LVII Vilniaus aukcionas

LVII Vilniaus aukcionas bus šiek tiek kitoks. Visų pirma, jis iš dviejų dalių: pirmoji skirta lietuviškam dizainui, kuris, tikiu, yra tokio lygio, kad gali būti ne tik tiražuojamas gamykliniu būdu, bet pasiekė tokią stadiją, kai jo pirmavaizdžiai, prototipai ir įvairias pasaulio dizaino muges apkeliavę egzemplioriai gali būti aukcionuojami kaip visiškas ekskliuzyvas.

Dizaino aukcionas

Šioje dalyje rasite tiek dabar, tiek prieš kelias dešimtis metų sukurtų išskirtinių dizaino objektų, kurie pritaikyti tik gurmaniškam, itin gurmaniškam skoniui. Galbūt Jūsų.

 

Lietuvos lenkakalbiai

Antra, ta įprastinė dalis, kuri vyks pora savaičių vėliau, nei pirmoji dalis, ir kurios įprastine šįsyk kažkaip neapsiverčia liežuvis vadinti. Nes per dvylika veiklos metų mes pirmą sykį pristatome originalią Pranciškaus Smuglevičiaus akvarelę (~1775 m.), kuri tapo titulinio Lodovico Mirri išleisto albumo „Vestigia delle Terme di Tito” lapo pirmavaizdžiu.

Visa tai apsupta tikro lenkakalbių Lietuvos autorių darbų choro. Tuo mes norime pasakyti labai svarbią politinę žinutę: lenkakalbių Lietuvos menininkų palikimas yra Lietuvos dailės istorijos dalis, integralus ir autentiškas mūsų paveldas.

Nes jis apie Lietuvą: galbūt sukurtas nebūtinai Lietuvoje, bet nešiojant Lietuvą širdyje. O tai ir Čiurlionio mokytojo K. Stabrausko mistiškas parko peizažas, ir Tiškevičių dvaro tapytojo K. Mordasevičiaus nuostabiai gražios merginos portretas, ir Stanislovo Bohušo– Siestšencevičiaus Vilniaus turgų scenos, ir Pranciškaus Jurjevičiaus basakojė valstietė, kuri, neabejotinai, yra iš Vilniaus apylinkių.

Antro pasaulinio karo metų dailė

Atskira rubrika skirta itin trumpam laikotarpiui – II pasaulinio karo metų dailei. Buvo įdomu patyrinėti, kaip menininkai jautėsi ir kūrė ekstremaliomis karo sąlygomis.

Lietuvos dailė

LVII Vilniaus aukcionas
Salvadoras Dali. Niujorkas: Plaza
Šaltinis: Meno rinka

Bendroje „Lietuvos dailės” rubrikoje išsiskiria Antano Samuolio alegorinė kompozicija. Šis kūrinys – vienas iš 7 tapybos darbų, kuriuos Antanas Samuolis eksponavo pirmojoje ARS parodoje 1932 m.

Taip pat minėtinas Zigmo Petravičiaus, žymiausio Lietuvos batalisto, darbas „Lietuvos kariuomenės paradas Vytauto Didžiojo garbei 1930 m.”, kuriame matome prezidento Antano Smetonos stebimą ir Vytauto Didžiojo globojamą Lietuvos kariuomenės parado sceną.

Išeivijos dailė

O toliau – išeivija ir jos dailė, kuri, vėlgi kurta toli nuo Lietuvos, bet mąstant apie ją: pradedant trimis Jono Mackevičiaus emigracijoje sukurtais Šveicarijos peizažais, kurie įgauna įtartinai lietuviškų bruožų, baigiant A. Galdiko gaivališka abstrakcija ar matematiškai precizišku K. Zapkaus koliažu, kuriame galima rasti ir tautinei tekstilei būdingo spalvų derinimo atgarsių.

Simpatiškiausio (o ir bene rečiausio?) loto prizą aš įteikčiau Juozapo Ozemblausko „Abėcėlei su paveiksliukais vaikams mokytis pažinti raides” – 1838 m. Vilniuje leistam 24 litografijų su atskiromis raidėmis, kurias puošia meistriškos ir šmaikščios miniatiūros, rinkiniui.

Tai yra raritetinė abėcėlė, Lietuvoje nežinoma. Tik pagalvokit: jei mes būtume gimę tuo metu, skaityti būtume mokęsi iš tokių kortelių. O kiek vilniečių būtent iš jų ir išmoko skaityti?

Šiuolaikinis menas

Netikėta gali pasirodyti ir šiuolaikinio meno skiltis. Įprastai į aukcionus patenka grūdinimą laiku atlaikę kūriniai, tačiau šįkart, avansu, mes įtraukiame kelis šiuolaikinio, visiškai aktualaus meno pavyzdžius, nes esame tikri, jog tie darbai atlaikys išbandymą laiku.

Brangiausi lotai

LVII Vilniaus aukcionas

Pranciškus Smuglevičius. Romos visuomenė lanko Tito termų griuvėsius.
~1775, pop., tušas, akv., plunksnelė, 49 x 53,4 (vaizdas) / 52,5 x 56,5 (lakštas)

Pradinė kaina – €12 500

LVII Vilniaus aukcionas

Antanas Samuolis. Liga.
1931, drb., al., 46 x 57

Pradinė kaina – €39 000


Dizaino aukcionas 2019 m. gegužės 10 d. 20 val.
Kablys+Kultūra (Kauno g. 5, Vilnius)
Ekspozicija:
2019 m. gegužės 8 d. 17–21 val.
2019 m. gegužės 9 d. 11–15 val.
2019 m. gegužės 10 d. 11–18 val.
Kablys+Kultūra (Kauno g. 5, Vilnius)

Antros dalies aukcionas 2019 m. gegužės 24 d. 18 val.
Tolerancijos centras (Naugarduko g. 10, Vilnius)
Ekspozicija:
Gegužės 22–23 d.: 10–18 val.
Gegužės 24 d.: 10–14 val.
Tolerancijos centras (Naugarduko g. 10, Vilnius)

 

Šaltinis: Meno rinka

Featured pav. Aukciono viršelio fragmentas
Facebook Komentarai
Patinka turinys? Palaikykite turinio kokybę Apie Investavimą Paprastai Patreon!
%d bloggers like this: