Penktadienis, 19 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Atviras laiškas bankams apie bitkoiną ir kriptovaliutas

Laiškas bankams. Peter McCormack, kuris charakterizuoja save pirmiausia kaip „tėvą ,o tik po to, kaip kriptotreiderį, media autorių, blogerį, kripto kasėją ir konsultantą, parašė atvirą laišką vienam banko valdytojui, kreipdamasis iš tikrųjų į viską bankų sektorių. Šio emocinio pranešimo originalas paskelbtas „Medium„.

Čia pateikiamas laiško bankininkams vertimas į lietuvių kalbą. Vertimo autorius – Raimundas Putrius

Gerbiamasis banko valdytojau, man nelengva rašyti šį laišką. Daugiau nei 20 metų aš buvau jūsų klientas. Jūs suteikėte man kreditą, kai nusipirkau savo pirmąjį automobilį; jūs padėjote man gauti hipoteką, kai nusipirkau savo pirmąjį namą, o jūs netgi padėjote man atidaryti pirmąjį verslą. Mes daug ką patyrėme kartu.

Ar galiu jums išduoti paslaptį? Jūs buvote man pirmasis! Nesijaudink, žinau, kad aš jums buvau ne pirmas. Manau, kad dėl to mūsų santykiai man daug daugiau reiškia, negu jums.

Galbūt jūs nepastebėjote, kad mūsų santykių pobūdis pasikeitė, nes nuo to laiko, kai įvyko rimta finansų krizė, buvote labai užsiėmęs. Mes pradėjome bendradarbiauti mažiau.

Aš gavau paskutinę paskolą iš prekybos centro, nes jie turi geresnes sąlygas, o paskutinę paskolą man suteikė kitas bankas. Dabar jūs tik laikote mano pinigus ir apmokate sąskaitas.

Mes esame kaip laivai, prasilenkiantys nakties jūroje. Man kelia nerimą, kad jei mes nekalbėsime, galbūt turėsime išsiskirti.

Neseniai susiradau naują draugę, kriptovaliutą vardu Bitkoin, aš ją vadinu Crypto. Jūs turbūt i, girdėjote apie ją. Ji yra jauna ir ryški asmenybė. Norėčiau, kad jūs taip pat su ja susipažintumėte. Aš noriu, kad mes taptume viena kompanija.

Žinau, kad aš nesu nei banko valdytojas, nei ekonomistas, o jūs turite daug argumentų, kodėl Crypto nepavyks pasiekti sėkmės, tačiau aš su Crypto kasdien turiu reikalų ir žinau, kad jos vaidmuo mano gyvenime tik didės, todėl norėčiau pasidalinti savo patirtimi.

Aš žinau, kad jūs baiminatės, ar tiesiog nesuprantate jos. Gal būt jūs manote kad Bitkoinas yra „Ponzi“ schema, o visi, kurie perką jį, tikisi „greitų“ pinigų.

***

Atviras laiškas bankams apie bitkoiną ir kriptovaliutas
Asociatyvus pav. iš interneto.

Žinoma, kai kurie iš mūsų tai daro, kaip ir tie kurie įsigijo akcijas „Dot Com” bumo metu ir prarado pinigus, kai burbulas sprogo. Bet pažiūrėkime, kas įvyko po to, mes turime keletą svarbiausių pasaulio kompanijų: „Amazon”, „Google” ir „Facebook”.

Pažiūrėkite į kitus nuostabius įvykius, kurie įvyko po to. „Apple” davė mums fantastiškus telefonus, su kuriais galima daryti daugybę kietų dalykų internete.

Šie prietaisai gali daug daugiau, nei tiesiog skambinti- jie leidžia skaityti knygas, gauti prieigą prie milijonų dainų, sekti mūsų fizinį aktyvumą ir net padeda užmegzti santykius.

Aš manau, jūs sutiksite su tuo, kad internetas – puikus dalykas, o „Dot Com” burbulas pritraukė į rinką didžiulį kapitalą ir daugybę kūrėjų, kurie galvojo, kaip geriau šį kapitalą panaudoti.

