Biržos ženklai kavos tirščiuose
Jūs nė negalite įsivaizduoti, kiek visokiausių biržos ženklų galima pamatyti kavos tirščiuose. „Burti” nevengia net patys solidžiausi Wall Street analitikai. O žaidėjai – apskritai mitų apie rinką generavimo šaltinis. Sell in May and go away – tai jų darbas. Jie taip įsijautė, kad „išsiaiškino” pakankamai daug faktorių, kurie vienaip ar kitaip, dėl nežinomų dar priežasčių daro įtaką akcijų rinkoms, arba kaip nors su jomis koreliuoja.
Ekonomistai ir analitikai, turėdami 13-os metų statistiką, nustatė, kad S&P 500 indeksą galima nuspėti remiantis aliejaus gamybos apimčių pokyčių Bangladeše tyrimais. Metodas labai paprastas: aliejaus gamybos apimčių padidėjimą procentais reikia dauginti iš 2. Gautas skaičius parodys, kiek S&P 500 padidės per metus. O jei aliejaus gamybos apimtys mažėja, tai reikia dauginti iš 5.
Laikraštis Wall Street Journal irgi atrado įdomią priklausomybę. Pasirodo, kad akcijų, įeinančių į Dow Jones indeksą, kursą galima nustatyti sužinojus komandos, nugalėjusios regbio turnyro Super Bow finale, pavadinimą. Iki 1970 m. dėl šios taurės kovojo dviejų lygų – National Football League ir American Football League – čempionai. Vėliau, lygoms susijungus, susiformavo du divizionai. Tačiau bet kokiu atveju, jei finalą laimi komanda, anksčiau priklausiusi National Football League, tai DJIA laukia kilimas; jei finalo laimėtojas iš American Football League, tai rinkų laukia sunkūs laikai. Šitai stebima jau 40 metų ir tikslumas yra 80%.
Toliau dar įdomiau… Situacija rinkose spėjama pagal tai, kas laimės seriją iš trijų bėgimų „Trigubos karūnos“ žirgų lenktynėse. Jei laimi žirgas (patinas), tai rinkos kils; jei laimi žirgė (kumelė), tai akcijų kainos kris.

Kavos tirščiuose – ne tik sportas
Investicinė kompanija Bespoke Investment Group pastebėjo dar vieną labai įdomią priklausomybę (štai kuo fondų valdytojai užsiima): jei ant populiaraus sporto žurnalo Sports Illustrated kasmetinės temos, skirtos plaukiojimo kostiumams (bikini), viršelio puikuojasi fotomodelis iš Amerikos, tai S&P 500 indeksas viršys vidutinį metinį prieaugį. Jei maudymosi kostiumėlį demonstruoja ne amerikietė, tai situacija rinkose bus ne kokia. Kaip ir visose taisyklėse, šioje irgi būta išimčių. 1997 m. S&P 500 34.1% prieaugį (vidurkis ~10.5%) „užtikrino“ čekų fotomodelis.
Kita, jau mitu tapusi koreliacija, vadinama „Aspirino priklausomybe“. Jeigu JAV vaistinėse auga aspirino pardavimai, tai artimiausiu metu rinkas užspaus meškos. Tai aiškinama tuo, kad tada aspiriną perka žmonės, patiriantys stresą. Jų organizmas silpnėja, jie tampa infekcijų aukomis. Jei daug žmonių yra kamuojami streso, vadinasi, jie turi problemų darbe, vadinasi, ne viskas tvarkoj su JAV verslu ir ekonomika.
Apie JAV ekonomiką galima spręsti pagal sijonų ilgį. Pasirodo, mini sijonai siuvami ir nešiojami tada, kai moterys priverstos taupyti, t.y. tada, kai ekonomikoje sunkmetis. Ir atvirkščiai, ilgi sijonai „simbolizuoja“ ekonomikos atsigavimą. Kosmetinės kompanijos Estee Lauder vadovas Leonardas Lauderis pastebėjo priešingą dalyką: moterys lūpdažius perka labiau per ekonomikos nuosmūkius. Tai aiškinama tuo, kad finansinio ir psichologinio diskomforto metu, moterys linkusios sau „pasidovanoti“ smulkias dovanėles.
Čia dar ne viskas…
Štai sniegas Bostone (šiukštu niekur kitur) daro įtaką akcijų rinkoms. Ir pačiu paprasčiausiu būdu: jei Naujųjų naktį Bostone iškrenta daug sniego, tai akcijų kainos tik augs ir augs. „Analitikai“ nutyli, kas bus, jei sniego neiškris visai. Kavos tirščiuose ne viskas taip paprasta…
2004 metais finansų konsultanas Rojus Soiferis surado dar vieną būdą nuspėti finansinę ateitį. Jis įvertina, kokia dalis Harvardo universiteto absolventų įsidarbina kompanijose, kurių akcijos kotiruojamos Niujorke. Pagal „teoriją“, jei daugiau nei 30% absolventų įsidarbina vienos ūkio šakos kompanijose, tai šių akcijų laukia liūdna istorija. Jei mažiau nei 10% – tai kompanijų akcijos kils. Tik esmė čia ne tame, kad buvę studentai sužlugdo bendroves. Esmė ta, kad studentai jaučia pačias „karščiausias“ rinkas. Jei tai pajunta ir studentai, vadinasi rinkos jau pasiekė savo apogėjų ir artimiausiu metu prasidės nuosmukis (korekcija).

Daugiau mažiau logiška prognozė daroma remiantis kartoninių pakuočių pardavimo apimčių pokyčiais. Jei pakuočių parduodama daugiau, tai laukia geri laikai. Jei gerai pamenat, Verslo žinių Orakulą laimėjo būtent šiose srityje dirbantis žmogus.
Vienas irgi iš pakankamai „patikimų“ būdų nuspėti akcijų kainų kryptį yra iš serijos „VBS agentūra“. Jei jūs išgirsite dvi namų šeimininkes kalbantis, kad verta pirkti tokias ir tokias akcijas, jei žino, kas yra bitcoin, tai tikrų tikriausias signalas, kad jas jau reikia skubiai parduoti. Nes jei jau namų šeimininkės žino, ką reikia pirkti biržoje, tai jau akcijų kainos senų seniausiai perkopė kulminaciją ir tuoj risis žemyn.
Antra vertus, tikrai jau ne viena ir ne dvi namų šeimininkės žino ne tik apie finansinių rinkų krizę, bet ir apie jos kilmę, mąstą ir galimas pasekmes. Vadinasi…
Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt
Panaudoti R. Kenton Nelson pav. fragmentai