Antradienis, 19 kovo, 2024
Straipsniai

Rugsėjo 15 diena: po Lehman Brothers ženklu. Ar krizė jau pasibaigė?

Kada prasidėjo krizė? Šiandien sueina lygiai 9 metai po vieno didžiausio JAV investicinio banko Lehman Brothers bankroto. To pačios, kuris „per didelis, kad griūtų”.

Kažkodėl praėjusios pasaulinės finansų krizės pradžia skaičiuojama nuo šios dienos. Tačiau akivaizdu, kad banko griūtis jau buvo įsisenėjusios krizės padarinys.

Tik iki tol viskas buvo ‘vyniojama į vatą’, apie krizę garsiai nekalbėta. O banko griuvimas užsitęsė taip ilgai dėl politinių kolizijų – ką gelbėti, o ko ne.

Akcijų indeksai anksčiau už viską ir visus pradeda reaguoti. Jei pažiūrėsim į savaitinį Dow Jones indeksą, tai pamatysim, kad jis po Aligatoriumi stipriai nėrė dar 2007 metų pabaigoje. Pirmas rimtos korekcijos požymis.

T.y. krizė jau prasidėjo, tik apie tai dar niekas nekalbėjo. Lehman Brothers griuvimas yra kaip tik ‘pusiaukelėje’ Tarp viršūnės ir atšokimo 2009 m. kovą.

Rugsėjo 15 diena: po Lehman Brothers ženklu. Ar krizė jau pasibaigė?

Teigiama, kad pati krizė prasidėjo su investicinio banko Bear Stearns valdomo fondo problemomis. Gelbstint banką, jį visą beveik pusvelčiui nupirko JP Morgan Chase, palaikomas FED.

Praktiškai, beveik visi Wall street bankai rugsėjį buvo bankrotai. O politiniu sprendimu negelbėjamas Lehman Brothers tapo krizės simboliu.

Reikia pripažinti, kad krizės padarinius srėbė ne bankai, o paprasti mokesčių mokėtojai ne tik JAV, bet ir Europoje. Juk beveik visi stambiausi Vakarų pasaulio bankai buvo gelbėjami mokesčių mokėtojų pinigais. Smulkių nieks negelbėjo. Jie išnyko iš žemėlapio.

O juk krizė yra tada, kai bankai lieka be pinigų. Pinigai niekur nedingo. Jie tik pakeitė šeimininką. O taip atsitiko dėl investicinių bankų godumo ir kvailumo.

Šiandien akcijų indeksai yra tik iliuzija, kad geri laikai jau sugrįžo.

O jų gelbėjimas – iš principo didžiulio masto vakarų piliečių apiplėšimas.

O krizė jau baigėsi?

Jei vėl žiūrėsime į akcijų indeksus – tai seniausiai. Iš šių dienų pozicijų žiūrint, 2007-2009 m. akcijų rinkų griūtis atrodo tik kaip maža korekcija. Šiandien pučiamas naujas kainas burbulas.

Rugsėjo 15 diena: po Lehman Brothers ženklu. Ar krizė jau pasibaigė?

Bet žinome, kad JAV ‘kiekybinį palengvinimą’ baigė ne taip seniai, o Europoje jis vis dar tęsiasi, ir „bus pratęstas, jei reikės”. Bet atsigavimo ženklai Europoje jau matosi. Net kalbama apie perkaitimą Baltijos valstybėse.

O metų pradžioje išgelbėti trys Itališki bankai ir vienas ispaniškas. „Grexit” jei pakeitė „Grexstay”. Galima jau sakyti, kad Europoje krizė į pabaigą. Po 9 metų…

Kodėl ekonomika taip prasilenkia su akcijomis?

Akcijų indeksai kone visame pasaulyje muša istorines aukštumas, o ekonomikos – tik „nuosaikus” augimas. Ilgą laiką dar buvo su būdvardžiu „trapus”.

Šiandien akcijų indeksai yra tik iliuzija, kad geri laikai jau sugrįžo. Akcijoms kilti leidžia sąlyginai pigūs pinigai. Visus tuos 9 metus pinigų kaina buvo reikšmingai mažesnė nei akcijų dividendinis pajamingumas.

Taip yra dar ir šiandien. Ne visi ‘kiekybinio palengvinimo’ pinigai pasiekė realią ekonomiką. Didžioji dalis buvo nukreiptą akcijų ir obligacijų burbulų pūtimui.

Ir jau ne pirmą kartą noriu jums pasakyti, kad centrinių bankai vadovai viešai kalba ne apie realią situaciją, o apie tai ką nori rinka išgirsti.

Na, bet šiandien tikrai auga vartotojų optimizmas, jų pajamos ir išlaidos, mažėja nedarbas, infliacija maža. Atsigavimas tikrai vyksta ir matosi rezultatas.

Bet gal jau reikia susirūpinti?

J.Yellen yra kažkada pasakiusi, kad tokios krizės, greičiausiai, nebus kokį šimtą metų („in our lifetime”), o JAV investuotojų optimizmo indeksas vėl naujose aukštumose – signalas, kad „gerai” jau į pabaigą.

Jei jau taip ‘gerai’, tai kodėl bazinės palūkanų normos yra vis dar žemumose? Prisiminkime, kad FED jau antrus metus iš eilės skelbiasi palūkanas kels 3-4 kartus per metus. Bet nuo 2015 m. pabaigos pirmo pakėlimo dar pakėlė viso labo tris kartus.

O šiandien kapitalo rinkų dalyviai tikisi ne tik pakėlimo, bet ir palūkanų sumažinimo jau per šio mėnesio FED susirinkimą.

O finansų rinkų analitikai ir žurnalistai po raidelę išnarsto Mario Draghi kalbas, tikėdamiesi ten rasti nors mažiausią užuominą apie galima QE pabaigos datą. Nieko, absoliučiai nieko!

Ir jau ne pirmą kartą noriu jums pasakyti, kad centrinių bankų vadovai viešai kalba ne apie realią situaciją, o apie tai ką nori rinka išgirsti.

Žinoma, jie elgiasi visiškai teisingai. Rinkų dalyviai yra tarsi vaikų darželis ir su jais reikia elgtis labai atsargiai. Nes godumas ir baimė rinkose gali daug eibių prikrėsti.

Pabaigai

Pigių pinigų politika sudarė prielaidas naujam burbului ir jo sprogimui. Jau žinome, kad burbului pūstis reikalingi pinigai.

Jų yra. Maža to, kad centriniai bankai ‘prispausdino iki dangaus’, bankinė sistema per kreditavimus šį kiekį padidino kartais.

Augantis pinigų kiekis + kylančios turto kainos = krizė už kampo.

Teks palaukti 10-jo Lehman Brothers jubiliejaus. Gal daugiau bus optimizmo. Nors kažkaip abejoju…

 

2 thoughts on “Rugsėjo 15 diena: po Lehman Brothers ženklu. Ar krizė jau pasibaigė?

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.