Ketvirtadienis, 7 lapkričio, 2024
Mokomieji Straipsniai

3 žingsniai išsirinkti sau tinkamą investicinį fondą. Nuo ko pradėti?

Nusprendei investuoti į fondus, bet nežinai nuo ko pradėti, ką daryti ir dar tūkstančiai kas? kaip? kodėl? Šitas straipsnis nepadės sudaryti investicinio portfelio, bet tu tikrai prie jo ženkliai priartėsi. Pasielkime netradiciškai ir klausimą „Na gerai, tai kokį fondą renkamės?” suglamžom ir metam į šiukšliadėžę. Nėra tokio fondo, kuris tiktų visiems ir visiems būtų geras.

Todėl svarbiausia yra išsirinkti tokius fondus, kurie tau tinka labiausiai. Tai pirmiausia žvilgsnį nukreipiam nė į monitorių, o į save. Ir nieko čia sunkaus nėra. Paprasčiausiai žengiam…

1 Žingsnį

Tai pasiruošimas investavimui. O be jo investavimo rezultatai gali neatitikti tavo lūkesčių. Nusivylimas ar perdėtos emocijos gali priversti tave padaryti dar didesnių klaidų. Todėl atlieki pirmąjį namų darbą ir pasitikrini, koks esi investuotojas.

Koks esi investuotojas ir kokia tavo rizikos tolerancija, gali pasitikrinti atlikęs šiuos du paprastus testus. Tai neužims daug laiko, o naudos duos tikrai:

Investuotojo testas;

Dabar apsibrėžk poreikius, galimybes, įvertink riziką. Kitais žodžiais tariant, kiek nori uždirbti, kokia rizika priimtiniausia, kokiam laikotarpiui nori investuoti ir kokią sumą ar kokiomis sumomis periodiškai investuoti.

Atsakymai į šiuos klausimus jau yra fondų filtras. Nes būtent šioje vietoje ateina atsakymas, į kokius fondus bus investuojamas – akcijų, pinigų ar mišrūs – ir kokiomis proporcijomis.

2 Žingsnis

Dabar pradedi ieškoti ir rinktis konkrečius fondus bei momentą, kada juos pirkti. Verta pasidomėti istoriniais fondo rezultatais, investavimo strategija, taip pat būtina pasidomėti ir valdytojais. Kokie mokesčiai? Čia galite pasinaudoti įvairiais fondų ir ETF ‘screener’iais’, o atsirinkę fondus, susipažinti su jų prospektais.

Tinkamo momento pirkimui problemą galima išspręsti, pasirinkus vidurkinimo strategiją. Tiksliau, periodinį investavimą. Tai reiškia, kad ilgą laikotarpį periodiškai perki fondo vienetus už numatytą sumą. Per ilgą laiką, fondo kainai svyruojant, gausis taip, kad vidutinė fondo įsigijimo kaina bus mažesnė už dabartinę jo kainą.

Tik pajamingumas bus daug mažesnis nei investuotumėte iš karto didelę sumą ir dėl komiso, tačiau riziką čia sumažinate stipriai. Pasirinkti tokią ar kitokią strategiją, tu jau sprendei pirmame žingsnyje.

3 Žingsnis

Sakysim, jau turi investicinį portfelį iš fondų, bet čia dar ne viskas. Paprastai į fondus investuojama ilgam laikotarpiui. Per tą laiką pasikeičia ir tavo situacija ir rinkos konjunktūra bent kelis kartus. Todėl sėdėti sudėjus rankų nevalia. Ir tenka imtis korekcinių priemonių, atsižvelgiant į susidariusią situaciją.

Atsirado papildomai lėšų investavimui. Kur jas nukreipsi?

Prireikė lėšų. Iš kurių fondų paimsi?

Rinkoje griūtis. Kokių fondų turėti daugiau, o kurių fondų mažiau?

Ekonomika juda ciklais. Ar tavo portfelis bus koreguojamas pagal cikliškumą?

Vieno fondo vertė portfelyje stipriai viršija numatytą proporciją. Ar ir kaip perbalansuosi portfelį?

Tokių ir panašių klausimų kils ne vienas dar.

Pabaigai

Kaip matote, visi žingsniai yra namų darbai. Ir tavo sėkmė priklauso nuo to, kaip kruopščiai juos atliksi. Čia galima pasinerti į sudėtingas analizes, galima pasinaudoti paprastais mechanizmais – priklauso nuo tavęs.

Svarbu, kad tai netaptų kažkokiu lažu ar nemėgstamu užsiėmimu. Bet jei jau pasirinkote kažkokį kelią, laikykitės disciplinos, o ilgainiui išsivystęs automatizmas leis darbus atlikti lengvai ir paprastai.

Ir dar, neskirkite tam daug laiko iš karto. Per daug informacijos trukdo priimti sprendimus. Pradėkite nedidelėmis laiko ir lėšų sąnaudomis. Nepamiršk, tu investuoji labai ilgam laikotarpiui ir nėra jokio reikalo kelių dešimtmečių darbą atlikti per vieną naktį ar per vieną savaitę.

Ir visiškai pabaigai labai geras Warren Buffett patarimas:

Jei akcijos būtų obuoliai arba apelsinai, tai žmonės elgtųsi logiškai. Pirktų jų daugiau kai jie pigūs ir pirktų mažiau, kai brangūs.

Taip pat skaitykite:

3 žingsniai išsirinkti sau tinkamą investicinį fondą. Nuo ko pradėti?
Pasinaudokite šiomis taisyklėmis
3 žingsniai išsirinkti sau tinkamą investicinį fondą. Nuo ko pradėti?
Kas tie fondai?

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.