klaidų yra visai neinvestuoti. Bet tą patį galima pasakyti apie visą mūsų gyvenimą.

Taip kaip mes išmokome važiuoti dviračiu, vėliau automobiliu, taip mokomės ir investuoti: atkakliai ir kantriai. Ilgainiui daug kas „automatizuojasi: ir klaidų būna mažiau.

12. Pradėk su malda.

Na, taip!

13. Aplenkti rinką yra sunki užduotis.

Bet tik tuomet, kai Jūs išsikeliate sau tokią užduotį. Iš principo, tai teisinga užduotis, nes to reikalauja Taisyklė Nr. 1. Bet gal ją reikia kitaip suformuoti?

Pavyzdžiui, ar gali mano pasirinkta investicija duoti 15% metinę grąžą?

OK, į šį klausimą niekas neatsakys. Patikslinam, ar mano pasirinkta investicija turi potencialo duoti 15% metinę grąžą? O jei visas portfelis pilnas tokių investicijų?

Gal ir nesunki ta užduotis… Tik namų darbų reiks daugiau atlikti. Arba kreipkitės į mus.

14. Investuotojas, žinantis visus atsakymus, paprastai net nesupranta klausimų.

Kintančiose kapitalo rinkose atsakymas šiandien jau bus klaidingas į tą patį klausimą rytoj. Nepamirškite, kad atsidūrėte nuolatinės kaitos rinkoje. Kur žinoti visai nereiškia žinoti. Juoda greitai tampa balta ir atvirkščiai.

Kaip apsisaugoti? Pakeiskite poziciją: ne atsakymų ieškokite, o nuolat uždavinėkite klausimus. Abejoti viskuo, kas Jums pateikiama kaip informacija – sumanaus investuotojo pareiga!

15. Nėra nemokamų pietų.

Tiesą pasakius, nebūtina priminti, kad už viską reikia mokėti. O nemokami patarimai gali būti patys brangiausi…

16. Nelaikykite savyje baimių. Būkite pozityvūs.

Daugybės naujienų srautas iš įvairių media kanalų iš pusiausvyros gali išmušti bet ką. Tačiau imantis konkrečių veiksmų rinkoje, geriausia tą daryti be baimių ir kitokių blogų nusiteikimų.

Nepradėkite investuoti blogos nuotaikos. Dvasinė pusiausvyra ir balansas čia svarbus kaip niekur kitur.

Išsamiau apie J.T. taisykles gali perskaityti čia.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.