Kripto daro tą pat. Jūs galite priimti tai kaip burbulą arba klausytis apie burbulą, iš finansinių komentatorių lūpų, bet „burbulas” nėra blogas žodis.

Galbūt girdite daug istorijų apie sukčiavimą ir vagystes, tačiau šis „burbulas” leidžia „Krypto” pritraukti kapitalą, protingus žmones ir kūrėjus, kurie yra tolesnio vystymosi varomoji jėga. Ir nesiklausykite Billo Gateso: teroristai naudoja ir „Windows”. Kaip pastebėjo Naval, jaunystėje Billas Gatesas būtų užsiėmęs blokų grandinės kūrimu.

Žinau, kad girdėjote apie blokų grandinę. Jūs tikrai žinote, kad naudodami ją galite daryti įvairius naudingus dalykus, tiesa?

Jūs klausiate ar mums reikia bitcoino, tačiau blokų grandinė yra tik bitkoino dėka. Mes sąžiningai pripažįstame šį faktą. Vienas yra neįsivaizduojamas be kito.

***

Galbūt jums įdomu sužinoti, kodėl mums patinka Crypto. Pirma, turiu pripažinti, kad kai kurie iš to uždirbo daug pinigų. Aš meluočiau, sakydamas, kad šis veiksnys nėra svarbus.

Be to, mes tikimės ateityje uždirbti daug daugiau. Mes matome, kaip bitkoinas keičia pasaulį, todėl kai kurie iš mūsų ketina ir toliau investuoti į jį. Matote, kad mums reikia pasaulinių valiutų. Mes nelinkę patikėti jų valdymą bet kuriai centralizuotai institucijai. Kadangi bitkoinas decentralizuotas, jis atitinka mūsų poreikius pasaulinei valiutai.

Paskutiniu metu, nėra daug priežasčių patikėti jums saugoti visus mūsų pinigus. Aš turiu galvoje, kad ankščiau, jūs mokėdavote mums tam tikrą procentą, bet dabar to praktiškai nedarote.

Ar manote, kad mes nepastebime, kad jūs vis dar skolinate savo pinigus kitiems? Mes neprieštaraujame, bet ar dalinatės pelną su mumis? Jau nebe.

Yra ir kitų priežasčių, kodėl mums patinka bitkoinas. Kaip matote, jis gali atsispirti bandymams jį apriboti ar kontroliuoti. Tai reiškia, kad jį galima leisti ar persiųsti be jokių aiškinimų. Tai puikus reiškinys.

Kai aš neseniai atsiėmiau 2000 svarų iš savo banko sąskaitos, tada jūs, įdomus žmogus, paklausėte manęs, kodėl aš tai padariau. Man ir į galvą nešovė, kad turėčiau aiškinti kodėl tai darau.

Man atrodo, kad banko klerkas taip ir nesuprato mano juokais duoto atsakymo, kad man reikia grynų pinigų, nes esu narkotikų prekeivis.

Dar vienas Crypto pinigų siuntimo privalumas yra tai, kad tai labai greitas procesas. Jūs, vaikinai, vis dar to nesuprantate. Aš dėkingas jums už sugaištą laiką ir pastangas, kad suteikėte banko paslaugas internetu. Tai šaunu.

Man taip pat patinka mano mobili banko programėlė, bet išsiaiškinkime, juk „Amazon” gali greičiau pristatyti paketą lėktuvu per Atlantą, nei aš galiu nusiųsti pinigus internetu.

***

Žinoma, aš suprantu, kad jūs fiziškai negabenate mano banknotų per vandenyną. Jūs paprasčiausiai atnaujinate duomenų bazę, bet vis tiek laukiu kelias dienas ir sumoku komisinį už šį malonumą.

Kitas Crypto pranašumas yra tai, kad mes ją saugome patys. Aš žinau, kad turime jumis pasitikėti, bet dabar Anglijoje jūs garantuojote tik 85 000 svarų sterlingų apsaugą. Taip, tai yra daugiau nei daugelis iš mūsų turi, bet ar mes neturime teisės apsaugoti visus savo sunkiai uždirbtus pinigus?

Galite manyti, kad bankų problemos yra mažai tikėtinos, tačiau mūsų draugai Graikijoje ir Kipre su tuo nesutiktų, nes jūs padėjote pavogti jų pinigus, kad galėtumėte susimokėti už piktnaudžiavimą ekonominėje sferoje, kurią vykdo jų valdžios institucijos. Ir aš abejoju, kad mūsų draugai tokiose šalyse kaip Zimbabvė ar Venesuela turi bent minimalią apsaugą.

Be to, per finansų krizę, kai jūs, vaikinai, žaidėte loterijoje su juokingomis išvestinėmis finansinėmis priemonėmis, apie kurias visi girdėjome, kai kurie iš jūsų praktiškai išnyko ore. Mes išsigelbėjome tik dėl vyriausybių įsikišimo. Gana bauginantis laikas, tiesa? Turite atleisti mums už tai, kad nepasitikime jumis besąlygiškai.

Jūs žinote, kad neseniai pradėjau kasti crypto, dėl to turėjau praleisti tris valandas viename iš jūsų biurų, pildydamas visas formas ir buvau priverstas laukti savaitę sprendimo.

Dabar pasakosiu smulkiau. Kasimo įrangos įsigijimas man kainavo 70 000 USD. Aš pervedžiau šią sumą kriptovaliuta, pervedimas truko mažiau nei 10 minučių ir kainavo mažiau nei 1 USD. Aš neturiu supratimo, kaip galėčiau persiūsti šiuos pinigus į Kiniją su jūsų pagalba. Manau, kad reiktų susitikti, pateikti dokumentus, atsakyti į klausimus ir sumokėti, Dievas žino, kiek.

Pamenate, minėjau banko sąskaitą, kurią bandžiau atidaryti? Jūs atskėte man. Aš kreipiausi su šiuo prašymu į keletą jūsų kolegų – jie taip pat atsakė.

Pasak jų, jie neturi supratimo, kas yra šių lėšų šaltinis: o jei aš juos „išploviau“. Absoliuti nesąmonė, ypač todėl, kad aš turiu kelias bendroves ir niekada nebuvau nuteistas už nusikaltimus.

***

Vėl gi, jei tu galvoji apie tai, tu turi būti kvailas naudoti bitkoiną nusikalstamai veiklai, nes mūsų dienomis labai lengva nustatyti, iš kur ir kur pinigai eina.

Aš manau, kad jūs labai išsigandę. Galbūt dėl to jūsų draugas Jamie Dimont taip kategoriškai pasisakė prieš bitkoiną, nors man atrodo, kad dabar jis persvarsto savo pozicijas.

Bitkoinas nepalieka scenos. Aš perku daugiau, mano draugai, daugelis žmonių perka daugiau. Jei matysime, kad tai geras būdas saugoti savo lėšas, tada mes paliksime jums mažiau pinigų.

O tada kas? Jūs būsite priversti skolintis iš konkurentų, kas jums kainuos daugiau, o pelnas žymiai sumažės. Aš noriu patarti jums pasiskaityti Malcolm’o Gladwell’o knygą „Paskutinis lašas”, vaikio su beprotiška ševeliūra. Aš įmečiau jums nuorodą. Ar norėtumėte, kad aš nupirkčiau jums popierinę knygą?

Yra viena problema, apie kurią turėtumėte pagalvoti: kuo lengviau mums pirkti naudojant Crypto, tuo dažniau dažniau mes naudosime ją. Mums tai kainuos mažiau, nes nereikės mokėti jums komisinių, kuriuos renkate iš visų savo klientų.

Technologijos nemėgsta tarpininkų.

