Trečiadienis, 6 gruodžio, 2023
Fondai

5 patarimai nerimaujant dėl turto pensijų fonduose: nepasiduoti

Šalies gyventojams nerimaujant dėl koronaviruso pandemijos sukeltų finansų rinkų svyravimų ir pensijų fonduose sukaupto turto vertės, juos valdančios bendrovės „INVL Asset Management“ specialistai pataria išlikti ramiems ir nedaryti skubotų sprendimų.

Taupant pensijų fonduose ir siekiant geriausio rezultato, dabar, kaip ir kitais finansų rinkų periodais, svarbu pasitikėti investicijų valdymo profesionalais. Juoba, kad finansų rinkos su svyravimais susiduria nuolat.

„Tikriausiai šiuo metu dauguma mūsų dėl koronaviruso pandemijos jaučiame tam tikrą nesaugumą ir norą nerimaujant kontroliuoti situaciją, tačiau geriausia, ką dabar gyventojai gali padaryti dėl savo fonduose kaupiamos pensijos, – tai įsitikinti, kad kaupia pagal amžių jiems tinkamame fonde ir kantriai laukti, kol situacija rinkose normalizuosis.

Kitais atvejais ar visgi dvejojant, ar pasirinktas sprendimas yra tinkamas, būtinai pasitarkite su šios srities specialistais“, – sakė dr. Dalia Kolmatsui, „INVL Asset Management“ Pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė.

Apibendrindama ankstesnių finansų rinkų kritimų patirtį, ji pateikia penkis svarbiausius patarimus pensijų fonduose kaupiantiems gyventojams.

1. Nepasiduokite emocijoms – svyravimai ir akcijų rinkos yra neatsiejamas reiškinys

„Paprastai, investuojant į pensijų fondus, tikimasi grąžos, kuri ilgalaikiu laikotarpiu pralenktų infliaciją. Tokio rezultato galima tikėtis derinant investicijas į akcijas bei obligacijas, tačiau prisiimant trumpalaikių svyravimų riziką.

Nors per kritimo periodus akcijų kainos ypač krenta, paprastai laikui bėgant jos grįžta į buvusį lygį ir auga toliau“, – sako D. Kolmatsui.

Štai nuo dvidešimto amžiaus pradžios didžiausi JAV akcijų vertės kritimai yra siekę ir 85 proc. (per 1929 m. didžiąją depresiją, vertinant JAV akcijų vertės pokyčius rodantį „S&P 500 indeksą“*), ir 48 proc. (per 2008-2009 m. krizę), ir 46 proc. (per 2000-2002 m. dot-com burbulą).

Tačiau, nepaisant svyravimų, ji grįždavo į ankstesnį lygį, o ilgalaikiu periodu ir augo. Kadangi taupymas pensijų fonduose trunka keliasdešimt metų, tokiose situacijose tereikia turėti kantrybės išlaukti, kol situacija normalizuosis, ir rinkos atsigaus.

„Sudėtinga nerimaujant nuspėti trumpalaikius rinkų pokyčius, tad pensijų fondų valdytojų uždavinys ir yra išskaidyti rizikas bei pasirinkti investicijas, kurios užtikrintų optimalų rizikos ir investicijų grąžos balansą atsižvelgiant į fondo rizikingumą“, – sakė D. Kolmatsui.

Pasak jos, nepaisant karantino sąlygų, INVL pensijų fondų valdytojai toliau dirba savo darbą, siekdami, kad trumpalaikiai akcijų rinkų svyravimai ilgalaikėje perspektyvoje turėtų kuo mažiau įtakos sukauptam pensijų turtui.

„Skaičiuojame, kad aktyvūs INVL fondų valdytojų veiksmai iki šių metų kovo 17 dienos jau padėjo akcijų fondų kritimą sušvelninti apie 2 proc. nuo akcijų portfelio vertės.

Kiekvienas sutaupytas procentas leis lengviau ir greičiau grąžinti buvusią vertę investicijoms, kai situacija akcijų rinkose normalizuosis“, – sakė specialistė.

Be to, ji kviečia dabartinį rinkų smukimą vertinti ir iki šiol buvusio augimo kontekste. Štai vien pernai į akcijas investuojantys šalies pensijų fondai uždirbo dviženklę grąžą.

Pasak jos, šiuo metu patirdami kritimo periodą, esame linkę nerimaujant pamiršti, kad svyravimas yra normalus reiškinys, o svarbiausia – ilgalaikis rezultatas.

2. Nekeiskite pensijų fondo, jei jis pasirinktas pagal Jūsų amžiaus grupę

Jei kaupiate pagal savo amžių jums priskirtame antros pakopos pensijų fonde, tai yra optimalus variantas atsižvelgiant į iki pensinio amžiaus likusį laiką ir nieko keisti nereikia.

Lietuvoje gyvenimo ciklo principu veikiantys ir pagal kaupiančiųjų amžių rizikingumą keičiantys fondai tam ir buvo sukurti, kad sumažintų riziką ir suteiktų stabilumo tiems, kuriems pensija jau netoli (tokie fondai į akcijų rinkas investuoja minimaliai), o jauniems žmonėms padėtų išnaudoti potencialą uždirbti daugiau ilgalaikėje perspektyvoje, prisiimant trumpalaikio akcijų rinkų svyravimo rizikas.

Jei kaupiate ir trečiojoje pakopoje – pasitikrinkite, ar fondo rizikingumas atitinka Jūsų amžių.

„Rinkų svyravimo akivaizdoje nerimaujant neretai kyla pagunda pakeisti fondą į konservatyvesnį, kuris patiria mažiau svyravimų.

Tačiau jei fondas yra pasirinktas pagal amžiaus grupę, o jūs vis tiek nuspręsite pakeisti jį į konservatyvesnį, turėkite omeny, kad tokiu žingsniu galite prarasti dalį potencialaus uždarbio ateityje, kai rinkos atsigaus, ir tokiu būdu bus sunkiau sugrąžinti buvusią investicijų vertę“, – sako D. Kolmatsui.

Jos teigimu, viena vertus, konservatyvių fondų uždarbis rinkoms atsistačius bus mažesnis nei akcijų fondų.

O perėję į konservatyvų fondą praras galimybę periodiškai investuodami pigiau nusipirkti akcijų, kurios ekonomikai kylant generuos didesnį uždarbį nei konservatyvios obligacijos.

„Be to, aktyviai nesidomint finansų rinkomis, yra sunku pataikyti geriausią momentą grįžti į akcijų fondus, nes tas laikas gali būti gerokai anksčiau nei žiniasklaida sumirga pozityviomis naujienomis.

Taigi, nedarykite skubotų sprendimų patys, o pasitikėkite profesionalais, kurie su tokiomis situacijomis susiduria nuolat”, – sakė D. Kolmatsui.  

3. Nenutraukite sutarties, kaupdami trečios pakopos pensijų fonduose

Turbūt didžiausia klaida, kokią galima padaryti nukritus akcijų rinkoms ir siekiant uždarbio – išsiimti iš investicijų savo pinigus tada, kai jų vertė yra gerokai sumenkusi.

Kaupimas pensijai – tai keliasdešimt metų trunkantis procesas, kurį galima prilyginti maratonui: fondai įdarbina investuotus pinigus į įvairias sritis, stebi, kaip rinkoms sekasi generuoti grąžą, o reikalui esant daro korekcijas.

Todėl geriausi rezultatai pasiekiami ilgu laikotarpiu, nesiblaškant ir reguliariai investuojant. Jei nutrauksite sutartį, kai rinkos yra kritusios, tikėtina, kad galite atgauti ir mažiau nei investavote, be to, jei tai padarysite anksčiau laiko ir kaupdami trečiojoje pakopoje pasinaudojote gyventojų pajamų mokesčio lengvata, reikės valstybei grąžinti ir ją.

4. Reguliarus arba periodinis investavimas šiuo laikotarpiu ateityje padės uždirbti daugiau

Šalies gyventojai, mokėdami įmokas į pensijų fondus, kaskart įsigyja tam tikrą kiekį pensijų fondo vienetų. Šių vienetų kaina priklauso nuo atitinkamų akcijų ar obligacijų kainos tuo metu.

Tad mokant įmokas į pensijų fondą rinkų kritimo periodu, šių vienetų už tą pačią sumą nuperkama daugiau.

„Panašiai yra ir perkant nekilnojamąjį turtą. Jeigu buto rinkos kaina krito nuo 100 iki 80 tūkst. eurų, tai nereiškia, kad sumažėjo buto plotas. Tiesiog tas pats butas ir jo kvadratinis metras rinkoje atpigo.

Jeigu turėtumėte laisvų pinigų, ko gero, pasinaudotumėte galimybe įsigyti daugiau atpigusio nekilnojamojo turto, žinodami, kad jo vertė ilgainiui augs. Panašiu principu veikia ir akcijų rinkos“, – pasakojo ekspertė.

Todėl, investuojant į savo pensiją periodiškai, toks akcijų kritimo laikotarpis kaip šis, suteikia ir privalumų – šiuo metu, periodiškai pervedant tas pačias įmokas, fondo vienetų nuperkama daugiau.

Rinkoms atsigavus, visų turimų  vienetų vertė turėtų kilti iki to paties lygio, tad tų vienetų, kurie buvo pirkti pigiau, vertė augs labiau.

Praktiškai tai galėtų atrodyti taip: tarkime, kad anksčiau, rinkų pakilimo laikotarpiu, pensijų fondo vienetas kainavo 5 eurus, dabar jį galima nusipirkti už 3 eurus.

Rinkoms atsitiesus, to paties investicinio vieneto vertė pakils, pavyzdžiui,  iki 6 ar 7 eurų. Aritmetika paprasta – fondo ir jo vienetų uždarbis bus žymiai didesnis nuo vieneto, pirkto už 3 nei už 5 eurus.

Taigi, ilgalaikėje perspektyvoje periodinis investavimas išties „apsimokės”.

Tokiu būdu periodinis investavimas leidžia ne tik išvengti emocinių sprendimų bandant pagauti „žemiausią“ kainą ar laiku išeiti iš investicijos, bet ir gauti naudą iš rinkų svyravimo.

Kaupiant antroje pakopoje, pervedant įmokas nuo gaunamo atlyginimo, yra investuojama kas mėnesį. Trečiojoje pakopoje sprendimą pervesti įmokas periodiškai gyventojai turi padaryti patys.

5. Dvejojant ar iškilus klausimų, visada verta pirmiausia pasikonsultuoti su specialistais.

Jei nerimaujate dėl savo būsimos pensijos turto, norite įsivertinti, ar pakankamai sukaupsite oriai senatvei arba turite kitų su pensija susijusių klausimų, visada pirmiausia reiktų pasikonsultuoti su šios srities profesionalais.

Šalyje paskelbus karantiną, INVL specialistai konsultuoja klientus jiems patogiu nuotoliniu būdu: telefonu ar internetu (vaizdo skambučiu).

„Pasitarti visada geriau, nei pasiduoti emocijoms nerimaujant ir padaryti skubotus sprendimus, ypač, jei jie susiję su tokiu svarbiu ateities finansiniu tikslu kaip pensija“, – sako D. Kolmatsui.

„INVL Asset Management“ valdo aštuonis antros pakopos ir penkis trečios pakopos pensijų fondus. Bendrovė priklauso vienai pirmaujančių turto valdymo grupių Baltijos šalyse „Invalda INVL“.

Šios grupės įmonės valdo pensijų ir investicinius fondus, alternatyvias investicijas, individualius portfelius bei kitas finansines priemones.

*S&P 500 indeksas atspindi 500 pagrindinių bendrovių, įtrauktų į JAV vertybinių popierių biržų sąrašus, vertės kitimą.

Šaltinis:  INVL Asset Management 

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: