Šeštadienis, 7 gruodžio, 2024
Mokomieji Straipsniai

7 patarimai akcijų portfelio strategijos valdymui

7 patarimai akcijų portfeliui Straipsnis skirtas norintiems pagerinti savo investicinio akcijų portfelio valdymą, tuo pačiu pasiekti geresnių rezultatų.

1. Susiraskite savo nišą.

Pradžioje geriausia apsibrėžti sritį, kurioje jūs geriausiai orientuojatės ar net specializuojatės. Po to susirasti metodą, kurio pagalba atrinksite akcijas savo portfeliui. Sakysim, galite koncentruotis į kokio nors indekso kompanijų akcijas. Tai gali būti ir biržos indeksas, kaip Dow Jones, ar kokio nors sektoriaus (IT, vartotojai, biotechnologijos ir t.t.).

Arba gal nuspręsite ieškoti dar neįvertintų akcijų.  Galimybių yra daug: patrauklus kompanijos turtas, aukštas dividendinis pajamingumas ar valdomi aktyvai. O gal tik Blue Chips kompanijų akcijos jums yra įdomios. O gal pasirinksite iš karto kelias variantus. Tai gera mintis. Dalis į žinomas ir vertinamas akcijas, dalis į mažos kapitalizacijos akcijas, dalis į dividendines akcijas – štai jums ir akcijų portfelis.

2. Susikurkite savo investicines taisykles.

O dabar jau pamirškite savo žinias ar specializaciją, Investavimo taisyklės su tuo nieko bendra neturi. Tai metodas, kurio pagalba jūs atrinkinėsite akcijas ir kursite portfelį.

Kaip pavyzdį galima paminėti augimo (growth) akcijų atranką. Čia nusistatote, kad pirksite tik akcijas, kurių prognozuojamas P/E yra ne mažesnis už jūsų pasirinktą.

Tas pats su dividendinėmis akcijomis: kad dividendinis pajamingumas nebūtų mažesnis, sakysim, nei 3%. Pasirinkite kitus kriterijus. Čia jums gali padėti įvairiausi filtrai, turintys daug kriterijų.

Žinoma, kad tai tik pirminis jūsų atrankos kriterijus. Po to vis tiek būtina patikrinti kompanijos balansą, pinigų srautus, pajamas. Apskritai pamatyti jos sugebėjimą uždirbti pinigus.

Jei labiau patyrę kompanijų finansinių ataskaitų skaityme, ieškosite tokių kompanijų, kurių kaina biržoje yra mažesnė už grynojo kompanijos turto vertę.

Stebėkite vadybą. Aukščiausi vadovai perka ar parduoda akcijas. Visos, bent jau JAV kompanijos skelbia tokią informaciją.

Pradžioje geriausia turėti nedaug kriterijų. Tik tuos, kuriuos gerai suprantate ir valdote. O praktika ir patirtis parodys, kokių kriterikų jums dar reikia, ką reikia pataisyti, kurie kriterijai efektyviausi.

3. Diversifikuokite, bet nepersistenkite.

Pati diversifikacija vertinama prieštaringai. Warren Buffett yra pasakęs, kad diversifikacija yra nesąmonė. O akademinė teorija teigia, kad tinkamai diversifikuotas portfelis neturi nuosavos rizikos.

Jos tarsi reikia, ji lyg ir nereikalinga. Pasakysiu paprastą dalyką, diversifikacija NETURI būti jūsų portfelio TIKSLU. Gerai renkant ir atsirenkant akcijas, diversifikacija gali būti savaime.

Iš ties, svarbu nesudėti viso savo kapitalo į vienos bendrovės, vieno sektoriaus, vieno indekso akcijas. Tiesiog elementari logika neleidžia to daryti.

Akcijų pozicijų kiekis portfelyje irgi svarbus. Tiek, kiek galite suvaldyti. Nenurodysiu skaičiaus, kaip kiti mėgsta. Pasirinkite savo. Gal jūs gerai jausitės su vos keliomis stambiomis pozicijomis ir šimtu smulkių pozicijų. Arba atvirkščiai.

4. Nuolatos stebėkite progresą.

Svarbu nuolatos stebėti savo portfelį. Jei jūsų makleris nepateikia pakankamai jums reikalingos informacijos, naudokite nemokamus interneto resursus.

Digital Look yra vienas toks geras paprastas puslapis jūsų portfelio akcijoms ir kompanijos stebėti. Jei reikia daugiau ir kitokios informacijos, puikiai tinka MSN Money, Google Finance arba Yahoo Finance.

Čia rasite naujienas, finansines ataskaitas, direktorių veiksmus, opcionus ir pan.

Vadinasi, stebite ne tik savo portfelio progresą, bet ir kompanijų veiklos dinamiką. Tai tokie pastovūs „namų darbai” jau turint suformuotą portfelį.

5. Žinok kada parduoti, o kada ne.

Investicinio portfelio valdyme svarbu didinti pelną ir nutraukti (mažinti) nuostolius. Susiduriame su natūraliu žmogišku potraukiu pasiimti pelnus ir labai išgyventi dėl nuostolių.

Ir tai nėra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Dažnai pasitaiko, kad iki ausų įsimylime kokią nors poziciją, o ši yra nuostolinga. Bet juk mes „tikime kompanijos perspektyva”, ar ne? Taip būna?

Apsidarykite, aplinkui šimtai kur kas geresnių pozicijų jūsų portfeliui. Tą mes jau matome skaitydami 4-tą punktą. Iš čia taip pat matome, kokius veiklos rezultatus rodo pasirinktos kompanijos.

