Pirmadienis, 20 gegužės, 2024
Straipsniai

2022 rugpjūčio 26 d. Jakson Hole komentaras

Šis Jakson Hole komentaras kasmetinis ir kiek pavėluotas, bet geriau vėliau nei niekada. Tuo labiau, kai kalbama apie ilgalaikius ir tolimo horizonto procesus. Juk monetarinės politikos sprendimai nutaikyti į ilgalaikius tikslus, o ne rinkos dalyviams pamaloninti arba juos nuvilti.

Šiemet, kitaip nei anksčiau, centriniai bankai susidūrė su dideliais iššūkiais, ir neretai sprendimai yra ne jų kompetencijos rėmuose. Karo ir pandemijos sukeltos pasekmės ekonominei politikai ir jų sprendimai priklauso jau visai kitoms institucijos. Niekada nepamirškime, kad centrinių bankų funkcijos yra kainų stabilus ir pilnas užimtumas

Jei dar pernai, pandemijos padarinių fone J.Powell tryško optimizmu, šiemet visai kitos spalvos fone. FED prezidento kasmetiniame Jackson Hole simpoziume – savotiškame JAV finansų Davose – kalbos pavadinimas yra super neutralus ir super apie nieką: Monetary Policy and Price Stability.

Taip nuo Changing Economy, New Normal, New Economic Challenges, Uneven Economy palaipsniui sugrįžtama prie to, kuo CB ir turi užsiimti. Taip, kaip turėtų skambėti šaltkalvio tekintojo kalba proletariato simpoziume: „Imu balvankę ir tekinu”.

Ir kas įdomiausia, šį kartą J.Powell nevyniojo žodžių į vatą. Taip ir pasakė: kol mažinsim infliaciją, namų ūkiams skaudės. O jei mums nepasiseks, namų ūkiams skaudės dar labiau. FED FOMC nusiteikęs ir toliau kelti bazines palūkanas, nežiūrint lėtėjančios ekonomikos. Bet tame mato agresyvią ir efektyvią infliacijos mažinimo priemonę.

Infliacijos pamokos

FED prezidentas paminėjo, kad FOMC, priimdamas sprendimus, remiasi trimis infliacijos dinamikos „pamokomis”, kai infliacija būdavo itin aukšta; kai infliacija būdavo maža ir infliacija būdavo stabili.

2022 rugpjūčio 26 d. Jakson Hole komentaras

Pirma, esant aukštai infliacijai, FOMC naudoja įrankius bendrajai paklausai sureguliuoti. Šiuo atveju, esant sumažėjusiai pasiūlai dėl tiekimo grandinės sutrikimo, siekiama sumažinti bendrąją paklausą. Antra, „infliacija maitina pati save”, t.y. vartotojai mano, kad jei infliacija kyla, tai kils toliau, o jei infliacija stabili ir žema, tai tokia ir išliks ateityje.

Trečia pamoka atėjusi iš praeito amžiaus 9-ojo dešimtmečio, kai FED FOMC ilgai kovojo su infliacija, kol nesiėmė itin ryžtingų priemonių. Taip FOMC planuoja daryti ir dabar. Jie tikisi, kad rezultato pasieks tik ryžtingomis priemonėmis.

Rinkų reakcija

Kadangi FED vadovas nesiekė pamaloninti rinkų, o pasakyti teisybę (kalba buvo itin trumpa ir labai konkreti), jos į kalbą sureagavo akcijų kainų kritimu ir dolerio indekso kilimu. Tai visiškai adekvati reakcija į staigų ir didelį bazinių palūkanų kėlimą per artimiausius FOMC susirinkimus (kitas FOMC susirinkimas vyks rugsėjo 21 d. Rinka tikisi, kad palūkanos bus pakeltos iki 3%-3.25%, t.y. 75 baziniais punktais).

Po kalbos labiausiai krito technologijų kompanijų akcijų kainos. NASDAQ 100 krito daugiau nei 4%. Ir tai nenuostabu, nes technologijų kompanijos labai jautrios bazinėms palūkanoms, nes nuo jų dydžio priklauso kompanijų kreditų aptarnavimo kaštai. T.y jei iš Veiklos pelno daugiau tenka sumokėti palūkanų bankams, tai EPS sumažėja. Taip rinkos įvertino būsimus IT kompanijų pelnus…

2022 rugpjūčio 26 d. Jakson Hole komentaras
NASDAQ 100

Taip pat krito ir aukso kaina. Kas logiška iš vienos pusės, bet nelogiška iš kitos. Atrodo, kad aukšta infliacija kelia aukso kainą, kaip apsaugą nuo jos pačios. Tačiau šį kartą taip nebuvo. Lūkesčiai, kad FED stipriai kels bazines palūkanas (o tą darė nuo šių metų pavasario), kėlė JAV dolerį. Kapitalo tvermės dėsnis sako, kad vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu JAV dolerio ir aukso kainos juda priešingomis kryptimis. Būtent tą ir matome šiais metais.

2022 rugpjūčio 26 d. Jakson Hole komentaras
Aukso ir dolerio (linija) dinamika

Pilną FED prezidento Jerome Powell kalbą galite perskaityti čia.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.