Alan Greenspan vėl paranašauja

Buvęs FED vadovas A.Greenspan nerimsta.

Buvęs JAV FED vadovas Alan Greenspan vėl nerimsta. Ir vėl skelbia kainų burbulą JAV vyriausybės obligacijų rinkoje.

Be abejo, mes ir patys matome nuolat augančias obligacijų kainas, t.y. ir mažėjančius obligacijų pajamingumus. Ir reikia pripažinti, kad nuolatinis JAV obligacijų brangimas pavadintas Greenspan paradoksu.

Anot A.Greenspan, JAV sparčiai artėja prie didžiausios per 70 metų stagfliacijos. Jis teigia, kad ilgalaikių obligacijų pajamingumas yra jau labai mažas ir nenumaldomai krenta.

Taip pučiasi obligacijų burbulas, kuris turėtų sprogti. Ir tada pajamingumas išaugs, sukeldamas stagfliaciją. Tai tokia šalies ūkio būsena, kai ekonomika krenta, o infliacija auga.

Stagfliacija prieštarauja klasikinei Philips kreivei, tačiau jau buvo patvirtinta ne tik teoretikų, bet ir pačios realybės. Dabar mus vėl gąsdina šiuo baubu.

Žiūrint grynai iš statistinės pusės, JAV infliacijos augimas negresia:

source: tradingeconomics.com

Tikimasi BVP augimo:

source: tradingeconomics.com

Tik statistika neįskaičiuoja galimo kainų burbulo sprogimo. Ir čia A.Greenspan gali būti teisus. Tik reikia, kad rinkos tą patvirtintų praktiškai.

O obligacijų kainų burbulo sprogimo mes laukiam jau labai ilgai. Ir niekaip nesulaukiam. O pats burbulas pūstis pradėjo dar 1981 metais. Ar ne per ilgai pučiasi burbulas?

Alan Greenspan vėl paranašauja

Ir esant tokiai situacijai, gąsdinančių burbulo sprogimu yra visas choras ir A.Greenspan, toli gražu, ne pirmas balsas jame.

…bet ir nauja ekonomikos paradigma, kai neigiamos palūkanos ekonomikoje yra visiškai normalus dalykas.

 

Tačiau mes žinome ir tai, kad vyriausybės obligacijų pajamingumas gali būti neigiamas. Ir galim daryti prielaidą, kad tai ne kažkokia išimtis, sukelta mažų bazinių palūkanų ir kiekybinio palengvinimo, bet ir nauja ekonomikos paradigma, kai neigiamos palūkanos ekonomikoje yra visiškai normalus dalykas.

Todėl neišsigąstam ‘Apokalipsės choro’ ir manom, kad JAV ilgalaikių obligacijų pajamingumas gali kristi dar labiau. Yra dar kur.

Bet čia yra ir niuansų, kur A,Greenspan yra teisus. FED vėl kelia bazines palūkanų normas. Kyla rinkoje trumpalaikių JAV obligacijų pajamingumas.

O jei manome, kad ilgalaikių obligacijų pajamingumas kris dar labiau, na, arba jei ir nekris, tai vis tiek obligacijų pajamingumų kreivė pasidarys dar labiau plokštesnė.

O tai jau stagnacijos pranašas…

Štai kokią situaciją turime šiandien:

Alan Greenspan vėl paranašauja

O štai kokia situacija buvo vos prieš mėnesį:

Alan Greenspan vėl paranašauja

Ir jei obligacijų rinkos kažkaip reaguoja į tai, sakysim, grafike matome, kad 10 metų trukmės obligacijų pajamingumas turi palaikymą ir jau kuris laikas yra virš jo.

Tai akcijų rinkose, palyginus, visiškai euforija. Vėl nauji indeksų rekordai vos ne kasdien. Pesimizmo nė mažo šešėlio.

Pabaigai

Kaip bus iš tikrųjų, parodys pačios rinkos ir laikas. Mūsų, kaip investuotojų reikalas nebūti užkluptiems netikėtai. Ir tai nesunku padaryti, jei rinkose nesivadovauji emocijomis.

Patinka turinys? Palaikykite turinio kokybę Apie Investavimą Paprastai Patreon!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: