Penktadienis, 6 gruodžio, 2024
Žaliavos

Auksas

Auksas yra pagrindinis ilgalaikio investicinio portfelio turtas. Šimtmečius, o ypač finansinio nuosmukio laikais, investuotojai stengėsi surasti geriausią būdą apsaugoti savo kapitalą.

Šiandienos investuotojams vienas geriausių būdų turto apsaugojimui yra stabilios aukso kainos.

Kai kitais instrumentai negalima pasitikėti, auksas yra gera priemonė apsaugoti jūsų kapitalą. Jis siūlo investuotojams draudimą nuo ekstremalių kito turto vertės šuolių.

Investicinio portfelio įvairinimas

Daugumą investicinių portfelių, pirmiausia sudaro tradicinis finansinis turtas, pavyzdžiui, akcijos ir obligacijos. Diversifikuotas portfelis gali suteikti papildomą apsaugą nuo svyravimų, bet kurio atskiro turtinio vieneto ar turto grupės vertės.

Rizikos veiksniai, kurie gali turėti įtakos aukso kainai labai skiriasi nuo tų, kurie veikia kitą turtą. Portfeliai, kurių sudėtyje yra aukso akcijų, yra patikimesni, nei tie kurie neturi.

Veiksniai, turintys įtakos aukso kainai

Šiandien, kaip ir daugumos prekių, aukso kainą lemia pasiūla ir paklausa, taip pat spekuliacijos. Tačiau skirtingai nuo daugelio kitų prekių, didesnę įtaką kainai daro taupymas ir pardavimas, nei jo suvartojimas.

Didžioji dalis kada nors iškasto aukso vis dar egzistuoja prieinama forma(pavyzdžiui: tauriųjų metalų ir masinės gamybos papuošalų) nepraradęs savo kokybės  ir todėl potencialiai gali sugrįžti į aukso rinką gera kaina.

2006 m. pabaigoje, buvo apskaičiuota, kad iškastas auksas sudarė 158,000 tonų. Atsižvelgiant į didžiulį jau iškasto aukso kiekį, palyginus su per metus iškasamu aukso kiekiu, jo kainai didesnę įtaką sudaro paklausa, o ne metinis tiekimo kiekis.

Per kelis paskutinius metus Pasaulio Aukso Taryba sumažino leidžiamą iškasamo aukso kiekį iki 2500 tonų per metus. Apytiksliai 2000 tonų skiriama papuošalų bei pramoniniai gamybai, o apie 500 tonų skiriama mažmeniniams investuotojams ir biržoje prekiaujamiems aukso fondams.

Aukso rinkos stebėtojai per daugelį metų pastebi, kad aukso kainos turi tendenciją kristi prasidedant Niujorko biržos prekybai.

Infliacija ir auksas

Rinkos ciklai vis keičiasi, bet per ilgą laikotarpį auksas išlaiko perkamąją galią. Realių prekių ir paslaugų, kurias galima įsigyti auksu, verte, jis išliko itin stabilus gana ilgą laikotarpį.

Daugelio valiutų, priešingai nei aukso, perkamoji galia iš esmės sumažėjo, nes didžiosios dalies prekių ir paslaugų kaina išaugo. Taigi investuotojai dažnai remiasi auksu, kovojant su infliacijos ir valiutų kursų svyravimo poveikiu.

Valiutos apdraudimas

Auksas dirba kaip draudimas nuo valiutų svyravimų, ypač JAV dolerio. Jei pasaulyje pagrindinės prekybos valiutos, dolerio, vertė kyla, aukso kaina paprastai sumažėja.

Kita vertus, dolerio kritimas, lyginant su kitomis pagrindinėmis valiutomis, iššaukia aukso kainos augimą. Dėl šios priežasties yra įrodyta, jog auksas – vienas efektyviausių būdų apsaugoti savo turtą nuo dolerio svyravimų.

Rizikos valdymas

Taurusis metalas yra žymiai mažiau nepastovus nei dauguma prekių ir daugelis akcijų indeksų. Jis linkęs elgtis kaip valiuta. Gero stabilumo turtas padės Jums sumažinti bendrą jūsų portfelio riziką ir suteiks prognozuojamą grąžą.

Auksas taip pat padeda efektyviau apsisaugoti nuo, kad ir retai pasitaikančios, bet tikrai blogų pasekmių atnešančios rizikos, kitaip vadinamos „tail risk“.

Paklausa ir pasiūla

Aukso kaina keičiasi dėl pasiūlos ir paklausos balanso. Ilgai trunkanti aukso kasyba rodo, jog auksas yra santykinai neelastingas, nepriklausomai nuo augančios paklausos.

Štai kodėl aukso kainos kitimas nuo 2001 m. nebuvo sąlygotas reikšmingai didesnio aukso gamybos lygio.

Metalo paklausa stipriai išaugo tik neseniai, dėl didėjančių pajamų lygio pagrindinėse rinkose. Šie pasiūlos ir paklausos veiksniai padėjo pamatus aukso teigiamai perspektyvai.

Aukso luitai

Labiausiai paplitęs būdas investuoti į auksą – aukso luitų pirkimas. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui: Kanadoje, Argentinoje, Austrijoje, Lichtenšteine ir Šveicarijoje, jų gali lengvai įsigyti ar parduoti didžiuosiuose bankuose.

Kita vertus, yra tauriųjų metalų prekiautojai, kurie teikia tą pačią paslaugą. Luitai yra įvairių dydžių. Pavyzdžiui, Europoje, populiariausi luitai yra maždaug 400 trojos uncijų (12 kg) ir 1 kilogramo (32 ozt.),

Vienas patogiausių ir saugiausių būdų įsigyti aukso luitams – pirkti juos Londono tauriųjų metalų rinkoje (LBMA) “chain of custody”. Ten Jums bus pasiūlyta savo auksą laikyti jų saugykloje.

