Šeštadienis, 20 balandžio, 2024
Straipsniai

Aukso žlugimas. Ką daryti?

Aukso žlugimas

Aukso žlugimas. 2013 m. auksas per kritimą nuo aukščiausio taško prarado 26.46% savo vertės. Didžiausias nuopuolis įvyko balandžio mėn. 12-16 dienomis, kada auksas nukrito 15.26%. Toks krytis sukrėtė viso pasaulio investuotojus. Pati saugiausia investuotojų užuovėja buvęs auksas staiga tapo nepatikima investicija.

Kyla klausimas, ką daryti ir kuo dabar tikėti?

Kodėl taip atsitiko auksui šiandien dar niekas negali tiksliai pasakyti. O sumanus investuotojas neturi dairytis per petį. Jis turi mokintis iš kasdieninių pamokų.

O šios dienos pamoka yra – auksas nesaugus. Prisiminkime metų senumo pamoką – vyriausybių vertybiniai popieriai (obligacijos) nesaugios. Pirmiausia, ką mes matome šiomis dienomis biržose, ypač žaliavų biržose, tai rinkos apsivalymas nuo burbulų, susidariusių finansinės krizės pradžioje, eigoje ir pabaigoje.

Bet koks apsivalymas nuo neigiamų padarinių yra labai sveikas dalykas. Taip pat reikia pastebėti, kad aukso rinka, palyginus su akcijų rinka, yra labai nelikvidi. T.y. didesnis aukso kiekio išmetimas į biržą jo kainą numuš labai stipriai.

Kas balandžio viduryje pardavinėjo auksą, nelabai jaudinosi dėl kainos. O dar prie to prisidėjo „Long“ uždarymai ir „Sell short“ atidarymai ir iš spekuliantų pusės. Tai dar pagreitino aukso kritimą. Nuostabą kelia tai, kad aukso rinkai tokie svyravimai nebūdingi.

***

Panagrinėkime dar. Auksas visada buvo ir yra tapatinamas su pinigais. Taip jau istoriškai susiklostė. Net ir šiandien rimčiausi investuotojai ir investavimo guru auksą vadina geriausia ir saugiausia valiuta. Jei valiutą laikome pinigus, tai reikia pastebėti, kad pinigai turi kainą, vadinamą palūkanų norma. O auksas jokių palūkanų neduoda. Auksas yra žaliava.

Ir čia pateiksime teiginį, kuris šokiruos ne vieną skaitytoją. AUKSAS NĖRA INVESTICINIS INSTRUMENTAS.

Kalbame apie auksą grynąja prasme: luitai, monetos ir pan. Jūs galite turėti šimtus gryno aukso monetų, bet negausite už tai jokių palūkanų. Priešingai, Jūs turėsite papildomai investuoti į monetų saugojimą ir laikymą. Juk monetos neturi prarasti savo „investicinės“ išvaizdos visą laikymo laikotarpį.

O jei Jūs laikote šimtus tonų gryno aukso? Kiek kainuoja tokio kiekio saugojimas? Tai kodėl auksas yra paklausus ir visi siūlo jį įtraukti į investicinius portfelius? Grįžkime prie pinigų rinkos. Tai valiutos, vekseliai, indėliai, indėlio sertifikatai, akceptai ir visi kiti instrumentai, kurie tradiciškai trumpalaikiai, iki metų trukmės.

Ir su tuo susijusi obligacijų (ilgalaikės priemonės) rinka.

***

Visus šiuos instrumentus galima apibrėžti keliais žodžiais. Tai skolinimo-skolinimosi instrumentai duodantys palūkanas. Šių palūkanų dydis tiesiogiai ir netiesiogiai priklauso nuo centrinių bankų nustatytų bazinių palūkanų normų.

Šiandien rinkoje pačiomis saugiausiomis vyriausybės obligacijomis laikomos JAV ir Vokietijos obligacijos. Jos tiek paklausios, kad kainos pastoviai kyla, o pelningumas mažėja. Jau girdėjome, kad 2 metų trukmės Vokietijos obligacijos turi neigiamą pelningumą. Pasižiūrėkime, kaip taip gali būti. German Government Bonds 10 Yr pelningumas.

Tai rodo, kad 10 metų trukmės Vokietijos obligacijos turi neigiamą pelningumą, kai yra įvertintos doleriais. Tie, kas laiko lėšas euras ir investuoja eurais, už obligacijas gauna teigiamas palūkanas. Tai realiai Vokietijos obligacijų investicijų uždirbti galima, net ir tiems, kurie dirba su doleriais.

Dabar visą laiką investuoji į obligacijas, o esant palankiam euro-dolerio kursui, dolerius pasikeiti į eurus ir galima dar tikėtis papildomo uždarbio iš valiutos konvertavimo. Šiandien matome, kad obligacijų rinkoje pučias burbulas. Palūkanos stabiliai mažėja.

10 metų JAV obligacijos krito tuo metu, kai buvo kalbama apie „fiscal cliff“ problemą 2012 metų pabaigoje – 2013 m. pradžioje (žr. grafiką). Bet kai problema dingo palūkanos sugrįžo į pradinį lygį ir dabar obligacijos grasina burbulu.

***

Pinigų rinkos problema šiandien yra susijusi su dar vienu makroekonominiu rodikliu. Tai vartotojiškų kainų indeksas arba infliacija. Tik 30 metų JAV iždo obligacijų pelningumas dabar artimas infliacijos lygiui. Visų kitų instrumentų reali grąža yra neigiama. Visą Jūsų uždarbį suvalgo infliacija. Va čia ir pasireiškia aukso, kaip apsisaugojimo nuo infliacijos priemonės vaidmuo. Investuotojui auksas yra „draudimo polisas“. Lig šiol istorija parodė, kad auksas gerai apsaugo ne tik nuo infliacijos, bet ir nuo visų sukrėtimų finansų rinkoje.

Aukso krytis rinkoje investuotojams gali signalizuoti, kad „draudimo” rinka irgi apsivalo nuo burbulų ir sveiksta. Tačiau tai gali reikšti ir kitus du dalykus. Pirma, kad draudimą šiandien galima gauti su labai didele nuolaida ir reikia paskubėti pasinaudoti šansu.

Antra, draudimo rinkoje paklausos sumažėjimas gali reikšti, kad nėra reikalo „draustis” nuo sukrėtimų kapitalo rinkose. Tačiau tai labiau panašu į iliuziją, o ne į tiesą. Aukso kaina vėl kyla. Šiandien klausim, ar auksas pratęs kilimą iki galo, ar sugrįš tik į pirmykščią nuosaikią judėjimo žemyn kryptį. Susipažinkite su įdomiu grafiniu aukso rinkos pavaizdavimu.

O į klausimą „ką daryti?“ atsakymas turėtų būti paprastas. Nieko. Tiksliau, gerai išmokite gautą pamoką ir turėkite šiek tiek aukso savo portfelyje kokia nors forma. Ateityje pravers.