Penktadienis, 19 balandžio, 2024
Mokomieji Straipsniai

Behavioral finance arba Investuotojo elgsena. 1 dalis.

Behavioral finance. Mano kuklia asmenine nuomone, biržoje veikia stiprus psichologinis/emocinis aspektas. TA šalininkai sakys, kad TA yra tam tikras investuotojo psichologijos atspindys ir manau, kad jie yra teisūs, bet TA tikrai neaprėps viso biržos iracionalumo.

Emocijos investuotojams (bent jau man) tikrai trukdo prekiauti. Norint atsikratyti šių trukdžių, svarbu suprasti savo elgseną tam tikromis situacijomis.

Nuoširdžiai pavydžiu žmonėms kaip fishas, kurie gali viska sukišti į MNF. Netgi ir tikėdamas sėkminga MNF sandorio baigtimi, aš negalėjau susitvarkyti su savo emocijomis ir pardaviau visas MNF akcijas 🙂

Behavioral finance atsirado siekiant geriau suprasti ir paaiškinti kaip emocijos ir aplinkos vertinimo klaidos įtakoja investuotojus ir jų sprendimų priėmimą.

Daug kas mano, kad psichologija ir kiti socialiniai mokslai gali paaiškinti akcijų biržos anomalijas, neracionalumą, perkaitimus ir griūtis.

Kai kurie tyrėjai mano, kad emocinio pobūdžio investuotojų klaidos yra pasikartojančios ir nuspėjamos, todėl jos gali būti išnaudojamos pelnui gauti.

Perspektyvų teorija (“Prospect Theory”)

Tverskis ir Kahneman’as aprašė perspektyvų teoriją 1979-aisiais. Jie atrado, kad žmonės patiria didesnį emocinį krūvį patirdami nuostolį, nei uždirbdami tokios pačios vertės pelną.

Kitais žodžias tariant, 10 Lt nuostolis atneša daugiau nusivylimo, nei 10 Lt pelnas atneša pasitenkinimo.

Taip pat buvo nustatyta, kad žmonės gali priimti skirtingus sprendimus, priklausomai nuo konteksto (pelno ar nuostolio) – žmonės labiau rizikuoja stengdamiesi išvengti nuostolio, nei siekdami uždirbti pelną.

Matydami garantuotą pelną investuotojai yra nelinkę rizikuoti, tačiau nuostolio akivaizdoje rizikingų sprendimų tikimybė didėja.

Profesorius Statman’as yra elgsenos, vadinamos “baime apgailestauti”, ekspertas. Investuotojai patiria blogas emocijas supratę, kad jų sprendimas buvo klaidingas.

Akcijos pardavimo metu investuotojams yra labai svarbi kaina, už kurią akcija buvo pirkta.

Natūralu, nes nuo to priklauso pelnas, bet emocinė pusė taip pat svarbi. Teorija sako, kad jei pardavimo kaina yra mažesnė, t.y. turi būti fiksuojamas nuostolis, investuotojas vengia vykdyti sandorį, nenorėdamas pripažinti klaidą.

Visi vadovėliai juk kartoja – nusistatykite savo stop loss (dažniausiai siūlomas –7%), tačiau ne visi laikosi šios taisyklės. Paprasčiausiai sunku „perlipti save”.

Taip pat manoma, kad investuotojai vengia nepopuliarių akcijų, siekdami sumažinti savo “kaltę” nuostolio atveju – juk visi perka šią akciją :).

Investuotojai yra linkę labiau kreipti dėmesį į paskutinių dienų įvykius, ignoruodami ilgalaikes rinkos tendecijas.

Meškų rinkoje kiekvienas “lokalus” kilimas vertinamas labai optimistiškai ir atvirkščiai – esant bulių rinkai korekcijos yra “pervertinamos”.

Daug kas mano, jei didžioji dalis investuotojų pasidaro labai optimistiškais ar pesimistiškais, rinka pasisuks į priešingą pusę.

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt. Autorius: pink.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.