Sekmadienis, 21 liepos, 2024
Mokomieji Straipsniai

Akcijų analizė II – Akcinės bendrovės

Išstudijavus akcinės bendrovės istoriją, jos akcijų kainų kursą per visą laikotarpį nuo akcijų išleidimo, pasižymėjus laikotarpius, kada buvo išmokėti rekordiniai dividendai, galima bandyti įvertinti ar ši konkreti akcija yra pervertinta ar neįvertinta.

Akcijos vertę galima taip pat nustatyti ir naudojant dividendų diskontavimo modelį. Pastoviems dividendams dabartiniu laiko metu formulė atrodo taip:

Akcijų analizė II - Akcinės bendrovės

rt – palūkanų norma.

Kaip matom, esant pastoviems dividendams, t.y. nemanom, kad ateityje išmokami dividendai akcijai didės, tikroji akcijos vertė tiesiogiai proporcinga dividendų dydžiui per metus ir atvirkščiai proporcinga metiniai palūkanų normai. Iš šios formulės išsiveda dividendinio pajamingumo formulė:

Akcijų analizė II - Akcinės bendrovės

Todėl tokių akcijų pirkimo-pardavimo pajamingumas vertinamas panašiai, kaip ir fiksuoto pajamingumo vertybinių popierių pirkimas-pardavimas. Ne šiaip sau TEO LT akcijos bent iki šiol juokais vadinamos „Obligacija“.

Dividendai

Dividendai yra dalis akcinės bendrovės pelno, paskirstomo akcininkams proporcingai turimų akcijų skaičiui. Dividendai išmokami tik po to, kai bendrovė susimoka visus mokesčius, t.y. tik iš grynojo pelno. Kokio dydžio dividendus mokėti ir ar mokėti apskritai, sprendžia visuotinis akcininkų susirinkimas, o siūlo mokėti valdyba. Informacija apie dividendus pateikiama dviem būdais: dividendiniu pajamingumu arba jų absoliučiu dydžiu akcijai.

Paprastų vardinių akcijų savininkai, paprastai, dividendus gauna tik po to, kai šie išmokami privilegijuotų akcijų savininkams. Dividendai mokami tada, kai bendrovė turi pelno, bet tai nėra būtina ir privaloma sąlyga.

Dividendai nebūtinai mokami reguliariai. Kartais jie gali būti pakeisti išmokėjimu ne grynaisiais, o bendrovės akcijomis. Sakysim, jei dividendinis pajamingumas yra 10%, tai kiekvienai dešimtai akcijai išmokama viena nauja akcija. Tada reikia būtinai paminėti, kad tokiu atveju bendrovės akcinis kapitalas nepakinta, o akcijos buhalterinė vertė sumažėja.

Dar vienas labai svarbus momentas, susijęs su dividendų išmokėjimo yra tai, kad paprastai akcijos kaina, kitą dieną po paskutinės registracijos dividendams datos, sumažėja. Sumažėjimas svyruoja nuo 80% iki 100% nuo išmokėtų dividendų dydžio.

B.d.

Pradžia

Daugiau apie investavimą į akcijas.

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.