Ketvirtadienis, 18 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Amžinu tapęs klausimas: Auksas ar Bitcoin?

Nuo pat bitcoin bumo pradžios prasidėjo ginčas apie tai, kas geresnis yra vertės saugotojas: auksas ar bitcoin? Jis nerimsta ir dabar, o kainai vėl pakilus, atsinaujino dar stipriau. Todėl, kriptorinkai nesugriuvus ir parodžius bent kokį tvarumą, klausimas lieka labai aktualus.

Iš principo klausiam: kur geriau laikyti atliekamas lėšas, kad išsaugoti jų perkamąją galią: pirkti auksą ar bitcoin? Ir atsakymas šiandien daug paprastesnis nei buvo galima tikėtis: pirkite ir auksą, ir bitcoin! Bet ar tikrai viskas taip paprasta? O gal, priešingai, mes viską be reikalo bandome padaryti sudėtingiau?

Įsitvirtina

Kol kas kriptovaliutos skinasi kelią mūsų kasdieniame gyvenime. Šį procesą palaiko kriptovystytojai, kriptoentuziastai ir jaunoji karta, įsitikinusi, kad fiat valiutos yra totali apgaulė. Bet būtent, kad „kol kas”. Kriptorinka yra dar vis labai trapi, ir koks nors skandalas ar programinė klaida gali būti katalizatoriumi rinkos sugriovimui.

Bet kol kas taip nėra ir kalbam apie kriptovaliutų, ypač bitcoin potencialą investiciniame ir prekybiniame pasaulyje. Kol kas neturime istorinių duomenų apie bitcoin naudojimą, apart transakcijų statistiką. Yra tik įžvalgos, kaip bitcoin gali pakeisti kitas atsiskaitymo priemones ir investicinį auksą.

Ir tikrai, kodėl investuoti į aukso luitelius, auksines monetas, jei galima taip pat sėkmingai tik daug patogiau ir saugiau investuoti į bitcoin? Aišku, tik su ta sąlyga, kad bitcoin bus pripažintas tokiu pat vertės saugotoju, koks dabar yra pripažintas auksas. Tai susitarimo ir pasitikėjimo dalykas. Nes ir pats auksas vertingas yra elektronikos pramonėje ir juvelyrikoje, kaip meno dirbinių medžiaga. Kitos vertės ji neturi, išskyrus susitarimą.

Bitcoin šioje vietoje įneša ir „šviežio oro” ir savotišką chaosą. Seniai žmonija turėjo „bendrą susitarimą” atsiskaitymų ir investavimo sferoje. Atėjo bitcoin ir tai galima pavadinti progresu. Ir didžiulis klausimas, ar verta kalbėti apie tai, kad bitcoin pakeis fiat valiutas? Beprasmis klausimas. Kriptovaliutose aš nematau jokios konkurencijos fiat’ui.

Kadangi net ir XXI-me amžiuje galimas ir barteris, ir kitos atsiskaitymo priemonės (natūra), bitcoin stoja į vieną lygiavertę gretą su fiat. Ir kol mes neturime kitokios informacijos, šį klausimą galime laikyti uždaru, o fantazuotojus apie bitcoin dominavimą atsiskaitymuose – vadinti kvailiais. Tik va bėda, bitcoin vis dar turi finansinės piramidės požymių. Ir jų neatsikratė net per 2018 m. kainos griūtį.

Vertės saugotojas arba kriptoauksas

Tikrai šiandien niekas labai nesiginčys, kad bitcoin, kaip vertės saugotojas, hodlinamas tik nedidelio kiekio entuziastų. Galima čia drąsiai suvesti analogiją su meno, pašto ženklų, vyno ar kitokių vertybių kolekcionavimu: entuziastų, palyginus, nedaug, o kolekciją ilgainiui galima paversti grynais ir uždirbti pelną.

