Ketvirtadienis, 25 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

5 priežastys, kodėl Bitcoin nėra burbulas. NASDAQ įžvalgos

Kodėl nėra burbulas? Bitcoin, kaip ir daugelio kitų altcoin, kainos dinamika yra tokia sparti, kad norom nenorom kyla noras tai pavadinti burbulu. Straipsnio rašymo metu BTCUSD per metus pakilo 770%. Tai visai normalu, nes kapitalo rinkos išgyveno ne vieną kainų burbulą, pradedant Tulpių manija ir baigiant JAV akcijų kainomis 2007 metais.

Bet čia yra skirtumas. Aš pats ne kartą minėjau, kad bitcoin kainos kilimas neatitinka burbulo apibrėžimo: burbulas būna tada, kai kaina neatitinka vertės. Bitcoin vertės nustatyti neįmanoma šiandien. NASDAQ autorius antrina, kad kriptovaliutų fundamentika yra visiškai kitokia nei tų turto klasių, kurios anksčiau sukėlė burbulus.

Priežastys

1. Bitcoin vis dažniau pripažįstamas legalia atsiskaitymo priemone.

Bitcoin sunkiai skinasi ‘legalizavimosi’ kelią. Didelis tam trukdis yra decentralizavimo principas ir sąryšis su taip vadinamu ‘dark web’.

5 priežastys, kodėl Bitcoin nėra burbulas. NASDAQ įžvalgos

Bet jau 2017 m. balandį Japonija bitcoin pripažino legalia atsiskaitymo priemone. Kas paskatino verslininkus priiminėti mokėjimus bitcoin’ais.

Filipinuose piliečiai plačiai naudoja bitcoin piniginiams pervedimas – dėl pigumo. 2017 m. vasarį Filipinų centrinis bankas paskelbė, kad bitcoin yra legali piniginių pervedimų priemonė.

Australijoje bitcoin greitai gali tapti irgi legalia atsiskaitymo priemone. NASDAQ mini, kad tai gali būti ir Rusijoje, tačiau iš šios šalies eina labai kontraversiška informacija.

2. Auga verslininkų pripažinimas. 

Prieš kelis metus bitcoin savo parduotuvėse priiminėdavo tik drąsiausi verslininkai. Paprastai, tai ir didžiausi kriptovaliutos entuziastai. Dabar kone viso e-parduotuvės priima bitcoin. Jau nekalbant apie tokius pasaulinius gigantus, kaip Microsoft, Rakuten ir Overstock.com.

Bitcoin populiarėjimas ir kainos augimas palaikomas žiniasklaidos priemonių. Tai klikbaitinė tema, bet žiauriai prisideda prie bitcoin pripažinimo. Maži transakcijų mokesčiai, visiškai negalimas sukčiavimas atsiskaitymuose (teoriškai), galima pasiekti naujus klientus bankų neturinčiuose regionuose.

Tikima, kad kuo daugiau bitcoin bus naudojamas ekonomikoje kaip atsiskaitymo priemonė, tuo stabilesnis bitcoin kursas bus. O tai labai svarbus faktorius, reikalingas kriptovaliutai tapti legalia valiuta.

3. Bitcoin išpopuliarėjo kaip Safe Haven nestabilios ekonomikos šalyse.

5 priežastys, kodėl Bitcoin nėra burbulas. NASDAQ įžvalgos

Pavyzdžiui, Venesueloje, Bolivijoje ir Zimbabvėje bitcoin paklausa stipriai koreliuoja su vietinių valiutų nuvertėjimu ir ekonmikų recesija.

Bitcoin naudojamas kaip alternatyva beverčiai valiutai ir priemonė apsaugoti savo kapitalą, jei dar toks liko. Ir verslininkai labiau linkę priimti atsiskaitymus bitcoin’ais.

4. Bitcoin tik dabar įgauna tikrą populiarumą.

Vos prieš kelis metus apie bitcoin nežinojo niekas (na, šio puslapio skaitytojai jau žinojo). Šiandien žino beveik visi, daug kas žino, kad bitcoin brangesnis už aukso unciją kelis kartus.

Bene didžiausia bitcoin rinkos rizika, na, nepamirštant ir kitų, yra valstybinis reguliavimas!

Tai ‘mainstream’as”, nauja pelninga mada, jei norite ‘kriptomada’.  Net tik spekuliantai susidomėjo. Instituciniai investuotojai ne tik steigia fondus (laukia reguliavimo), bet ir imasi ‘kasimo’.

5. Bitcoin pasiūla yra ribota.

Bitcoin kainos augimas siejamas su augančia paklausa esant ribotai pasiūlai. Maždaug po 100 su viršum metų bus iškastas paskutinis 21 000 000-asis bitcoin’as. O kiekvieną naują bitcoin’ą iškasti vis sunkiau ir sunkiau. Diskusijos apie bitcoin burbulą nesiliaus tol, kol jis nesprogs arba kol rinka nesusireguliuos savaime, „nematomos rankos” pagalba.

Bene didžiausia bitcoin rinkos rizika, na, nepamirštant ir kitų, yra valstybinis reguliavimas!

Šaltinis: Nasdaq, Inc.