Galbūt jūs manote, kad bitkoinas dar nėra grėsmė. Aš atsimenu keistuolius kurie užsisakydavo DVD į namus paštu, o kiti vykdavo to į „Blockbuster” parduotuves, bet pasirodė online transliacijos ir kur dabar „Blockbuster”? O kas nutiko HMV, „Tower Records” ir visiems mūsų mėgstamiausiems žurnalams ir laikraščiams? Įmonės, kurios nepasinaudojo naujomis technologijomis, išsikasė sau kapus.

Infrastruktūra keičiasi, prekybininkai kreipiasi į „Crypto”, o artimiausioje ateityje skelbimus „Priimame bitkoinus” matysite taip dažnai, kaip dabar matote „Priimame mokėjimus per Paypal”.

„Paypal” prireikė laiko įgyti populiarumą. Iš pradžių tarnyba susidūrė su sunkumais, tačiau jie parodė atkaklumą, ir dabar daugelis iš mūsų jį naudoja.

Kodėl? Todėl, kad tai patogu naudoti. Sukurti paskyrą kiekvienoje svetainėje ir įveskite kortelės duomenis yra varginantis dalykas. Paprasčiau naudoti „PayPal”.

Mes linkę naudotis techniniais sprendimais, kurie palengvina naudotis paslaugomis ar mažina išlaidas.

Kai prieigai prie Crypto pakanka paprasto prisijungimo, o mažmenininkams nebebus papildomų išlaidų bankų komisinių forma, viskas bus pigiau.

Taip, komisija yra nereikšminga, kai kalbama apie puodelį kavos, bet perkant televizorių? Automobilį? Namą? Šie mokesčiai taip pat yra svarbūs kelionės metu. Daugelis iš mūsų keliauja ir yra priversti mokėti didelius komisinius, leidžiant pinigus užsienyje. Mūsų kripto sąskaitos nepripažįsta sienų, o komisijų nėra.

Taigi, jei mes nelaikysime pas jus savo pinigų ir nenaudosime debeto ir kredito kortelių, tai kam jūs busite mums reikalingi?

Mes galime apsipirkti bet kur atviroje rinkoje; mes neturime priežasčių būti lojalūs hipotekų ir kitų paskolų požiūriu – imsime jas iš ten, kas pasiūlys geriausias sąlygas. Ir tai net gali būti ne bankas, bet prekybos centras. Mums nerūpi- mes tiesiog norime geresnių sąlygų.

Na, ar supratote situaciją?

Daugelį metų jūs rodėte nesugebėjimą modernizuotis ir manote, kad jūsų modeliui niekas negresia. Tačiau mūsų herojus, Mr Satoshi Nakamoto, įkišo pagalius į jūsų vežimo ratus. Turėtumėte jo paieškoti „Google”, jis klasiškas.

Atviras laiškas bankams apie bitkoiną ir kriptovaliutas
Asociatyvus pav. iš interneto.

Jei pateks į akis straipsniai apie Craig Wright, žinokite, kad tai ne jis. Tai tik juokingas žmogus, teigiantis, kad jis Satoshi.

Aš jau kurį laiką naudoju „Crypto” ir pastebėjau, kad tai įkvepia daug jaunų žmonių. Tų pačių žmonių, kurie neperka kompaktinių diskų, nes jie gali paprašyti „Alexa” balso asistento įjungti savo mėgstamą dainą. Tie patys žmonės, kuriems nereikia televizoriaus, nes jie suranda viską, ko reikia „YouTube”.

Jų nedomina sudėtinga akcijų rinka. Jie augo su virtualiosiomis valiutomis, kuriomis mokėjo už kompiuterinius žaidimus. Žinoma, seneliai vis tiek ateis į banką pasikalbėti su jumis, bet kaip jaunimas?

Turbūt pastebėjote, kad kai kurie nauji bankai, dirbantys išskirtinai tinkle, myli jaunimą (pvz., „Revolut”), ir pridėjo kripto valiutos pirkimo ir pardavimo funkciją.

Todėl būsiu nuoširdus su jumis. Kaip matau, turite dvi galimybes.

