8 personalios Benjamin Franklin finansinės pamokos investuotojams
Valstijų politikos veikėjas, mokslininkas Benjamin Franklin iš 12-mečio padėjėjo tapo sėkmingu spaustuvininku, laikraštininku, autoriumi, išradėju, diplomatu ir valstybės veikėju. Didžiulė jo sėkmė buvo darbštumo ir taupumo dorybių patirtis, o jo gyvenimas mums siūlo daugybę asmeninių finansinių pamokų, kurios šiuolaikiniams vyrams tinka lygiai taip pat, kaip ir gyvenantiems kolonijinėje Amerikoje. Pabandykime atskleisti senuko Beno išmintį.
1. Suprask tikrąją daiktų vertę
Benjamin Franklin, būdamas berniukas, išmoko vieną pirmųjų ir svarbiausių asmeninių finansų pamokų. Kai jam buvo septyneri, jis pamatė kitą berniuką, švilpiantį švilpuką. Jo garsas buvo toks žavus, kad pasiūlė berniukui už jį visus pinigus, esančius kišenėse. Berniukas noriai sutiko su sandoriu. Jaunasis Bendžaminas buvo patenkintas nauju turtu ir linksmai pūtė švilpuką visame name. Tačiau jo laimė ilgai netruko. Kai broliai ir seserys, sužinoję, kiek jis už tai sumokėjo, pasakė, kad jis permokėjo daugiau nei keturis kartus, nei švilpukas buvo vertas.
„Apmąstymai man suteikė daugiau susierzinimo, – prisiminė Franklinas, – nei švilpukas man teikė malonumo.“
Tačiau kaip Franklinas laiške draugui pasidalijo, jis padarė neįkainojamą pamoką iš savo jaunystės klaidos:
Tačiau tai vėliau man buvo naudinga. Įspūdis ilgam liko mano galvoje. Todėl dažnai, kai susigundau nusipirkti nereikalingą daiktą, sakiau sau: nemokėk per daug už švilpuką; ir taip aš susitaupau pinigus.
Kai užaugau, atėjau į pasaulį ir stebėjau žmonių veiksmus, maniau, kad sutikau daug, labai daug žmonių kurie permokėjo už švilpuką. Jei pažinčiau šykštuolį, kuris atsisakė visokio patogaus gyvenimo, malonumo daryti gera kitiems, savo bendrapiliečių pagarbos ir geranoriškos draugystės džiaugsmo, siekiant kaupti turtus, vargšas, pasakiau aš, tu per daug moki už savo švilpuką.
Kai susitikau žmogų, atsidavusį vien kūniškiems malonumams, sakau, kad jis klysta ir per daug moka už švilpuką. Kai matau besirūpinanti vien savo išvaizda, puikiais rūbais, namais, brangiais baldais, visais turtais, įsigytais už kreditą, sakau, kad jis labai brangiai moka už savo švilpuką.
Trumpai tariant, aš įsivaizduoju, kad didelė žmonijos kančių dalį jiems sukelia klaidingi vertinimai apie daiktų vertę ir tai, kad jie per daug moka už švilpuką.
Matome, kad Benjamin Franklin investuotojams kalba tą patį, ką mums kalbėjo kitas Bendžaminas – Graham – apie „saugumo maržą”. Niekada nereikia mokėti brangiau už akcijas, jei jos vertos mažiau. Mokėdami brangiau, mažiname investicijos pelningumą.
2. Būkite savarankiški
Franklino tėvas iš pradžių norėjo, kad jis eitų į valstybinę tarnystę, bet paskui nusprendė, kad berniukas seks jo paties pėdomis ir taps žvakių meistru. Tačiau Franklinui tai nepatiko, o jo tėvas, susirūpinęs, kad jis neišplauktų į jūrą, vedžiojo jį stebėti kitų amatininkų darbo, tikėdamasis, kad koks kitas amatas gali sukelti jaunuolio susidomėjimą. Nors Franklinas netapo mūrininku ar staliumi, ši patirtis jį įkvėpė:
Nuo to laiko man buvo malonu matyti, kaip geri darbininkai naudoja savo įrankius. Man dažnai buvo naudinga, kad tiek išmokau iš to, kad galėjau atlikti smulkius darbus namuose ir sukonstruoti mažas mašinas savo eksperimentams.