Auksas, kaip investavimo, tiksliau, apsidraudimo priemonė yra prioritetinė daugeliui žmonių, net ir visai nesidominčių investavimu. Šiandien net niekas nekelia klausimo kodėl? Tai yra taip natūralu ir įprasta… Tokiu bitcoin taps dar negreitai. Tačiau XXI amžiuje kyla kitas klausimas: reikia, kad būtų greita, patogu, paprasta, patikima (skaidru). Bitcoin ir blockchain šiandien tą pilnai užtikrina. Ir jei jo nenaudoti atsiskaitymams, jis gali tapti vertės saugotoju.

Amžinu tapęs klausimas: Auksas ar Bitcoin?

Bet išjunk elektrą ir liks tik fizinis auksas. Aišku, tikimybė, kad nebus elektros yra itin maža ir tokia galimybė gali būti tik globalios katastrofos atveju, kada ir aukso jau niekam nereikės. Žvelgiant plačiau, aukso ateities sandoriai gali atlikti tą pačią funkciją, kaip ir bitcoin. Tik jie mažiau patogūs dėl galiojimo trukmės ir depozito dydžio reikalavimo.

Bei lygiai tą patį galima pasakyti apie Ethereum. Turbūt, reikėtų čia prisiminti ir stablecoinus. Bet apie juos dar atsargiai, nes jie naudojami grynai spekuliaciniams tikslams porose. Gali būti, kad pasauliui pilnai pripažinus kriptovaliutas ir bankams atliekant operacijas jomis, stablecoino būtinybė atkris ir jie savaime išnyks.

Alternatyva

Yra dar toks pakankamai naujas dalykas, dar ir šiame puslapyje neaptartas kriptoturto klausimas. Žinome, kad į fizinio turto tokenizaciją palankiai žiūri ir centriniai bankai. Australijos monetų kalykla Perth Mint priėmė saliamonišką sprendimą. Jie leis kriptovaliutą, pilnai padengtą auksu. Ir viskas.

Tiesa, panašių coinų ICO buvo ne vienas. Bet kas dabar žino, kaip ten su jai baigėsi, o čia valdiška kompanija investuotojus nori supažindinti su kriptoinvestavimu. O ir aukso ji turi. Ir kaip tik nori jį „įdarbinti”. Gera pradžia.

Kriptoturtas turėtų būti kažkas panašaus į dabar biržose prekiaujamus ETF atitikmenis ETC. Kaip tai atrodys techniškai, mes, tikiuosi, greitai sužinosime. Nors ir taip aišku, kad tai bus žetonas. Gal būt juo bus galima prekiauti biržoje. Tik, aišku, čia atsitiks taip, kad kriptoturto žetonai skelbsis turintys tiek turto, kiek jo nėra realiai. Panašią situaciją šiandien turime su stablecoinu Theter, kur lig šiol neaišku, ar jei padengti doleriais, ar ne?

Išvados

Kalbėti galima apie ką tik nori it kaip tik nori. Bitcoin ar auksas yra geresnė investicija – neesminis klausimas. Visiškai. Esminis yra reguliavimo klausimas. Ir kai turėsime reguliavimą, rinka pasiūlys visokiausių instrumentų investicijoms.

Ir jei jums atrodo, kad bitcoin yra geriau už auksą (ir/arba atvirkščiai), tai čia tik jūsų asmeninė nuomonė ir nuostata.

Ir auksą galėsite pirkti kokia tik norite forma: nuo fizinio iki kriptografinio. Skirtumo nebus jokio. Nebent tik patogumo, komisinių, likvidumo klausimas.

O žmonės niekada nenustos pirkti aukso. Nesvajokite! Svoris kišenėje širdį labiau glosto nei elektros signalai hard wallet’e. Taip bus visada. Ir jei jums atrodo, kad bitcoin yra geriau už auksą (ir/arba atvirkįčiai), tai čia tik jūsų asmeninė nuomonė ir nuostata. Kitiems gali atrodyti kitaip…