Antradienis, 21 gegužės, 2024
Žaliavos

Auksas 2019. Ko galima tikėtis: kilimo ar kritimo?

Aukso kainų kilimo tendencija, prasidėjusi praėjusių metų rudenį, gali rodyti, kad šie metai bus aukso metai, t.y. kilimas tęsis ir šiais metais. Geri metai auksui, pagal apibrėžimą, turėtų reikšti blogus metus kitoms kapitalo rinkoms, nes auksas perkamas būtent tada, kai investuotojai siekia apsaugoti savo kapitalą nuo neigiamų turbulencijų kitose rinkose.

Ir ką mes turime šiandien? Pagrindinėse akcijų rinkose šiandien turime korekciją:

O vario kainos kritimas per metus rodo jo paklausos mažėjimo, susidariusio dėl pasaulinės ekonomikos lėtėjimo. Nes vis dar teigiama, kad augant pasaulinei ekonomikai, daugiau suvartojama ir vario. 

Monetarinės centrinių bankų politikos irgi darosi įdomios. Pradėjusios „normalizavimą”, kai iš neigiamų ir itin žemų palūkanų buvo pasukta kreditavimo griežtinimo link, šiandien jie priversti stabdyti arklius ir susilaikyti nuo palūkanų kėlimo. Tai pliusas aukso kainų kilimui.

Tik žinome, kad FED, ECB ir BoE baigė QE. Japonijos bankas vis dar intensyviai lieja pinigus į rinką. Nebus labai drąsu teigti, kad pigių pinigų era dar neskuba baigtis. Tai jei kažkokių didelių kataklizmų neįvyks, tai matysime nuosakius kainų augimus. Bet jei koks nors Brexit gausis „kaip visada”, mažai nepasirodytų, bet aukso kainą užkeltų gerai.

Analitikų prognozės

Bloomberg pateikė 19-os stambiausių komercinių bankų analitikų aukso kainos prognozes pagal ketvirčius. Tendencija laba paprasta: aukso kaina auga į metų pabaigą. Prognozių mediana yra $1 290 už Tr. unciją. Žemiausia prognozuojama kaina yra $1 137 už Tr. unciją (Westpac Banking); aukščiausia $1 500 už Tr. unciją (Commerzbank). 

Žemiau pateiktas grafikas parodo, kai pasiskirsčiusios analitikų prognozės pagal ketvirčius.

Šaltinis: Bankier.pl

Kad būtų objektyviau ir įdomiau, įdėjome Tradingeconomics.com statistinę aukso kainos prognozę. Taip pat pagal ketvirčius (išskirta kita spalva). Ir matome, kad grynosios statistikos prognozės yra į priešingą pusę nei bankų analitikų. Ir tame nieko nuostabaus, nes žmonės visada linkę į prognozes projektuoti savo lūkesčius, o komercinių bankų atveju – didesnius pardavimus savo klientams.

Todėl, kaip ne kartą rašyta ir šiame tinklapyje, priimti sprendimus, pagal kažkieno lūkesčius, reiškia patirti nuostolius. Tradingview mėnesinio aukso kainos grafiko prognozė pagal Techninės analizės indikatorius:

Aukso kaina dabar

Per pasaulinę finansų krizę aukso kaina buvo pasiekusi beveik $2 000 už Tr. unciją. Šiandien ji gerokai pasikoregavusi ir ilgą laiką laikosi panašiame lygmenyje. Tai užfiksuojam šios dienos kainą ir galėsime pasižiūrėti, kaip ji pakis per visus metus ir kiek vertos yra analitikų prognozės. O metai prabėgs labai greitai.

Taip pat nepamirškime, kad naftos kaina taip pat pradėjo kilti. Ir OPEC daro viską, kad kainos kilimas išsilaikytų. Tad dėl naftos kainų išaugusi infliacija, skatins centrinius bankus toliau griežtinti kreditavimą. O tai jau neigiamas dalykas aukso kainai.

Auksas 2019. Ko galima tikėtis: kilimo ar kritimo?
Aukso kaina 2019-01-21

Aukso kainos dinaminis grafikas

Ir kaip net kur kitur, investavime galvokime savo galva ir jokiu būdu nepasikliaukime kitų įsivaizdavimu apie rinką/-as.