1 galimybė – ignoruoti šį reiškinį.

Tačiau, kai aš ignoruoju įstatymą, jis savaime neišnyksta. Bet aplinkybės vis tik priverčia jam paklusti , todėl pirminis atsisakymas jį vykdyti kainuoja man brangiau, o kartais tenka net susimokėti baudą.

Bijau, kad rizikuojate susidurti su ta pačia problema. Pažvelkite į „Circle” pavyzdį: ši bendrovė neseniai nusipirko kriptovaliutos biržą „Poloniex” už 400 $. Aš garantuoju, kad po metų ar dviejų atrodys, kad tai yra pigu. Prisimink, kaip „Facebook” įsigijo „Instagram” už 1 milijardą dolerių, o po kelių metų už „Whatsapp” sumokėjo 19 milijardų dolerių.

Kuo ilgiau jūs ignoruojate Crypto, tuo brangiau tai kainuos ateityje. Jei vėliau vis tik nuspręsite integruoti Crypto į savo verslą, perkant kitas įmones – nepamirškite, kad jų kaina tik augs, ir vargu ar jums atiteks geriausios.

Jūs prarasite klientus, kurie įvertins jūsų konkurentus, sugebėjusius pradėti naudoti Crypto ankščiau už jus.

2 variantas – pripažinti Crypto.

Manau, negalime nesutikti su tuo, kad turėsite modernizuotis ir pripažinti, kad jums reikia Crypto. Anglijos banko vadovas Mark Carney netaps jūsų gelbėtoju su spindinčiais šarvais. Mes žinome, kad jis yra idiotas.

Kai jūsų klientai pradės kreiptis į konkurentus ir jūs turėsite mažiau pinigų skolinimui, jūs pasijusite, kaip žmonės, kurie nepirko bitkoino, kai jis kainavo $30, $300 ir $3000.

Žinau, kad jūs mėgstate kasti šiuos geltonus metalo gabalėlius iš po žemės ir vėl jas slėpdami po žeme, bet kaip ponas John Pfeffer neseniai man pasakė: „tu galvoji, po 100 metų, kai visur skraidysime su Millennium Falcons, geltoni metalo gabalėliai vis tiek bus naudojamos kaip priemonė išsaugoti vertę?

„Turėtumėte perskaityti John’o baltąjį dokumentą, jis yra gana protingas vaikinas ir jūs greitai suprasite, kalbama ne tik apie „dirbtinius stebuklingus interneto pinigus „.

Mes norime Crypto, ir mums reikia banko paslaugų. Nesijaudinkite, Crypto nepakeičia fiat pinigų (greičiausiai tai yra svaras ir doleris, priklausantys fiat pinigų kategorijai – aš tik neseniai tai sužinojau).

Žinau, kad atsiras liberalių pažiūrų žmonių, kurie sakys, kad bitkoinas pakeis pinigus, bet aš taip pat žinau, kad vyriausybės to neleis padaryti.

Pažvelkite į Ameriką, ar jūs matėte Senato svarstymus dėl kripto valiutos klausimo? Ne? Manau, kad turėtumėte pamatyti įrašą, ypač Christopher Giancarlo kalbą. Man tai patinka, jis supranta mus. Bet kokiu atveju, jei Amerika norės bitkoino, tada visas pasaulis jį priims anksčiau ar vėliau. Net Kinija!

***

Santykiai bus simboliniai: mes pirksime kai kurias prekes už svarus ir dolerius, o kitas – už Crypto. Labai tikėtina, kad turėsime reikalų su tais bankais, kurie labiausiai supaprastins šį procesą.

Matote, kad šiuo metu jūsų bankininkystės verslas nėra lengvas ir paprastas: turite paprakaituoti. Neseniai iš manęs paėmė 50 svarų už overdraftą vienoje sąskaitoje, nors kitoje mano sąskaitoje balansas buvo teigiamas. Aha! Nors aš neturiu jums skolų, bet jūs vis tiek mane apmokestinate. Toks elgesys verčia manyti, kad esate blogas žmogus.

