Ketvirtadienis, 28 kovo, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Auksas ir Bitcoin? Kas geriau?

Auksas ir Bitcoin? Prieš pradedant mums reikia turėti panašų supratimą į tai kas yra pinigai? Jūs galvojate, kad tai savaime aišku, tačiau iš tikrųjų ne. Jeigu pamąsčius, iš esmės, pinigai tai tik iliuzija kuria dalinasi visi. Pinigai yra vertės vienetas ir mes visi su tuo sutinkame. Tai yra tik vertės simbolis, bet tai nėra pati vertė. Aš jums duosiu maistą, jis turi vertę. Mes valgome, kad išliktume gyvi.

Aš jums duosiu namus, tai taip pat turi vertę, mes galime gyventi name. Bet jeigu aš jums duosiu pinigus, tai jūs turite tik vertės simbolius. Tikri daiktai ir vertė stovi už šio vertės simbolio, aišku jūs galite keisti šiuos vertės simbolius į daiktus su tikra verte, bet tik todėl, kad mes visi sutinkam, kad mes galime tai daryti.

Mes visi turim tą pačią iliuziją. Mes sutinkam, kad šitie banknotai yra pinigai. Kita vertus, mes gal atsikelsim vieną dieną ir nuspręsim, kad mums daugiau neberūpi šitie vertės vienetai. Mes daugiau nebesutinkam keisti daiktų, kurie turi tikrą vertę į šituos popierinius vertės vienetus. Tada mes nieko nebeturim. Būtent taip įvyko Weimaro Respublikoje (Vokietija).

Jūs tikriausiai esate girdėję istorijas apie masinę infliaciją kuri atsirado netikėtai? Tikriausiai esate girdėję, kad žmonės pirko duoną už, tiesiogine to žodžio prasme, krūvą popierinių pinigų. Matot, pinigai yra tik mūsų galvose. Realiai pinigai yra bet kas, kuo mes pasirenkame tikėti. Nesvarbu tai auksas, bitcoinas, kriauklės ar eurai. Taip pat galima sakyti, kad pinigai yra energija.

Potencinė energija. Kaip ir visa kita energija ji negali būti sukurta ar sunaikinta. Bent jau ne už kažkokia kaina. Apskritai, mes siekiame sukaupti daiktus ir paslaugas laikui bėgant, o ne viską vienu metu. Todėl mes turime kažkur laikyti šitą potencinę energiją. Ir pinigai yra tai, ką mes naudojame kaip laikomąją vertę (Store of Value). Mano tikslas yra argumentuoti, kad šiandien Bitcoinas yra geriausia laikomoji vertė.

***

Galų gale, Bitcoinas, kaip ir visi pinigai, yra tiktai iliuzija, kuria mes visi sutinkam patikėti. Tačiau Bitcoin turi kelias skonio charakteristikas, kurios padaro Bitcoin iliuziją labiau patikima, už visus istorinius būdus reprezentuoti vertę. Šios konkrečios charakteristikos priklauso tik Bitcoin ir šitie Bitcoin bruožai taps vis labiau svarbūs ateityje.

Auksas ir Bitcoin? Kas geriau?

Laikomoji vertė Auksas

Kodėl Bitcoin yra geriausia laikomoji vertė visoje laikų istorijoje? Jūs sakote, kad tai netiesa. O kaip auksas? Kaip Bitcoin gali būti geresnė laikomoji vertė už auksą? Galiausiai auksas yra tai, ką kiekviena pasaulio valstybė laiko kaip rezervą. Jeigu visa kita sugriūna ir šalies valiuta tampa nieko verta, auksas yra tai į ką remiasi kiekviena valstybė.

Universaliai visi myli auksą, visi priima auksą, visi nori aukso. Ekonomistas ir buvęs Federalinio rezervo pirmininkas Alan Greenspan užsienio reikalų konsulate yra pasakęs: „Auksas yra universaliai naudojimas kaip pinigai. Atrodo, kad tai įaugo visai žmonijai į kraują.” Individualus asmuo dažniausiai neturi tiesioginės kontrolės ir priėjimo prie savo aukso. Vietoj to jūs turite popierių, o tikras auksas guli seife ar kažkur kitur.