Franklino polinkis pasitikėti savimi taip pat paskatino jį išmokti pasigaminti valgį, o galbūt svarbiausia, kad tai padėjo paspartinti jo, kaip spaustuvininko, karjerą. Tuo metu Amerikoje nebuvo nė vienos liejyklos, gaminančios spaustuvės formą, o tai buvo labai svarbu turint spaustuvę. Taigi, užuot įsigijęs įrangą iš Anglijos ir laukdamas, kol ji atkeliaus, Franklinas iš pradžių sukūrė savo spaudos tipą – tapo pirmuoju žmogumi Amerikoje – taip pat padarė savo raižinius, spausdintuvo rašalą, išgraviruotas vario vinjetes ir presą .
Kaip Franklinas pasidalijo savo autobiografijoje, jis tikėjo, kad išmokimas apsirūpinti ne tik sutaupė pinigų, bet ir suteikė didesnę laimę:
Žmogaus laimę lemia ne tiek didelė sėkmė, kuri pasitaiko retai, kiek nedidelės galimybės, atsirandančios kiekvieną dieną. Taigi, jei mokysite vargšą jaunuolį nusiskusti ir palaikysite tvarkingą jo skustuvą, galite labiau prisidėti prie jo gyvenimo laimės, nei padovanodami tūkstantį ginėjų. Ši suma netrukus gali būti išleista. Tik apgailestavimas liks dėl kvailo iššvaistymo; tačiau kitu atveju jis išvengia dažno kirpėjų laukimo, kartais purvinų jų pirštų, blogo kvapo; jis skutasi, kai jam patogiausia, ir kasdien džiaugiasi, kad tai daroma geru instrumentu.
Taigi, nelauk, kol koks nors investavimo guru tau papasakos, ką pirkti ir ką parduoti. Pats tyrinėk rinką ir išanalizuok kiekvieną instrumentą, į kurį investuoji.
3. Investuok į save – mokina Benjamin Franklin
Nuo pat kūdikystės aistringai mėgau skaityti, o visi pinigai, kurie pateko į mano rankas, buvo atidėti knygoms pirkti. Surinkta biblioteka buvo nuolat skaitoma ir leido tobulėti. Skyriau po valandą ar dvi kiekvieną dieną ir tokiu būdu tam tikru laipsniu atstatydavau mokymosi, kurį tėvas kadaise man buvo numatęs, praradimą. Skaitymas buvo vienintelė pramoga, kurią sau leidau. Aš neleidau laiko smuklėse, žaidimuose ar bet kokio pobūdžio linksmybėse.
Jei norite turėti daugiau laiko ir pinigų ilgalaikėje perspektyvoje, tuomet trumpuoju laikotarpiu dalį savo pinigų ir daug laiko turite investuoti į save. Užuot švaistę šiuos vertingus išteklius trumpalaikiams malonumams, investuokite juos į dalykus, kurie skatina jūsų sveikatą, santykius, išsilavinimą bei karjerą ir ateityje gausite solidžius dividendus.
Franklinas investavo į save tapdamas atkakliu skaitytoju; visi jo laisvi pinigai ir laikas buvo skirti kuo daugiau žinių apie pasaulį kaupti. Protingai tvarkydamas savo išlaidas šiuose gyvybiškai svarbiuose gyvenimo dalykuose, Franklinas sukūrė sau ateitį, kurioje tik kelerių metų formalų išsilavinimą įgijęs žmogus galėjo tapti visame pasaulyje žinomu rašytoju, mokslininku ir diplomatu.
Taigi, akivaizdu, jei norite būti geru investuotoju, turi daug investuoti į atitinkamų žinių bagažą. Tai leis jums būti aukščiau daugelio savo kolegų ir išsirinkti tinkamiausius instrumentus jūsų ilgalaikiam portfeliui.
Taip pat skaitykite:
4. Apsupkite save draugais, kurie supranta jūsų vertybes
Kai Franklinas dar tik Londone pradėjo spaustuvės verslą, jis gyveno su savo draugu Jamesu Ralfu. Kol Franklinas sunkiai dirbo spaustuvėje, patrakėlis Ralfas, atvykęs į Londoną be šilingo kišenėje, nesėkmingai ieškojo aktoriaus, tarnautojo ir žurnalisto darbo ir skolinosi iš Franklino pinigų pragyvenimui. Vėliau abu draugai išsiskyrė, ir Ralfas niekada negrąžino Franklinui 27 svarų, kuriuos jam liko skolingas.
Po šios patirties Franklinas buvo daug protingesnis ir visą gyvenimą ieškojo vyrų ir moterų, kurie supranta ir dalijasi tomis pačiomis vertybėmis. Taip pat sukūrė savitarpio tobulėjimo grupes, tokias kaip Junto, kur jis ir jo draugai galėjo pasidalinti ir patikrinti vienas kito idėjas, palaikyti vienas kitą ir inspiruoti.
Kompanionų pasirinkimas investavime labai svarbus dalykas. Visų pirma, pasirenkame tokį finansų maklerį, kuris būti patikimiausias jūsų tarpininkas pasirinktoje biržoje.
5. Nenusiženkite principams dėl pinigų
Nors Benjaminas Franklinas turėjo didelių ambicijų savo karjeros vizijoje, jis visko siekė sąžiningu keliu. Tai pagrindinis Franklino principas. Tai puikiai iliustruoja Franklino atsakymas žmogui, kuris norėjo sumokėti už kūrinio paskelbimą naujajame Franklino laikraštyje The Pennsylvania Gazette:
Aš peržvelgiau jūsų straipsnį ir manau, kad jis yra niekingas ir šmeižikiškas. Norėdamas nuspręsti, ar turėčiau jį paskelbti, ar ne, aš grįžau namo vakare, nusipirkau kepalą kepykloje už du centus ir su vandeniu pavakarieniavau. Tada susivyniojau į savo puikų paltą ir atsiguliau ant grindų ir miegojau iki ryto, kada papusryčiavau kitu kepaliuku ir puodeliu vandens. Nuo toko režimo nejaučiu jokių nepatogumų. Atradęs, kad galiu gyventi tokiu būdu, aš nusprendžiau niekada neparsiduoti korupcijai ir tokio pobūdžio piktnaudžiavimams, kad susikurčiau geresnį gyvenimą.
Pirma susimokėk sau. Toks pirmas ir svarbiausias investuotojo principas. Jei jam nusižengsite, ilgai reikės laukti „pensijos”.
6. Nuolatinis kruopštumas yra kelias į turtus
Uoliai darbuotis veikloje, kurią imuosi, ir nenukreipti minties nuo savo verslo į kvailą staigaus praturtėjimo projektą; darbštumas ir kantrybė yra tikriausios turto priemonės, – rašė Franklinas Ateities elgesio plane, būdamas 20 metų amžiaus.
Franklino sėkmė nėra vienos nakties sėkmės istorija. Jam prireikė dešimtmečio, kol jis iš praktikanto spaustuvėse JAV ir Londone tapo pelningo verslo savininku. Tuo metu jis gyveno spartietiškai ir buvo daug darbštesnis nei bet kuris kitas konkurentas.
Taigi, jis ragino kitus įgyvendinti savo ambicijas taip, kaip jis tą darė – kantriai ir pastoviai – nekreipiant dėmesio į įvairias „greito praturtėjimo“ schemas. Vienoje iš savo esė Busy-Body Franklinas kritikavo tuos, kurie leido laiką kasdami piratų lobius, kurie, kaip įtariama, buvo užkasti prie upės:
Iš esmės geri vyrai buvo įtraukti į šią praktiką dėl pernelyg didelio ir staigaus praturtėjimo troškimo ir naivaus tikėjimo, kad visa tai gali būti tiesa; o racionalūs ir darbu bei taupumu paremti turtų įgijimo metodai buvo pamiršti. O savo esė jis baigia tokiais ūkininko (sugalvotas personažas) žodžiais: Mano sūnau, aš tau dabar perleidžiu vertingą žemės sklypą. Užtikrinu, kad ten kasdamas radau nemažą kiekį aukso. Ir tu gali padaryti tą patį, bet tu privalai atidžiai stebėti, kad niekada neiškastum giliau nei arimas.
Šiais laikais lobių ieškojimas tapo savotišku verslu. Su didelėmis investicijomis. Bet mes šį kartą ne apie tai. Investuodamas susidaryk planą ir tiksliai jo laikykis. Disciplina ir Kantrybė yra svarbiausi dalykai investavime. Taip, jūs galite greitai uždirbti pagavę hype’inę akciją. Bet jūs greitai prarasite visus pinigus, besivaikydami tokio greito pelno biržoje. Tik kruopštus instrumentų pasirinkimas ir plano laikymasis leis jums padidinti savo kapitalą.