Vienintelė priežastis, kodėl aš nekeičiau banko, yra tai, kad aš per daug užsiėmęs, kad sudaryčiau sąrašą visko, ką reikia keisti. Tačiau aš jau įtraukiau šiuos veiksmus į savo planus. Taigi jūs turite šiek tiek laiko, bet ne tiek daug.

Mano patarimas: eikite ir atidarykite „Coinbase” sąskaitą. Tai ne bankas, bet šiek tiek jį primena. Susidarykite nuomonę apie darbo mechanizmą – pamatysite, kad jie atidaro sąskaitas svarams, eurams ir doleriams, taip pat sąskaitas mūsų bitkoinams, eteriams ir litekoinams. Visa kartu: viena didelė draugiška finansinė šeima.

Spustelėkite paskyras ir pamatysite, kad galite siųsti ir gauti Crypto tokiu pačiu būdu kaip ir banke, bet nepamirškite, ką aš kalbėjau ankščiau apie greitį ir kainą. Fiat valiutos naudojamos tik Crypto įsigijimui, taigi tai nekelia grėsmės jums, bet kas bus toliau?

Taip pat atkreipkite dėmesį saugojimą. Tai tarsi taupomoji sąskaita, ir, kaip ir jums, mums tai nėra labai įdomu. Tačiau tuo atveju, kai „Coinbase” pradės teikti hipotekas ir kitas paskolas kripto valiuta, tai bus labai svarbu. Nesijaudinkite: vargu ar jie tai darys.

„Coinbase” vykdo tik savo tiesioginę paskirtį, o dauguma mūsų nelaiko didelių kripto valiutos kiekių „Coinbase”. Asmeniškai aš saugau savo santaupas prietaise, vadinamo technine pinigine.

***

Tai yra paslėpta požeminiame bunkeryje su ginkluotais sargybiniais, o aplink iškastas kanalas , kuriame plaukioja aligatoriai. Jūs labai greitai suprasite, kas yra saugumas, kai susiduriate su visa tai.

Taigi, „Coinbase” yra gana kietas dalykas, tiesa?

Būtų puiku, jei atidarę savo banko sąskaitą šalia duomenų apie esamas lėšų ir taupymo pajamas, taip pat matytumėm ir savo bitkoinų sąskaitą. Jūs galėtumėte imti mažesnius komisinius už Coinbase. Aš tikrai pirkčiau ir laikyčiau kriptovaliutą pas jus, nes persivedinėti pinigus iš „Coinbase” yra gana sudėtinga.

Be to, manau, kad jums bus daug lengviau sukurti kripto valiutos piniginę, nei „Coinbase” – klientams suteikti banko paslaugas. Tiesą sakant, nemanau, kad jie kada nors teiktų tokias paslaugas, bet manau, kad vieną dieną didelis bankas įsigys juos. Ir sandorio suma bus didžiulė.

Ar visa tai turi prasmę?

Kripto nepalieka scenos. Kaip pastebėjo mano draugas Gavin, neįmanoma pašalinti blokų grandinės ir neįmanoma atskirti jos nuo bitkoino. Jeigu jūs ir nesvarstote bitkoino, kaip potencialaus darbo įrankio, tai daro jūsų konkurentai.

Kam laukti, kol jie perims iniciatyvą? Kodėl nenustatyti tendencijos? Kodėl netapti kietu naujovišku banku, dirbančiu su Crypto? Tokiu būdu jūs neprarasite nei vieno kliento. Priešingai, gausite naujų.

Žinau, kad šis naujas reiškinys yra bauginantis, tačiau internetas taip pat kėlė baimę, bet jūs jį priėmėte, ir galiausiai įvertinote tinklo ir mobiliojo banko operacijas. Ar nemanote, kad daug labiau bauginanti perspektyva yra ignoruoti kriptovaliutas ir likti kelkraštyje?
Su meile Peter

Šaltinis: Raimundas Putrius