Bitcoin era, arba kodėl bitcoin negali būti pinigų rinkos instrumentu

Bitcoin – pinigai?

Apie virtualią valiutą BITCOIN, apie peer-2-peer tinklą, Satoshi Nakamoto, „mining‘ą” pradėta kalbėti jau prieš kelis metus. O šiandien apie bitcoin kalba visi ir visur, o jo vertė kitų valiutų atžvilgiu pasiekė dangų ir toliau kyla.

Kas yra bitcoin, kas sukūrė ir kaip tai veikia, rasite pasiskaityti bet kur kitur. Rečiau rasite informacijos apie tai, kas iš tikrųjų yra bitcoin. Šią spragą pabandysim pildyti ir mes, pareikšdami savo nuomonę apie šią valiutą.

Legendų apie šią valiutą tiek pat daug, kiek didelė yra valiutos kapitalizacija. Neturime tikslo neigti ar jas patvirtinti. Paanalizuosime faktus ir padarysime logiškas išvadas. O jau jūs spręsite, nusišnekėjome ar ne.

„Virtuali valiuta bitcoin…”, „virtuali valiuta bitcoin…” girdime visur. Tačiau kuris iš jūsų tuo metu pagalvojo, kas yra pinigai apskritai?

Kas yra pinigai, aiškaus atsakymo nėra, nes iš esmės, jo ir nereikia. Pinigai yra viskas, kas atlieka pinigų funkciją. Tai reiškia, kas pinigai apibūdinami trimis Pinigų Funkcijomis.

Funkcijos

Pirma funkcija. Mainų funkcija. Už pinigus mes perkame prekes ir paslaugas. Tai daug patogiau už bandeles, kurių šimtą jis turėtų nunešti batų pardavėjui, kad gautų sau batus. Jei anksčiau valiuta buvo pupelės, druska, vergai ir t.t., tai kodėl šiais laikais tokia valiuta negali būti bitas?

Gali, bitcoin puikiai atlieka mainų funkciją. Galima pirkti prekes, gauti paslaugas, keisti į kitą valiutą. Net „Virgin” kompanija pradėjo priiminėti bitcoinus.

Antra funkcija. Vertės mato funkcija. Valiuta čia veikia kaip apskaitos etalonas. AB „Rokiškio sūris” savo Balanse Atsargose nerašo, kad sandėlyje turi tiek tai galvų fermentinio sūrio. Ji įvertina tai litais.

Koks nors kitas sūrių gamintojas Vokietijoje Atsargas įvertina eurais ir t.t. Jei kompanijos priima mokėjimus bitcoinus, tai reikia manyti, kad ir apskaitą daro bitcoinais, bent jau dalinai.

Pasirodė informacija apie atskleistas ir likviduotas nusikalstamas grupuotes, kurios bitcoinų pagalba plovė pinigus ar pardavinėjo narkotikus. Ten viskas buvo apskaitoma bitcoinais.

Trečia funkcija. Kaupimo funkcija. Pinigus galima kaupti, laikyti banko sąskaitoje, gauti palūkanas. Pinigai yra pats likvidžiausias aktyvas. Mes negirdėjome, kad koks nors bankas priimtų indėlius bitcoinais ar juos būtų galima pervesti į pensijų fondus.

Gal būt kur nors Honkonge ar Japonijoje egzistuoja lokalus bankas, teikiantis paslaugas ir bitcoinais? Bet mes to tiksliai nežinome, todėl negalime būti tikri, kad bitcoin atitinka pagal apibrėžimą visas pinigų funkcijas.

Likvidumas

Bet galime jums pasakyti vieną dalyką TIKSLIAI. Kas palaiko bet kokios nacionalinės valiutos likvidumą? Be abejo, tos šalies vyriausybė. Tačiau kaip? Bet kokios nacionalinis valiutos likvidumas palaikomas per… mokesčius.

Mes tiksliai žinome, kad dar jokia valstybė oficialiai nepripažino bitcoin vidaus valiuta ir jokia valstybė nepriima mokesčių bitcoinais. Tai kas gi palaiko bitcoin likvidumą?

Tai esminis klausimas. Ir atsakymas labai paprastas. Bitcoin likvidumą palaiko kiekvienas naujas bitcoin pirkėjas. Dėl to bitcoin sistema turi labai rafinuotos Ponzi schemos (finansų piramidės) bruožų.

Laimi tas, kas pirmas atsistojo ant piramidės pakopos, kuris dabar kasdien kyla vis aukščiau ir aukščiau. Bitcoin turi vertę tol, kol ją perka naujos masės.

Yra tokia šalis…

Jokia ekonomika pasaulyje nėra paremta bitcoinais, taip kaip Lietuvos ekonomika paremta litais. Dabar leiskime sau pafantazuoti. Kažkur pasaulyje egzistuoja šalis Bitcoinija, kurios nacionalinė valiuta bitcoinas. Visi gyventojai savo piniginėse turi bitcoinų, bankai priima indėlius bitcoinais, pensija gaunama bitcoinais, kavą gausite už bitcoinus, mokesčiai mokami bitcoinais.

Įsivaizduokime, kad vienas bitcoinietis 2010 metais nusprendė užsiimti verslu ir kepti bandeles. Bandeles jis pardavinėja po 2 BTC. 2008 metais doleriais tai buvo lygu maždaug 0.1 USD. Taip jau gavosi, kad Bitcoinija neturi savo kviečių laukų ir miltus perka pas artimiausią kaimyną JAV. Jis ir šiandien bandeles pardavinėja po 2 BTC. Bet miltų jis jau gali nusipirkti už 2 200 USD.

Išplečiama prekyba, platinimo tinklas, prikepama ir parduodama daugiau bandelių. Tačiau rinka persisotina ir paklausa nesuvartoja visos pasiūlos. Daug bandelių tektų išmesti arba ieškoti kitų rinkų užsienyje, t.y. eksportuoti. Tačiau JAV tos bandelės kainuoja jau 2 000 USD. Esant tokiam paritetui, Bitkoinijos gamintojai negali eksportuoti. Šalyje neegzistuoja eksportas, tik importas.

Valiuta tokia stipri, kad verslas nekonkurencingas tarptautinėje rinkoje. O vidinė rinka turi ribas. 2140 metais bitcoinų kiekis rinkoje sustos prie 21 mln. Verslininkams viduje konkuruoti bus vis sunkiau ir sunkiau. Kadangi žaliavas gamintojai gali supirkti beveik pusvelčiui, tai jie gali jų prisipirkti labai daug ir tuo pasinaudodami, užimti užsienio rinkas.

Bet dabar bandelių pardavėjas JAV bandeles turės pardavinėti po 0.0009 USD arba maždaug 9 000 bandelių už vieną dolerį. Rinka neabejotinai užimta. Tačiau tai kerta per Bitcoinijos BVP. Šalyje neįsivaizduojamo mąsto defliacija. BVP mažėja, šalis recesijoje. Įmonių balansai liesėja, pelnai mažėja. Nors parduodamas vis daugiau ir dažiau, akcininkai praranda dar daugiau.

Koks investuotojas pirktų tokių kompanijų akcijas? Joks. Iš Graikijos visi investuotojai pabėgo, o Bitcoinijoje dar blogiau. Vyriausybė negalėtų išplatinti jokių euroobligacijų, nes jų palūkanos būtų už proto ribos.

Kadangi bitcoinas nėra paremtas kažkokia ekonomika (bent šiuo metu), tai kalbėti apie jo vertę nėra prasmės. Jo vertė dabar yra tokia, kokią moką šios valiutos pirkėjas. Bitcoino kaina priklauso tik nuo to, ar bus daugiau pirkėjų ateityje, ar turintys juos norės kuo greičiau atsakyti. Šiuo metu už bitcoiną eurais moka apie 800 eurų.

Išvada

Išvadas pasidarykite patys. Šiandien niekas nieko aiškaus apie bitcoin dar nepasakė. Mes tik įvertinom tai, kad niekuo neparemta valiuta negali būti investavimo instrumentu.

Visų pirma, neaišku kaip valdyti riziką, nes rinkoje dar neegzistuoja tokie instrumentai. Antra, o antro net ir nereikia. Sumaniam investuotojui jau užtenka ir pirmo punkto.


Bitcoinas nėra vienintelė „kripto“ valiuta pasalyje. Antra pagal populiarumą virtuli valiuta yra Litecoin. O be šių egzistuoja dar mažiausiai 40 kripto-valiutų.

Jų kainos ir kapitalizacijos labai skirtingos. Tai kai pasibaigs bitcoin mada, tada bus galima pasirinkti kitą valiutą. Visada atsiras pasirinkimas.

Facebook Komentarai

One thought on “Bitcoin era, arba kodėl bitcoin negali būti pinigų rinkos instrumentu

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: