5 žingsniai kaip nustatyti prekybos tikslus
Kaip nustatyti prekybos tikslus? Kaip atrodo jūsų finansinių pageidavimų sąrašas? Ar pasakojate draugams ir šeimos nariams, kad prekiaujate, kad galėtumėte papildyti savo pajamas ir sumokėti būsto paskolą? Arba planuojate mesti „stabilų” darbą ir uždirbti iš prekybos? Atėjo laikas paklausti – kodėl jūs iš tikrųjų prekiaujate?
Vienas tyrimas parodė, kad 73% apklaustų žmonių turi ilgalaikius tikslus, pvz., išeiti į pensiją komfortišką (44%), įsigyti būstą (15%) arba palikti palikimą (14%). Tačiau dauguma nežinojo, kaip jie pasieks šiuos tikslus. Prieš aklai metantis į prekybą akcijomis, FOREX, kripto ar kitais aktyvais, geriau tiksliai žinokite, ko norite. Štai keletas patarimų, kaip sustiprinti savo prekybos strategiją.
1. Kodėl norite prekiauti?
Paimkite rašiklį, popieriaus lapą ir užduokite sau keletą atvirų klausimų. Tai padės panaikinti visas jūsų paslėptas fantazijas, kaip balastą. Pavyzdžiui, ar prekyba jums labiau susijusi su saviraiška ar su pelnu?
Dabar užsirašykite 3 svarbiausius savo tikslus ir paklauskite: kiek pinigų reikia pasiekti kiekvienam iš jų? Ar yra galimybė, kuri priverstų jus paaukoti šiuos užsibrėžtus tikslus? Jei taip, kokia ta galimybė? Ar priežastys, dėl kurių sakote kitiems, kad prekiaujate, yra tos pačios, kurias sakote ir sau? Būkite žiauriai sąžiningi. Atsižvelgdami į tai, ką sakote kitiems ir ko tikrai norite, vėliau išvengsite painiavos ir ginčų su šeima ar kitais žmonėmis.
2. Nustatykite laiko horizontus
Kada jums prireiks pinigų, kuriais prekiaujate? Sveikas protas neprekiauja maisto ir hipotekos pinigais, bet žmonės vis tiek tai daro. Šeimos finansų patarėjai teigia, kad turėtumėte sukaupti 6–12 mėnesių neatidėliotinų išlaidų fondą, jei netektumėte darbo. Taigi, ar jums reikės pinigų, kuriais prekiausite per ateinančius 3 ar 6 mėnesius, 1 metus, 5 metus ar 10 metų? Užsirašykite šiuos terminus.
3. Rizikos tolerancija
Ar nuo minties prarasti 25% portfelio vertės prakaituoja delnai? Akcijų rinka dažnai nukrenta net -10% per mėnesį, o kartais ir daugiau. Atskirų akcijų kaina gali tiek nukristi vos per dieną. Jei dėl tokių žinių jums sukyla skrandis, jūs mažai toleruojate riziką ir turėtumėte elgtis konservatyviai. Jei jūsų reakcija yra investuoti daugiau arba apsidrausti (hedge) jums geriau rinktis aktyvią prekybą.
4. Įsipareigokite savo planui
Jūsų prekybos plane turėtų būti nurodyta, kada bus atliekami sandoriai, kada pasitrauksite iš pozicijos (pasiimsite pelną ir uždarysite nuostolius) ir kokia pinigų suma galite rizikuoti. Jis turėtų būti detalus, nurodant rinkas, kuriose bus prekiaujama, rizikos parametrus, kas prilygsta prekybos ir išėjimo signalui, pozicijos dydis ir kokios situacijos nulemia tendenciją.
Čia galite pasinaudoti įvairiais „neemocingais” signalais, teikiamais įvairiose platformose, algoritmais pagrįstomis prekybos programomis, patys naudoti Techninės analizės signalais, jei susitvarkėte su savo psichologija. Svarbu žinoti ir suprasti, kokius signalus jūs naudojate. Tai padės pasiruošti prekybos tikslams ir jų laikytis.
5. Kaip nustatyti prekybos tikslus? Ugdykite discipliną
Kai turėsite prekybos tikslų planą, laikykitės jo. Nepasiduokite madoms. T.y. nekreipkite dėmesio į jokias FOMO ir FUD antraštes, tuo labiau – į turinį. Svarbu išlikti ištikimam savo metodika, Savidisciplina dažnai yra kaip trumpalaikis skausmas, dėl kurio gaunama ilgalaikė nauda. Daugelio iš mūsų daroma klaida yra trumpalaikės naudos troškimas (neatidėliotinas pasitenkinimas), kuris dažnai sukelia ilgalaikį skausmą.