Šeštadienis, 20 balandžio, 2024
NASDAQ Vilnius-Lietuva

AB Žemaitijos pienas

AB Žemaitijos pienas gamina pieno produktus ir parduoda Lietuvos bei užsienio rinkose. Lietuvoje kompanija parduoda pagrinde šviežius pieno produktus, o užsienyje – fermentinius sūrius.

Lietuvoje bendrovė gauna daugiau pusę visų pajamų. Pajamos iš fermentinių sūrių pardavimo sudaro apie 4o%. Šviežių pieno produktų pardavimai sudaro 3ė% visų pajamų. Kompanija žinoma  Lietuvoje. Ji yra viena iš keturių didžiausių Lietuvoje veikiančių pieno perdirbėjų.

Pajamų pasiskirstymas pagal sektorius ir regionus:

AB Žemaitijos pienas
Pajamos pagal regionus
AB Žemaitijos pienas
Pajamos pagal sektorius

Finansai

Labai teigiamai vertinam kompanijos pajamų augimo tempą. 10 metų trukmės vidutinis metinis pajamų augimas siekė net 6.15%. Tik čia reikia įvertinti 2022 metų 30.88% pajamų augimą. Ir kompanijos pajamos augo visose regionin4se ir sektorių pozicijose.

Bet dar anksti džiaugtis, nes kompanijos Bendrasis pajamingumas sumažėjo, drauge sumažindamas ir Grynąjį pajamingumą. Grynojo pelno pajamingumas 2022 metais buvo vos 1.6%. O tai gerokai mažiau nei 2o m. laikotarpio pajamingumo vidurkis, siekiantis net 3.9%.

Tai pat stebima ir EPS mažėjimo dinamika. Pastarųjų 10 metų EPS vidutinis metinis mažėjimo tempas buvo -3/44%, o pastarųjų 5 metų EPS vidutinis metinis mažėjimo tempas buvo -1.89%. Tai yra stiprios konkurencinės aplinkos poveikis, kai dėl rinkos dalies tenka paaukoti pelningumo rodiklius.

Nors kompanija nėra pinigų srautų generatorius – Grynųjų pagrindinės veiklos pinigų srautai mažėjantys ir 2022 metais buvo neigiami – Apyvartinis kapitalas yra teigiamas ir vis augantis. Nepaskirstyto pelno 10 m. laikotarpio CAGR siekia net 12.20%; deja jo rentabilumas yra neigiamas 10 metų vidutinis ROAE sumažėjo iki 11.63%.

Kompanijos veikloje susiduriama su valstybiniu reguliavimu, kvotomis, pasaulinės rinkos konjunktūra, todėl pelningumas palaikomas per sąnaudų mažinimą. O čia didžiulis iššūkis, su kuriuo kompanija tvarkosi sunkiai. Pajamos auga, pelningumo rodikliai mažėja.

Kompanijos veikla reikalauja nuolatinių kapitalo investicijų. 1 euras, investuotas į IMT, duoda 0.92 euro EPS. Šis rodiklis beveik nesikeičia.

Jei kompanijos savininkai norėtų parduoti akcijas ir investuoti šiandien (rašymo metu) į Lietuvos 10 m. VVP ir gauti tokią pat grąžą, kaip ir kompanija davė 2022 metais, tai akcijas turėtų parduoti po 2.15 euro.

Prognozuojamos kompanijos pajamos:

Pajamos20232024
Pajamos304 000 000313 500 000
Pelnas4 784 0004 940 000
EPS0.290.30

Veiklos investicinis įvertinimas:

AB Žemaitijos pienas
Investicinis įvertis

Galime sugretinti pieno sektoriaus kompanijų rodiklius:

KompanijaBendrasis pajamingumasGrynasis pajamingumasVid. ROAEPEGEquity risk premium5 m. kainos CAGR
AB Pieno žvaigždės14%-2.6%6.39%-2.94%
AB Vilkyškių pieninė10.40%5.30%12.70%0,549.07%5.02%
AB Žemaitijos pienas17.40%1.60%11.63%-3.106.62%0.68%
AB Rokiškio sūris11.10%3.50%4.48%1.861.95%1.48%
Pagal 2022 m. pabaigos duomenis

AB Žemaitijos pienas akcijos

Bendrovės akcijos listinguojamos NASDAQ Vilnius biržoje, Papildomajame prekybos sąraše. Trumpinys ZMP1L.

Kompanijos valdyba sudarė rezervą nuosavoms akcijoms įsigyti. Akcijų supirkimo tikslas – perleisti darbuotojams, kaip motyvaciją. Paskutinį kartą kompanija dividendus mokėjo 2018 m.

AB Žemaitijos pienas akcijos pilnai pateisina „gynybinės” akcijos vardą. Jos kainos Standartinis nuokrypis yra 5.93%; beta yra vos 0.67. Tai jei turite lietuviškų akcijų portfelį, šių akcijų jame reiktų turėti būtent dėl stabilizavimo funkcijos.

Analizė mums rodo visi neblogą kompanijos akcijų perspektyvą rinkoje. GRAPES metodu apskaičiuota kainos perspektyva siekia 2.58 euro. O tai gerokai daugiau nei istorinis kainos CAGR. Mūsų metodu apskaičiuotos kainos perspektyvos svyravimų diapazonas yra tarp -6% ir 20%. Tai perkant kompanijos akcijas, reikia atsižvelgti į tokią riziką.

AB Žemaitijos pienas
Kainos perspektyva

AB Žemaitijos pienas valdyba priėmė sprendimą „Dėl finansinių tarpinių ataskaitų skelbimo“ ir nusprendė nuo 2016 m. kovo mėn. 15 d. neberengti ir nebeskelbti viešai bendrovės finansinių tarpinių ataskaitų.

Išvados

Rašymo metu mes neturėjome AB Žemaitijos pienas akcijų. Ir neplanuojam įsigyti ateityje, nes rinkoje matome kur kas geresnes akcijas. Turintiems lietuviškų akcijų portfelį patariam įsigyti Lietuvos pienininkų akcijų dėl jų pakankamo stabilumo rinkoje.Bendrovės puslapis

Daugiau apie Lietuvos pieno perdirbimo sektorių skaitykite čia.

2 thoughts on “AB Žemaitijos pienas

 • Dzekas ir Bobis

  Siandien visiskai aisku, kad sioje analizeje, neziurint gana aiskiu zenklu, nebuvo ivertinta pagrindine rizika investuotojui – delistingavimo rizika. Dividendai 2019 nebuvo ismoketi tik is dalies del COVID riziku, o pelnas paskirstytas darbuotoju premijoms ir zaliavu tiekejams. Pelnas analogiskai paskirstytas ir 2020 m.. Socialiniu poziuriu neprikibsi. Bet tendencija taip pat aiski – bendrovei sekasi kuo puikiausiai, akcija privaciam investuotojui neitin patraukli, ir traukimasis is birzos tikra kiaulyste smulkiam akcininkui. Tad galima kategoriskai pareiksti, kad lyginant su kitomis sektoriaus bendrovemis, autoriaus rekomendacija niekaip nepasiteisino.

  • Nauris Treigys

   Aha, buvo galima prieš metus, kada daryta ta analizė ir pakomentuoti apie delistingavimo riziką. O ne šiandien, kai išplatintas toks pranešimas. 😀
   O tinklapyje pilna informacijos apie bendrovės santykius su smulkiaisiais. Tai kas skaitė, tas visas rizikas įvertino ir viskas jiems pasiteisino.
   Perskaitykite visą informaciją, prieš kritikuodami. 😀

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.