7. Laikas yra pinigai – Benjamin Franklin
Įdomią situaciją knygoje Pushing to the Front aprašo Orison Swett Marden. Prie laikraščių spaustuvės, kurios savininku buvo B.Fanklin, buvo knygų parduotuvė. Joje jau visą valandą knygas apžiūrinėjo vienas pirkėjas:
– Kokia šios knygos kaina?, – klausė vyras, kuris jau visą valandą dairėsi parduotuvėje.
– Vienas doleris, – atsakė tarnautojas. – Vienas doleris…, – atkartojo vyras. – Ar galite nuleisti kainą? Atsakymas buvo: – Vienas doleris.
– Ar ponas Franklinas yra? – Taip, – atsakė tarnautojas, – jis dabar užsiėmęs spaudos kambaryje. – Noriu jį pamatyti, – atkakliai paprašė vyras. Savininkas buvo pakviestas ir atėjo į parduotuvę.
Pirkėjas ir klausia: – Kokia mažiausia kaina būtų už šią knygą? – Vienas doleris ir ketvirtis, – buvo greitas atsakymas. – Vienas doleris ir ketvirtis?! Kodėl, juk jūsų tarnautojas ką tik prašė vieno dolerio? – Tiesa, – pasakė Franklinas, – aš mieliau pasiimčiau vieną dolerį nei gaiščiau čia laiką.
***
Vyras atrodė nustebęs; bet norėdamas nutraukti derybas jis pasakė: – Na gerai, pasakyk man savo mažiausią šios knygos kainą. – Pusantro dolerio, – atsakė Franklinas. – Pusantro dolerio?! Kodėl, jūs pats ką tik pasiūlėte už dolerį ir ketvirtį. – Taip, – šaltai pasakė Franklinas, – ir aš mielai būčiau pardavęs už tą kainą nei gaišdamas dabar laiką už pusantro dolerio.
Vyras tylėdamas padėjo pinigus ant prekystalio, pasiėmė savo knygą ir išėjo iš parduotuvės, gavęs išganingą pamoką apie laiko pavertimą į turtus arba išmintį.
Laikas yra pinigai! Būtent Benjamin Franklin buvo pirmasis, ištaręs šią garsiąją frazę. Šiais laikais ši frazė jau įgavo visai kitą, mažiau kapitalistinę prasmę. Šiandien dažniau išgirsi sakant, kad laikas nėra pinigai, kad tai galimybė paplaukioti su delfinais! Kas irgi pilnai suprantama.
Vis dėlto Franklinas suprato, kad protingai išnaudoti savo laiką yra būtina, norint kažką pasiekti, gauti pajamas ir būti turtingam. Ir tik tada galėsi juos išleisti savo malonumams. Ir būdamas 42 metų amžiaus, Franklinas galėjo pasitraukti iš spaustuvės verslo, kitą savo gyvenimo pusę laisvai darydamas ką norėjo.
Moralė čia paprasta: 50% pelną gausite jei investuosite šiandien, tuojau pat, o ne rytoj.
8. Pinigų taupymas tikslams pasiekti
Franklinui turto siekimas buvo tik priemonė tikslui pasiekti. Ir tas tikslas buvo „laisvalaikis skaitymui, studijavimui, eksperimentavimui. Bendravimui su tokiais išradingais ir vertais vyrais, kurie mielai pagerbia mane savo draugyste ar pažįstamais, kurie gali būti naudingi žmonijai; netrukdomas verslo rūpesčių ir nuovargio“.
Ankstyvas jo pasitraukimas iš spaudos verslo iš tiesų davė daug naudos žmonijai, įskaitant kelis išradimus (nė vieno jis nepatentavo), ir jo tarnyba padedant įkurti naują šalį.
Franklinui visa prasmė įgyti turtus ir išsiugdyti dorybę buvo ne prabangus gyvenimas (nors jis sugebėjo mėgautis daugiau didesniu komfortu nei karjeros pradžioje), ne tapti moraline davatka bet leisti būti žmogumi su charakteriu, išmintimi ir visuomenininku ir teisingu piliečiu, galinčiu tarnauti kitiems ir savo šaliai, o tai, Franklino manymu, buvo geriausias būdas tarnauti Dievui.
Benjamin Franklin, būdamas keturiasdešimties metų motinai laiške parašė, kad po mirties jis norėtų, kad apie jį pasakytų jis nugyveno naudingą gyvenimą, o ne mirė turtingas.
Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.