Akcijų Rinkos Gidas: Kaip Pradedantiesiems Išsirinkti Akcijas ir Sukurti Pelningą Portfelį
Norite investuoti, bet nežinote, kaip išsirinkti akcijas savo ilgalaikiam investiciniam portfeliui? Nesijaudinkite, nes jūs ne vieni. Daugelis pradedančiųjų investuotojų susiduria su šiuo iššūkiu. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius žingsnius ir patarimus, kurie padės jums suprasti, kaip pasirinkti tinkamas akcijas, net jei neturite išankstinių žinių apie akcijų rinką. Sužinosite, kaip analizuoti įmones, vertinti jų finansinius rodiklius ir nustatyti, kurios akcijos gali būti pelningos ilgalaikėje perspektyvoje.
Ar tikrai akcijoms per mažai žinių?
Ne, ir dar kartą ne!. Jei jau priėmėte sprendimą investuoti į akcijas, tai šiek tiek bendrų žinių turite ir jums jų turėtų užtekti. Blogiausiu atveju, žinias galite pagilinti čia.
Jei žiūrėsi į investavimą kaip į verslo pirkimą (o realiai jį ir perki), o ne kaip į tik kažkokio tickerio pirkimą, tai viskas bus labai aišku ir paprasta. Ar pirktu nuostolingą verslą? Ne! Jau didelė dalis akcijų atkrenta. Vadinasi perkam tik pelningus verslus ir tuos, kuriuos maždaug kažkiek suprantam (Warren Buffett).
Beveik nežiūrime į gamybines kompanijas su daugybe konkurentų. Kodėl? Tokioms kompanijoms reikia daug investuoti į gamybinių procesų atnaujinimus, kad išlaikyti aukštą konkurencingumą. O tai tavo, kaip akcininko pinigai grąžinami ne tau, o į gamybą, kad verslas gyvuotų (!).
išimtis čia yra tik rinkos lyderiai, kurie toli paliko konkurentus, pvz. Apple, Microsoft, Coca-Cola, visa eilė kitų kompanijų. Jau vien šitų trijų akcijų užtenka portfeliui sudaryti. Toliau galite ir neskaityti.
Finansiniai rodikliai, kad juos kur galas…
Be jų jau kiek sunkiau, išskyrus aukščiau paminėtus atvejus. Bet jei mes renkamės ne rinkos lyderius, tiksliau, portfelį dar priedo pasipildome ir ‘noname’ais’, tai šiek tiek susipažinti su finansiniai rodikliais reikės. Bet mes daug nekankinsim…
Nusistatom kriterijus. Jų reikia tam, kad žinotume, su kuo valgomi tie rodikliai. Priešingu atveju ROE 5% ar 15% mums visiškai nieko nesako. Todėl visų pirma, užduodam sau klausimą: kiek norime, kad mūsų portfelis augtų? Ir iš karto atsakome: daugiau nei rinka. Mes norime uždirbti daugiau nei vidutinis investuotojas.
Čia matome, kad S&P 500 indekso ilgalaikė vidutinė metinė grąža (Long Term Average) nesiekia nė 10% (rašymo metu). Mes reikalaukime, kad mūsų portfelis augtų 12-15% kasmet. Štai ir priėjome prie rodiklių.
Mums reikalingi rodikliai
Nuosavybės grąža arba Vidutinė nuosavybės grąža (Return on Equity, ROE arba ROAE). Mes juk kompanijos savininkai. Tai ir reikalaukim, kad mūsų kompanija generuotų ne mažiau 15% Nuosavybės grąžos.
Bendrasis pajamingumas (Gross margine) – ne mažiau 40%. Jis turi būti didelis, nes iš Bendrojo pelno ir tik iš jo kompanijos apmoka visas savo sąskaitas, atlyginimus, premijas, komandiruotes, reklamas, palūkanas, viską viską. Kas lieka – Pelnas. Gamybinių kompanijų Bendrasis pajamingumas retai siekia aukščiau 10%.
Grynasis pajamingumas (Net margin) – ne mažiau 15%.
Ir reikalaukime, kad kompanija mokėtų dividendus su ne mažesniu nei 5% dividendiniu pajamingumu. Dividendinis pajamingumas būtinai turi būti didesnis už infliaciją. Geriausia, kad kartais, o ne baziniais punktais. S&P 500 kompanijų vidutinis dividendinis pajamingumas rašymo metu buvo vos 1.27%.
Rizikos sumažinimui renkamės tik aukštos kapitalizacijos įmonės. JAV rinkoje – ne mažiau milijardo USD.
Susirašom į lentelę, kad nepasimestų. Viso labo penki kriterijai:
Rodiklio pavadinimas | Kriterijus |
---|---|
Kapitalizacija | > 1000 000 000 USD |
Bendrasis pelnas (Gross margin) | > 40% |
ROE arba ROAE | > 15% |
Grynasis pajamingumas (Net margin) | > 15% |
Dividendinis pajamingumas (Div/Yield) | > 5% |
Ir ką?
Dabar paprasčiausiai internete randam screenerį, kuris leistų mums filtruoti akcijas pagal mūsų kriterijus. Ieškom čia. Bet galima toli neiti ir akcijų susirasti tiesiog šiame puslapyje. Spaudžiam Filters, pasirenkam Financials ir sąraše išsirenkam:
Return on Equity (TTM) – Above – 15
Net Margin (TTM) ir (FY) – Above – 15
Gross Margin (TTM) ir (FY) – Above – 40
Dividend Yield Forward – Above – 5

Gavosi visai neblogas kompanijų sąrašas, kurį susirūšiuojam pagal rinkos kapitalizaciją „MKT CAP”:

Ir čia pat Techninės Analizės puslapyje pasižiūrime, kaip kompaniją vertina rinka. Mūsų pasirinktu atveju MPLX vertinama puikiai – akcijos kaina kyla. Taip pasitikrinam visas kompanijas iš sąrašo:
Taip pat FA i6filtruotame sąraše spaudžiam kompanijos ticker’į ir mus perkelia į TradingView puslapį, kur surinkta visa reikalinga informacija apie kompaniją, finansus, akcijas. Norint čia galima (o gal net ir būtina) pasigilinti labiau į kompanijos veiklą ir galimybes generuoti pinigų srautus.
Štai ir viskas. Gerų kompanijų akcijų sąrašas jūsų investiciniam portfeliui pilnai sudarytas. Juk nebuvo sunku, ar ne? O jei neturite tam laiko ar ir tai pasirodė per sunku, klauskite, rašykite mums, mielai padėsime susirasti gerų kompanijų portfeliui. Taip pat periodiškai teikiame akcijų kainų prognozes apskaičiuotas remiantis kompanijų veiklos finansiniais rezultatais.
Pelningų jums investicijų!