Antradienis, 19 kovo, 2024
Mokomieji Straipsniai

5 žvakių techninės analizės šablonai, kuriuos turi žinoti spekuliantas

Kainų žvakių techninė analizė atsirado labai seniai, todėl yra viena populiariausia ir labiausiai išnagrinėta kainų grafikų analizės sistema. Šiais kompiuterių laikais sukurta daugiau metodų.

Kad ir kokie jie skirtingi būtų, labai dažnai trendo apsivertimo signalai būna identiški daugelyje sistemų. Ir ne be reikalo. Nes tai tikrai apsivertimo signalai. Itin dažnai patvirtinami praktikoje.

Tad jei dar nebuvote anksčiau su tuo susipažinę, šiandien puiki proga susipažinti bene su pagrindiniais techniniais analizės metodais, nurodančiais, kad kainos judėjimo kryptis gali keistis.

Žvakių techninė analizė

Kodėl mums svarbu būtent šie modeliai? Todėl, kad reikia pirkti pigiai, o parduoti brangiai. Būtent trendų pradžios žada didžiausius pajamingumus.

Krentanti žvaigždė ir Plaktukas yra žvakės „Popierinis lietsargis” (Karakasa) modifikacijos. Ši žvakė turi stiprų apsivertimo charakterį.

5 žvakių techninės analizės šablonai, kuriuos turi žinoti kiekvienas spekuliantas
Popierinis lietsargis

1. Krentanti žvaigždė (The Shooting Star).

Krentanti žvaigždė (Nagare bosi) kaip trendo apsivertimo signalas gali pasirodyti tiek kylančio trendo viršuje, tiek jo apačioje. Šablonas lengvai atpažįstamas. Atpažinimo taisyklės:

  1. Kainos judėjimo trendas į viršų, ir baigiasi šia žvake. Svarbu, kad būtų kūnų atotrūkis su praėjusio periodo žvake.
  2. Mažas kūnas viršuje. Spalva nesvarbi. Uždarymo kaina yra labai arti minimumo.
  3. Viršutinis šešėlis ilgas, 2-3 kartus didesnis už kūną. Kuo ilgesnis, tuo geriau.
  4. Apatinio šešėlio geriau kad nebūtų. Arba santykinai mažas, palyginus su kūnu.

Dėl savo santykio su praėjusia žvake, Krentančios žvakės modelis labiau panašus į dviejų žvakių modelį. Reikalingas patvirtinimas. Tai turėtų būti juoda žvakė (Maribozu-In) su Close kaina žemiau žvaigždės uždarymo kainos.

Aukso fjūčerių dieniniame grafike matome Krentančios žvaigždės modelį su patvirtinimu ir toliau einančiu trendu down.

5 žvakių techninės analizės šablonai, kuriuos turi žinoti kiekvienas spekuliantas
Krentanti žvaigždė (The Shooting Star).

2. Plaktukas (The Hammer).

Plaktukas (Kanazuči) kasa žemę. Modelis priešingas Krentančiai žvaigždei. Jo atpažinimas yra labai paprasta:

  1. Kainos judėjimo trendas į apačią ir baigiasi šia žvake.
  2. Mažas kūnas viršuje. Spalva nesvarbi.
  3. Apatinis šešėlis ilgas, 2-3 kartus didesnis už kūną. Kuo ilgesnis, tuo geriau.
  4. Viršutinio šešėlio geriau kad nebūtų. Arba santykinai mažas, palyginus su kūnu.

Modelis reikalauja patvirtinimo. Geriausias patvirtinimas yra kito periodo ilga balta žvakė (Maribozu-Jan), su Close kaina aukščiau plaktuko.

USDNZD 1H periodo grafike matome iš karto du plaktukus su patvirtinimu ir po jų einančius trendus UP su skirtingomis trukmėmis. Idealių žvakių, kokios piešiamos vadovėliuose, neieškokite. Rinka savo įvairove įdomesnė už vadovėlius. Svarbu, kad žvakė atitiktų apibrėžimą.

5 žvakių techninės analizės šablonai, kuriuos turi žinoti kiekvienas spekuliantas
Plaktuko pavyzdys

3. Galva ir pečiai (The Head&Shouders).

Dar vadinamas Trijų kalnų (San Zan) arba Trijų Budų (San Son) šablonu. Priklauso vienam iš Sakata sistemos metodui. Sakata metodą sukūrė ir, apskritai, pagrindą žvakėms sudėjo turtingiausias XVIII a. ryžių spekuliantas Munehisa Homma  knygoje San-en Kinsen Hiroku.

Šis modelis visada siejamas su trendo vertimosi. Šablono požymis yra trendo viršuje susiformavo viršūnė (trendas+korekcija/petys), po to susiformavo dar viena viršūnė (galva). Tačiau trečia viršūnė naujų aukštumų jei nepasiekė (kitas petys).

Dow Jones Industrial Average indekso grafike 2007 m.rudenį ir matome susiformavusią Galvos ir Pečių formaciją. Kaip prisimenam, po to sekė pusantrus metus trukusi kainų griūtis.

5 žvakių techninės analizės šablonai, kuriuos turi žinoti kiekvienas spekuliantas
Pasaulinė finansų krizė 2007-2009 m. prasidėjo kaip tik su Head&Shoulders šablonu…

Šiuolaikinės šablono modifikacijos leidžia analizuoti ir avirkštinį modelį, kai viršūnės nukreiptos į apačią. Bet pats Munehisa Homma to nedarė. Kalanai ir Budos neali būti paversti.

4. Doji žvakė.

Tai ypatinga įdomi vertimosi žvakė. Jai skirtas atskiras straipsnis.

5. Rinkos atotrūkis (Market Gap).

Rinkos atotrūkis (Ku) susidaro kai kito periodo atsidarymo kaina stipriai skiriasi nuo praėjusio periodo uždarymo kainos. Tai reikšmingas momentas kainų techninėje analizėje.

Sakata sistemoje dėmesys skiriamas trims atotrūkimas trende (San Ku). Kilimo atveju atotrūkis parodo, kad rinkoje atsirado stipri perkamoji jėga.Čia reikia žiūrėti, kur formuojasi palaikymo ir pasipriešinimo lygiai.

Kodėl tai mums svarbu?

Rinkos atotrūkius kainos linkusios ilgainiui vėl užpildyti. Kilime paliktas atotrūkis užpildomas korekcijos metu ir atvirkščiai.

Mums svarbu, kad atotrūkio užpildymo metu, priklausomai nuo mūsų pozicijos konkrečiu atveju, mūsų nebūtų rinkoje arba mes užimtume atitinkamą poziciją joje.

Teorija sako, kad esant rinkoje, drąsiai galima joje likti visą laikotarpį, kol atotrūkis yra užpildomas. O toliau – pagal situaciją…

Gjensidige Forsikring ASA dieniniame kainos grafike matome net kelis atotrūkius krentančioje rinkoje. Jau po trečio gap’o buvo galima įeiti į poziciją, jei pasipriešinimas būtų įveiktas.

Bet susiformavo ketvirtas gap’as ir pasipriešinimas labai žemai. Praktiškai Long pozicija atsidaro iš karto ir būnama joje, kol atotrūkis užpildomas. Galima tikėtis, kad ir likę trys atotrūkiai bus užpildyti.

Verta ir toliau stebėti šią poziciją, nes tokiu atveju gali būti pasiekiama maksimali grąža. Juk Long pozicija atidaryta labai žemai.

5 žvakių techninės analizės šablonai, kuriuos turi žinoti kiekvienas spekuliantas

Išvados

Daugiausia laimime, didžiausią pelną užsidirbame įeidami į pozicijas trendo pradžioje. Rinka mums nuolatos signalizuoja apie galimus apsivertimus. Ir rinkos kalbą „išifruoti” padeda žvakių techninė kalba.

Nepagailėkite laiko ir investuokitės į kainų grafikų skaitymo mokymąsi. Net jei ir nesiruošiate spekuliuoti. Kainos grafikai kartais pasako daugiau už tuziną rinkos analitikų.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.