Mums žmonėms auksas buvo geriausia laikomoji vertė paskutinius 6000 metų. Jis labai retas, jo beveik neįmanoma suklastoti. Mes lengvai galime padalinti auksą į mažus gabalėlius todėl, kad auksas yra minkštas metalas. Tačiau auksas turi būti iškastas. Mes turime jo ieškoti ir niekada nežinome, kiek mažai ar kiek daug mes jo rasime. Kai rastas aukso telkinys, reikia nemažai fizinių pastangų, kad mes galėtume jį iškasti iš po žemės.

***

Tada reikia dar daugiau pastangų, kad išgrynintume rastą auksą, tada mums reikia išlieti 99.99% auksą į identiškus pagal svorį ir formą luitus’ tada mums reikia jį transportuoti. Auksas yra labai sunkus, jis yra tankus, todėl paėmus į ranką nedaug aukso atrodo, kad gravitacinė trauka jį prie žemės traukia labiau. Šitas tankumas auksui duoda reikšmingą charakteristiką.

Labai sunku jį padirbti. Aišku, yra daug metalų kurie blizga, tačiau nei vienas neprilygsta aukso tankumui, kas auksui duoda tokį svorį. Tai yra puiku tam, kas buvo skirtas būti, kaip laikomoji vertė. Jo beveik neįmanoma sufalsifikuoti. Dabar, kai mes jau turime auksą, mums reikia jį kažkur laikyti. Mums reikia brangaus seifo. Tikriausiai kur nors giliau po žeme.

Bus reikalingos apsaugos kameros, signalizacija ir ginkluota apsauga. Mes iškasame auksą iš po žemės tik tam, kad po visų šitų pastangų padėtume atgal po žeme. Dabar jau laikome auksą saugiai seife po žeme. Auksą labai sunku perkelti. Ypač didelius kiekius aukso. Mumą reikia suplanuoti aukso perkėlimą gerokai ankščiau. Reikalingi šarvuoti automobiliai ir ginkluota apsauga.

2012 metais Vokietija pareikalavo, kad JAV grąžintų 150 tonų Vokietijos aukso, kuris laikomas seife Niujorke. Tai reiškia fiziškai perkelti auksą iš seifo Niujorke į seifą Vokietijoje. JAV sutiko tik su sąlyga, kad Vokietija leistų JAV perkelti tik 50 tonų per metus. Tai užtruktų 3 metus. Po pirmų metų JAV sugebėjo grąžinti tik 5 tonas Vokiečių aukso. 45 tonom mažiau negu pagal susitarimą. Buvo netgi spekuliacijų, kad JAV net nebeturi Vokiečių aukso.

Susiję straipsniai:

***

Kaip matot, neturėjimas tiesioginio priėjimo prie savo aukso ir kiek reikia logistikos pastangų, kad jį perkeltume gali būti labai problematiška. Netgi viena iš pasaulio stipriausių valstybių nesugebėjo to padaryti. Aukso perkėlimas yra labai sudėtingas ir brangus procesas. Vietoj to, kad judintume realų auksą, mes dažniausiai priimame popierinį dokumentą vietoj aukso, kurį laikome seife.

Tai reiškia, kad mes neturime tiesioginio priėjimo prie savo aukso. Ir mes net neturime būdų patvirtinti, kad tas auksas vis dar ten. Jūs turite pasitikėti kažkieno žodžiu.

Laikomoji vertė Bitcoin

Dabar galime Bitcoin palyginti su tomis pačiomis charakteristikom kaip aukso. Retas? Taip retas, dabar yra tik 16 838 787 Bitcoin, kurie cirkuliuoja rinkoje. Jų iš viso bus tik 21 milijonas. Sunku padirbti ar sufalsifikuoti? Taip. Iki pat šiandien niekam nepavyko jo padirbti ar netgi „nuhakinti”. Vienas iš geriausių pasaulio hakerių Dan Kaminsky bandė „nuhakinti” Bitcoin.