Jeigu savo auksą laikysite jų saugykloje, Jūs galėsite jį parduoti be didesnių problemų. Vis dėl to jei nuspręsite auksą laikyti ne LBMA saugykloje, o savo namuose ar kažkur kitur, tai prieš parduodant auksą, jis turės būti pakartotinai ištirtas. 

Monetos

Aukso monetos yra įprastas aukso laikymo būdas. Monetos kainą daugiausia lemia jos svoris. Kriugerandas yra labiausiai paplitusi aukso moneta, jų į apyvartą išleista net 46.000.000 trojos uncijų (1400 tonų).

Kitos dažnos aukso monetos yra Australian Gold Nugget (Kangaroo), Austrian Philharmoniker (Philharmonic), Austrian 100 Corona, Canadian Gold Maple Leaf, Chinese Gold Panda, Malaysian Kijang Emas, French Napoleon or Louis d’Or, Mexican Gold 50 Peso, British Sovereign, American Gold Eagle, and American Buffalo.

ETF

Auksas kaip žaliava būna įtrauktas į ETF, ETN ir ETC, kuriais prekiaujama kaip akcijomis pagrindinių vertybinių popierių biržose. Tai yra daug patogesnis būdas pirkti auksą, nei pirkti ir laikyti tikrus aukso luitus.

Pirmuoju aukso ETF(tikeris „Gold”) buvo pradėta prekiauti 2003 m. kovą, Australijos vertybinių popierių biržoje. Iš pradžių jį sudarė tiksliai 0,1  trojos uncijos (3,1 g) aukso.

ETF akcijos gali būti parduodamos iš esmės dviem būdais. Investuotojai gali parduoti atskiras akcijas kitiems investuotojams, arba jis gali gražinti akcijas į ETF.

Sertifikatai

Sertifikatai leidžia aukso investuotojui išvengti rizikos ir išlaidų, susijusių su aukso perdavimu ir saugojimu(tokių, kaip vagystės, nemažos saugyklų nuomos kainos, ir metalurgijos tyrimo išlaidas), šias išlaidas sertifikatai pakeičia į paprastesnes, susijusias su pačiu sertifikatu (pavyzdžiui: komisiniai, saugojimo mokesčiai, ir įvairių rūšių kredito rizika).

Bankai gali išduoti paskirstyto arba nepaskirstyto aukso sertifikatus. Nepaskirstyto aukso sertifikatai yra dalinės rezervo bankininkystės forma, jis nesuteikia garantijos, jog mainais už sertifikatą gausite tiek pat aukso, kiek jūs išleidote pinigų įsigydami jį.

Paskirto aukso sertifikatai turėtų būti susieti su konkrečiais sunumeruotais aukso luitais, todėl Jūs iškeitimo metu už šį sertifikatą gausite Jums skirtą aukso dalį.

Šiandien, aukso sertifikatus vis dar išduoda aukso prekeiviai Australijoje ir Jungtinėse Valstijose, taip pat bankai Vokietijoje ir Šveicarijoje.

Mokesčiai

Paprastai komisinis mokestis už prekybą aukso ETF ir metinis saugojimo mokestis yra 0,4% nuo jo vertės. JAV atliekami sandoriai yra išimtis, nes ten dauguma brokerių ima tik nedidelę dalį šio komisinio mokesčio.

Metinėms išlaidoms finansuoti, tokioms kaip sandėliavimo, draudimo ir valdymo mokesčiai mokami, parduodant nedidelį kiekį aukso, atstovaujančio jūsų turimas akcijas, todėl aukso suma kiekvienoje akcijoje palaipsniui mažėja bėgant laikui.

Kai kuriose šalyse, aukso ETF yra būdas išvengti pardavimo mokesčių, arba PVM, kuris yra taikomas aukso monetoms ir luitams. 

Jungtinėse Amerikos Valstijose, parduotas aukso ETF lyginamas su paprastos prekės pardavimu ir todėl yra apmokestinamas kapitalo prieaugio mokesčiu, o ne tarifu, taikomu įsigyjant vertybinius popierius.

Pabaigai

Tiems, kurie nori investuoti į auksą, nereikia bijoti jo svyruojančios kainos. Sekant paprastomis rekomendacijomis, Jūs nesulauksite jokių sunkumų investuojant į tauriuosius metalus.

Aukso indeksų sąrašas:

The Central Fund of Canada 

Central Gold Trust 

Claymore Gold Bullion ETF

SPDR Gold akcijos JAV 

SPDR Gold Japonijoje 

SPDR Gold Hong Konge

SPDR Gold Singapūre

Gold Bullion Securities ETF Australija 

Gold Bullion Securities ETF Belgija ir Prancūzija 

Gold Bullion Securities ETF Vokietija

Gold Bullion Securities ETF Italija, Olandija ir Didžioji Britanija

ETFS Physical Gold 

ETFS Physical Swiss Gold

ETFS Physical Swiss Gold akcijos Niujorke 

ETFS Physical Asian Gold akcijos Niujorke 

Dubajaus Gold Securities 

ABSA „NewGold” 

iShares Gold Trust 

Julius Baer Physical Gold Fondas 

Precious Metals Bullion Trust 

Sprott Physical Gold Trust 

ZKB Gold ETF 

Physical Gold ETC 

RBS Physical Gold ETC 

Xetra-Gold 

Gold BeES 

Gold Exchange Traded Fund (

ETFS Gold 

DB Gold 

DB Gold Double Long 

DB Gold Short

DB Gold Double Short 

 

 

 

 

 

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.