Ir jei kompanijos rezultatai kasmet vis prastėja ar negerėja, akivaizdu, kad rinkoje tai bus atitinkamai įvertinti ir akcijos kaina kris. Jūs šioje pozicijoje patirsite nuostolius.

Uždarykite tokią poziciją. Ji jums nereikalinga. Tikrai rasite kuo pakeisti. Prisiminkite, jūsų portfelis nėra granite iškalti priesakai. Jis taip pat turi būti dinamiškas ir reaguoti į rinkų pokyčius.

Šiame pasaulyje nieko nėra stabilaus ir nieko nėra pastovaus. Viskas kinta. Ypač pokyčiai dideli ir dinamiški kapitalo rinkose. Būtent su tuo dauguma investuotojų ir nesusitvarko.

O jei kompanija dirba puikiai, jei tai sumaniam investuotojui tinkanti kompanija ir jos akcijų kaina stabiliai kyla, nereikia daug galvoti ir pasitaikius progai reikia papildyti poziciją.

Nepirkite ‘karštai’. Jūs niekur neskubate ir siekiate didesnės portfelio grąžos. Todėl akcijas pirkite per korekcijas, ir krizes. Kuo didesnę nuolaidą gaunate, tuo geriau atrodys jūsų portfelis.

Taigi, blogai dirbančių kompanijų akcijas pardavinėkite, gerai veikiančių – nepardavinėkite, net jei krenta. Žinoma, čia reikia pasigilinti, kodėl krenta, gali būti, kad ir dėl itin pablogėjusių rezultatų.

Ilgainiui susiformuoja portfelis, kur klausimo „Kada parduoti?” nebelieka. Atsakymas: „Niekada!”

Šiame pasaulyje nieko nėra stabilaus ir nieko nėra pastovaus. Viskas kinta. Ypač pokyčiai dideli ir dinamiški kapitalo rinkose. Būtent su tuo dauguma investuotojų ir nesusitvarko.

6. Portfelyje turėkite tik likvidžias akcijas.

Kurdami portfelį nepamirškite apie vieną pakankamai svarbią akcijos savybę – jos likvidumą. Kas yra likvidumas ir kodėl jis mums svarbus?

Tikriausiai, jau atkreipėte dėmesį į tai, kad vienų akcijų per vieną dieną perleidžiama milijonais vienetų, kitų vos viena kita. Ir tokių yra visose akcijų biržose.

Tai tos akcijos, kuriomis prekiaujama aktyviai ar labai aktyviai, vadinamos likvidžiomis. Atkreipkite dėmesį, tokių akcijų kainų grafikai yra „gražūs”, galima juose braižyti Elioto bangas, Fibonačių linijas, daryti kitokią analizę. Nelikvidžiose visa tai beveik neįmanoma.

Jau iš pačio žodžio „likvidumas” akivaizdu, kad kalbama apie pozicijos likvidavimą (uždarymą), kai to staiga prireikia. Mes nežinome, kada mums staiga prireiks grynųjų pinigų, nežinome kada susidarys kokios sąlygos, kai reikės poziciją skubiai palikti.

Likvidumas reiškia greitą visos pozicijos uždarymą norima kaina arba artima norimai.

Juk kuo daugiau akcijų rinkoje yra, tuo lėčiau keičiasi akcijos kaina. Taip pat skirtumas tarp geriausios paklausos kainos (BID) ir geriausios pasiūlos kainos (ASK ) yra minimaliausias.

Todėl didelė tikimybė, kad esant reikalui, jūs spėsite parduoti akcijas su minimaliais nuostoliais.

7. Vidinė būsena.

Atrodo, ką bendra jūsų jausmai turi su investavimu, tačiau neskubėkite su vertinimu. O tai labai svarbu. Nuo to realiai priklauso jūsų portfelio pelno ir nuostolių dydis.

Kuriant ir valdant investicinį portfelį svarbu nieko nedaryti per jėgą, neplaukti prieš srovę. Susikurkite maksimaliai paprastą ir patogią atrankos ir stebėsenos sistemą.

Vidinė būsena

Išties, investavimas nėra labai paprastas dalykas, bet nepasidarykime iš jo baubo. Kai supranti ką darai, visos baimės dingsta akimirksniu.

O ir nuostolių nereikia bijoti, nebijokite ir pelnų. Taip, taip, pelnas irgi gali išgąsdinti ir priversti per anksti uždaryti, gal būt, pačią geriausią jūsų portfelio poziciją.

Daug praktikos ir jūsų investavimas pasidarys lengvas it plauktumėte žemyn upe šiltą vasaros dieną: relaksas, grynas oras, šiltas vanduo, giedras dangus.

Jei pradeda jausti, kad tenka save prievartauti, sustokite. Gal būt kažką ne taip darote? Gal kažką ne taip pasirinkote? O gal tik ne ta koja iš lovos kėlėtės?

Žinoma, pradžioje teks iš peties padirbėti. Bet žinokite, niekur negausite gero rezultato be įdėto darbo. Pelnas visada yra tik nuoseklaus darbo rezultatas.

Kuriant ir valdant investicinį portfelį svarbu nieko nedaryti per jėgą, neplaukti prieš srovę.

Linkime sėkmingai susirasti savo investavimo stilių ir būdą. Nekopijuokite kito, bet gera idėja pasinaudokite. Ir nepamirškite periodiškai apsilankyti šiame puslapyje, kur karts nuo karto galima rasti neblogų investicinių idėjų.


Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.