Po kelių savaičių intensyvių atakų jam nepavyko to padaryti. Bitcoin yra atakuojamas jau 9 metus ir niekam nepavyksta jo perlaužti. Taip Bitcoin buvo pavogtas ne kartą, tačiau tai visiškai kas kita. Jeigu kažkam pavyksta gauti jūsų privatų raktą jie gali perimti jūsų turimą Bitcoin. Tai dažniausiai atsitinka dėl žmonių aplaidumo laikant savo privačius raktus, o ne dėl kažkokio trūkumo sistemoje.

Jeigu kažkam ir pavyktų „nuhakinti” sistemą, visas pasaulis matytu jų nusikaltimą atvirame ir decentralizuotame ledžeryje. Nėra būdu kaip pasislėpti Bitcoin visatoje. (Faktas yra tas, kad policija, slaptosios tarnybos, teisėsauga absoliučiai myli Bitcoin, vien dėl to kiek galima visko matyti vykstant lyginant su popieriniais grynais).

Hakeris būtų pastebėtas ir visas tinklas priimtu KONSENSUS dėl situacijos išsprendimo ir visuomeninis ledžeris būtų pataisytas. Tinklui reikia 51% KONSENSUS ir nusikaltimas būtų pataisytas. Išvada tokia, kad Bitcoin ne tik sunku sufalsifikuoti, tačiau jeigu ir kažkam pavyktų jie būtų iškart pastebėti. Ir tikrai yra būdų kaip pataisyti falsifikaciją.

Lengvai padalinamas į mažesnius vienetus? Taip. Kiekvienas Bitcoin gali būti padalintas į 100 000 000 dalių. Reikalingas fizinis laikymas ir apsauga? NE. Aišku galite tai daryti jei norite, bet realiai stiprus šifravimas, apsaugantis techninės įrangos elementas (Ledger, Trezor, KeepKey), schemos kaip įsimintinos žodžių frazės yra mūsų apsauga. Tai yra mūsų fizinis laikymas.

Sunku perkelti? Juokingai lengva perkelti. Galima beveik akimirksniu persiųsti į bet kurią pasaulio vietą ir pakankamai nebrangiai. Nesvarbu kokia tai būtų vertė. Milijonus eurų ar mažiau negu eurą.

Tiesioginė turto kontrolė? Taip. Ne taip kaip auksas. Mes turime priėjimą prie savo turto (šiuo atveju Bitcoin). Bitcoin, ne taip kaip auksas, kur turime tik popierių, sakantį, kad mums priklauso kažkiek tai aukso, kuris yra laikomas banko seife.

Auksas ir Bitcoin? Kas geriau?

***

Kaip matote, Bitcoin turi visas charakteristikas kaip auksas. Plius, visus interneto privalumus. Bitcoin, kaip laikomoji vertė, yra neprilygstamas visoje žmonijos istorijoje. Vienintelis dalykas ko Bitcoin neturi yra 6000 metų žmonijos įtikinimas, ką turi auksas. Žmonės yra ištreniruoti nuo gimimo galvoti apie auksą, kaip apie kažką vertingo.

Kiekvienoje kultūroje visame pasaulyje. Iš tikrųjų yra sunku priversti žmones susimastyti apie tai, kodėl jie galvoja, kad auksas yra vertingas. Daugiausiai žmonių net nežino. Jie galvoja tik todėl, kad auksas blizga. Dabar po šito straipsnio aš manau suprasite, kad Bitcoin prilygsta visais privalumais auksui ir atneša daugybe naujų pajėgumų. Auksas gali susidurti su naujomis problemomis, kurios yra taip pat neprilygstančios visoje 6000 metų laikų istorijoje.

Kosminės erdvės auksas

Dėl visos žmonijos istorijos tarkim, kad visas šitas išvardintas laikomosios vertės savybes gali užpildyti tik auksas. Mes, kaip rūšis, esam limituoti savo mažam pasaulėly. Mes negalėjome palikti žemės, tai visas auksas kuris yra prieinamas mums buvo tik tas, kurį mes galime rasti čia Žemėje. Labai gerai šitam RETUMO reikalavimui.

Šiandien pasaulyje iš viso yra 190 040 tonų aukso. Į tai įeina visas auksas, kuris buvo iškastas visose žemėse ir visų laikų istorijoje. Tai užpildytu 3,27 Olimpinio dydžio baseino.  Jeigu išlydytume šį auksą į kubą, tai to kubo vienos pusės plotis būtų apytiksliai 21.4 metrų dydžio. Mes tampame vis geresni ir geresni ieškodami aukso.

66% šito aukso buvo iškasta nuo 1950 metų. Industrijos amžiaus technologijos greitai padvigubino aukso tiekimą pasaulyje. Tai kaip dabar yra su kosminės erdvės amžiaus technologijomis? Šitie dalykai dabar labai greitai gali pasidaryti įdomūs ir galiausiai apversti aukso retumą visame pasaulyje.

2015 metų liepos 15 dieną asteroidas, turintis 5,4 trilijono dolerių vertės aukso, platinos ir kitokių vertingų metalų, praskriejo pro Žemę 6 kartus didesniu atstumu nei Mėnulis nuo Žemės. Tai reiškia, kad buvo kažkas, ką mes galėjome pasiekti, tai buvo pasiekiama mūsų erdvės keliavimo technologijai. Susiformavo naujas START UP vadinamas PLANATERY RESOURCES.

***

Šitą kompaniją parėmė Microsoft ir Google milijardieriai. Jų tikslas yra partempti į Žemę tokius vertingus meteoritus. Jeigu jiems būtų pavykę partempti būtent šį meteoritą, tai PLANATERY RESOURCES būtų tapę vertingiausia kompanija visame pasaulyje. 5,4 trilijono dolerių vertės kompanija. Tai aplenktų Apple Inc. Šiuo metu Apple Inc yra vertingiausia pasaulyje. Tai pirmoji JAV kompanija, kurios rinkos kapitalizacija viršijo trilijoną  dolerių.

Vienas iš PLANATERY RESOURCES kompanijos įkurėjų Peter Diamandis pasakė, kad ten viršuje jų laukia 20 trilijonų dolerių čekiai, kurie bus išgryninti. Elon Musk, Jeff Bezos ir kiti pasistengė ir privatizavo kosminės erdvės tyrinėjimą. Kas atrodo neįmanoma šiandien, gali tapti labai įmanoma per ateinančius 10-15 metų.

Mus gali staiga nustebinti šitas kosminis auksas. Kai tai atsitiks, mes pamatysime aukso kainos nuosmukį. Auksas nebebūtų ypatingas, mes visur matytume auksą. Auksas buvo geras kaip laikomoji vertė Bronzos amžiuje. Ar galvojat, kad taip negali nutikti? Mes jau dabar turim aparatus, kurie gali paversti anglį į deimantus. Mes jau padirbinėjam vertingus brangakmenis.

Esmė tame, kad auksas yra labai pažeidžiamas naujų technologijų. Aukso rizika didėja su kiekvieną dieną, o Bitcoinas gauna nauda iš naujų pažangių technologijų. Pavyzdys, kvantinė kompiuterija kriptografinį šifravimą gali padaryti visiškai nenulaužiamą. Tai idealiai eliminuotų Bitcoin vagystes visam laikui.

***

Bitcoin, atvirkščiai nei auksas, stiprinamas progresuojančių technologijų. Auksas yra silpninamas progresuojančių technologijų. Investuoti savo turtą į kvailą medžiagą yra praeitis. Laikyti savo investiciją crypto turte yra ateitis. Auksas yra Bronzos amžius, o Bitcoin yra Silicon Valley amžius. Šitas pokytis jau atsiranda sparčiai.

Vienaip ar kitaip, naujos technologijos padarys auksą pasenusiu. Čia tik laiko klausimas kada. Tuo tarpu nesvarbu, kiek aukso bus partempta iš dangaus, visada bus tik 21 milijonas Bitcoin visame pasaulyje. Mes niekada nerasime naujų Bitcoinų meteorituose, kurie skraido kosminėje erdvėje.

Šaltinis: cryptokaubojai

Straipsnis pirmą kartą paskelbtas Steemit.com

Tinklapio pozicija nebūtinai sutampa su autoriaus nuomone.