Ar JAV akcijų burbulas jau sprogo? Matuojam diametrą

Kol akcijų kainos kilo kaip ant mielių, visiem kilo klausimas: normalus tai kilimas ar burbulas jau pučiasi ir greitai sprogs? O gal jau sprogo ir šiandien mes matome kaip jis sparčiai bliūkšta. Kaip tik stebime JAV indeksų kritimus tris sesijas iš eilės ir su padidėjusiomis apyvartomis. O iki tol stebėjome akcijų rinkos neigimą viso to, kas vyksta aplinkui.

Po pandeminės korekcijos akcijų indeksai pasiekė naujas istorines aukštumas. NASDAQ 100 indeksas pakilo net 83.69%. Akivaizdu, kad rinkos „mūveriai“ buvo technologijų kompanijų akcijos. O po Tesla ir Apple akcijų splito FOMO dar labiau padidėjo. Dabartinė korekcija (kol kas vadinkime taip) taip pat siejama su technologijų sektoriumi. O konkrečiai – su Tesla akcijų neįtraukimu į S&P 500 indeksą.

Ar JAV akcijų burbulas jau sprogo? Matuojam diametrą
NASDAQ 100

Rinka ir realybė

Tai kaip dabar įvertinti situaciją rinkoje? JAV ekonomika šiuo metu išgyvena bene didžiausią nuosmukį nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Lig buvo žinoma ir tą matėme akivaizdžiai, kad atotrūkis tarp rinkų ir ekonominių duomenų niekada nebuvo didelis. Šiandien to nematome. Tai ir kyla klausimas, ar čia investuotojai neapdairiai perkaitino rinką, ar lūkesčiai dėl atsigavimo 2021 metais yra tokie dideli?

Situacijai įvertinti turime visai neblogą instrumentą. Jis matuoja visų viešai prekiaujamų bendrovių rinkos vertės ir šalies BVP santykį. Jį naudoja net pats Warren Buffett ir apibūdina jį kaip geriausią vienintelį matą. Juk akivaizdu, kad akcijų rinkos kapitalizacija turi kažką bendra su bendruoju vidaus produktu.

Rinkos naudoja Wilshire 5000 ir JAV nominalaus BVP santykį. Ir šiandien jis yra beprecedentėse aukštumose. Ir sako mums, kad rinkose, greičiausiai, turime labai ir labai didžiulį burbulą, o artimiausiu metu mus gali užklupti taip pat beprecedentės bėdos.

Ar JAV akcijų burbulas jau sprogo? Matuojam diametrą
Šaltinis: Statista.com

Išvados

Kokios galėtų būti išvados? Iš to ką matome galime, tarsi, ir sakyti, kad burbulas jau susiformavo. Taip pat žinome, kad kapitalo rinkas įtakojanti finansų rinka šiandie yra irgi neordinari. Jei akcijų burbulas ir sprogs, nebūtinai mes matysime dideles bėdas ekonomikose. Šiandien viską reikia vertinti per „kiekybinio palengvinimo“ prizmę.

O gi net patys centriniai bankai, sukūrę tokią situaciją rinkose, sėdi kaip ant adatų, nes nežino, kuo tas jų žaidimas baigsis, nes jis žaidžiamas be aiškių taisyklių. Todėl manome, kad šiandien saugiausia rinkoje pozicija yra būti ne pozicijoje, t.y. Cash is King! O kokia valiuta tas ‘cash“ – rimtas klausimas?..

Tai gali būti ir euras, tai gali būti ir JAV doleris. O gal atidžiau jau dairotės į Japonijos jeną? Bet nosį sukate nuo Šveicarijos franko? O gal kriptovaliutos jau įdomios ar auksas? Žodžiu, alternatyva yra.

Patinka turinys? Palaikykite turinio kokybę Apie Investavimą Paprastai Patreon!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: