Penktadienis, 29 kovo, 2024
Straipsniai

Aukso Ateities sandorių opcionai

Aukso opcionai. Investavimas į auksą sulaukia didesnio susidomėjimo tada, kai akcijų biržose vyksta ne patys maloniausi dalykai. Kalbama apie didesnes korekcijas arba tiesiog krizes. Ir pats svarbiausias klausimas investuotojui yra: kokį auksą pirkti? Pasirinkimas tikrai yra. Bet ne kiekvienam individualiam investuotojui laisvai pasiekiamos visos įmanomos rinkos. Legviausiai galima įsigyti juvelyrinių dirbinių ir luitelių. Taip pat nesudėtinga pasiekti aukso ETF‘ų arba gavybos ir prekybos  kompanijų akcijų.

Ateities sandoriai (Futures) gali pasirodyti per sudėtingu instrumentu. Bet atidžiau pasigilinus, ateities sandorių kaina koreliuoja su kitų, su auksu susijusių produktų kaina. O ir ne visada reikalaujama turėti labai didelį depozitą. Mano manymu, renkantis kokį auksą pirkti, geriausia atsižvelgti į kainos ir likvidumo santykį. Galima įvairiai tai apskaičiuoti, bet pats paprasčiausias įvertinimas yra laiko faktorius. Per kiek laiko pavyks poziciją likviduoti bent už tokią pačią arba artimą pirkimui kainą?

Akcijas ir išvestinius instrumentus galima parduoti akimirksniu po pirkimo su labai minimaliu nuostoliu. Šiose rinkose didelis likvidumas, taigi, ir mažesnė rizika. Fizinio aukso taip lengvai už norimą kainą parduot nepavyks. Supirkinėtojai visada superka metalus daug mažesne kaina, nei galima vėl realizuoti. O pačiam surasti pirkėją, perkantį už norimą kainą, reikės gerai paieškoti.

Opcionai – patrauklu

Jei norite patekti į pačią spekuliacino aukso virtuvę, bet bijote rizikuoti didele pinigų suma, tai aukso ateities sandorių opcionai gali pasirodyti labai patraukliu instrumentu.

Perkant opcionus, uždirbama iš kainos pokyčio. Panašiai, kaip ir perkant patį ateities sandorį. Jei tikime, kad metalo kaina kils, perkam CALL opcioną su konkrečia vykdymo kaina (Strike Price) ir konkrečiu opciono vykdymo terminu. Jei kaina pakilo aukščiau vykdymo kainos iki įvykdymo termino, tai jūs jau uždirbate pelną. O jei kaina žemiau opciono vykdymo metu yra mažesnė už Strike kainą, tai jūs prarandate tik tai, ką sumokėjote už opcioną, t.y. premiją.

Jei tikime, kad metalo kaina kris, perkam PUT opcioną. Jei aukso kaina iki vykdymo nukrenta žemiau PUT opciono strike kainos, tai jūs turite pelną. Jei aukso kaina pakyla, jūs prarandate sumokėtą premiją. Bet nebūtina opcinus laikyti iki vykdymo termino. Juo galima parduoti anksčiau bet kada, maksimizuojant pelną arba minimizuojant nuostolius.

Aukso ateities sandoriais prekiaujama CME Group biržoje. Čia yra bene plačiausias ateities sandorių ir opcionų pasirinkimas. Čia aukso opcionus galima rinktis tarp amerikietiško tipo įvairių terminų bei savaitinių opcionų.

Kaip matome, opciono vykdymo kainos išdėliotos $5 intervalu. Kuo opciono Strike kaina yra toliau nuo dabartinės aukso kainos, tuo jis pigesnis. Tačiau ir tikimybė, kad jis kažkada bus At-The-Money yra labai maža. Kiekvienas opciono kontraktas turi 100 Tr. uncijų aukso. Sakysim, jeigu opcionas kainuoja $1, tai suma, kurią reikia sumokėti bus kontraktą – Premija – bus lygi $1×100=$100.

Taip pat pamatysite, kad at-the-money opcionų kainos gali būti ir šimtais kartų didesnės. Kad galėtumėte nusipirkti Aukso ateities sandorį, kuris taip pat turi 100 Tr. uncijų aukso, tai jums reikia turėti mažiausiai $3,750 minimalų depozitą.

O įsivaizduokite, kad nusprendėte pirkti tos pačios prabos (ne mažesnės 995) 100 Tr. uncijų luiteliais artimiausioje jais prekiajančioje vietoje, t.y. lietuviškoje parduotuvėje. Tokiu atveju jums teks pakloti maždaug 106 000 eurų. O jei sugalvosite iš karto parduoti, kai kaina sumažėja 6% arba virš 6 000 eurų.

Rizikos valdymo prasme, opcionas čia pats idealiausias variantas. Pačiu blogiausiu atveju prarasite $100 nuo vieno kontrakto, plius komisiniai. Opcionus galima pirkti per brokerį Interactive Brokers, Fidelity, Scottrade, Saxobank ir daug kitų.

Opcionų pradžiamokslis.

Auksą dar galima pirkti ir taip.