Antradienis, 19 kovo, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Bitcoin aukštumos, eat my d…k, konsolidacijos ir kas bus Greater Fool

Per savaitę Bitcoin aukštumos ir $10 000, ir $11 000. Tokių kilimų istorija neprisimena. Tiesa, dar kažkas mena, kaip Dow Jones indeksas per 1915 metus pakilo 82%. Na, bet tai buvo prieš šimtą metų. O dabar net Amazon akcijų kainos kilimas yra 15 kartų mažesnis. Bitcoin kilimą lėmė didesnis investuotojų skaičius iš viso pasaulio, įsitikinusių, kad tai geresnės už auksą investicija.

eat my d...k, konsolidacijos ir kas bus Greater Fool
Amazon akcijų kainos kilimas

O vyriausybinės institucijos, kad ir kaip to norėtų, negali niekaip kontroliuoti proceso. Joms belieka tik FUD’inti. Tik JAV priežiūros institucijos parodė savo liberalumą ir leido CME Group biržai paleisti bitcoin fjūčerius, o SEC patvirtino dar vieną ETF’ą.

Labiausiai kainą kelia Japonijos ir Pietų Korėjos investuotojai. Čia biržose BTC $10 000 pasiekė jau pirmadienį,  kai Bitfinex biržoje ši kaina buvo pasiekta tik antradienį. Bet ir $11 000+ pasiekta tą pačią dieną.

Toks neįtikėtinai spartus kilimas išprovokavo eilinę kritikos ir naujų prognozių bangą. Tai žiauriai panašu į Pavlovo šunį, kai kylant kainai, kritikams išsiskiria seilės, tačiau nieko, ko mes nežinotume, jie pasakyti nebegali.

Šitų finansų fuksų dar laukia griežtos krikštynos. Ir nereikia būti įžvalgiu pranašu, kad galėtus sakyti, jog anksčiau ar vėliau tikrai sulauks.

Taip, mes puikia žinome, kad investavimas į kriptovaliutas yra labai rizikingas, kad bitcoin turi daugiau finansinės piramidės nei pinigų požymių, kad nėra galimybės nustatyti bitcoin ‘tikrąją vertę’, kad nepakankamai susijęs su realaus pasaulio tradicijomis.

Aš dar gali pridurti, kad rinkoje nemažai tokių, kurie pirmą kartą į kažką investavo, kad pirmą kartą pamatė kainų grafikus, kad pirmą išgirdo apie indeksus ir Techninę analizę, kad pamatė, jog yra kitų kapitalo klasių biržos ir kad dar nėra matę rinkų griūties.

Šitų finansų fuksų dar laukia griežtos krikštynos. Ir nereikia būti įžvalgiu pranašu, kad galėtus sakyti, jog anksčiau ar vėliau tikrai sulauks.

Kyla nauja kapitalo klasė

Užkietėję bitcoin šalininkai teigia, kad formuojasi nauja aktyvų klasė, kuri ilgainiui atsidurs investuotojų portfeliuose, kaip lygiateisė dalis, šalia akcijų ir obligacijų. Ir jei šį ‘elektroninį auksą’ gretinti su tauriuoju metalu, tai prieš šių dienų kainų bitcoin užimtų tik 1/60 realaus aukso rinkos vertės.

Kriptovaliutų kainų augimai stebina net pačius seniausius adeptus. Tuo skuba naudotis investuotojai. Jau per 100 hedge fondų investuoja vien tik į bitcoin ir kitas kriptovaliutas. Iki Mt.Gox buvo dar galima svarstyti, kad nereguliuojamoje rinkoje investuoti yra net per daug rizikinga. Ką, iš principo, ir parodė Mt.Gox biržos žlugimas ir bitcoin kainos kritimas.

Decentralizuota ir tobulos konkurencijos modeliui artima rinka yra ideali savo esme.

Nieko nuostabaus, tada šioje biržoje vyko apie 75% visų prekybinių sandorių. Šiandien stambiausių biržų dalis rinkoje siekia vos 10%. Tai gerokai apsaugo nuo didesnių sukrėtimų.

Apskritai nuo sukrėtimų apsaugoti niekas negali. Nors „Nematoma ranka” decentralizuotoje ir konkurencingoje rinkoje susitvarkytų geriau už bet kokią valstybinę instituciją. Todėl kriptovaliutų rinka visiems liberalams turi būti labai patraukli. Decentralizuota ir tobulos konkurencijos modeliui artima rinka yra ideali savo esme.

Pump-and-dump

Situacija, nuo kurios nepabėga ir rimtos, reguliuojamos rinkos. Žinoma, JAV akcijų biržoje tokie atvejai būna itin reti, ir tai jie palaikomi „storo piršto’, t.y. brokerio arba roboto klaida. Atseit, jokio kriminalo. Kriptobiržose nėra jokių prekybos ribojimų, nėra jokių maksimalaus kainos pokyčio naudojimo, o padidėjus vartotojų srautui, biržos hostingo serveris neatlaiko krūvio.

Erdvė machinacijoms ideali. Aišku, kad tuo naudosis kas nori tuo naudotis, nebūsime naivūs. O Business Insider pabandė įsigilinti į pump-and-dump veikimo schemą. Sukčių tikslas yra staigiai išpūsti kokios nors kriptovaliutos kainą. Toks augimas pritraukia „antrą” investuotojų bangą. Pump organizatoriai pradeda pardavinėti savo aktyvus ir kaina vėl stipriai krenta.

Tyrimui buvo pasirinktos kriptovaliutos UBQ, VCash, Chill Coin, Magi Coin ir Indorse. Viskas vykdavo arba JAV Bittrex, arba Rusijos Yobit biržose. Kad sudomintų investuotojus, pump’ininkai naudoja socialinius tinklus, chat’us, skelbimus ir panašiai. Jie renkasi Telegram-chate, atitinkamu momentu ‘paskiriamas’ coin’as ir prasideda pompavimas. Išeinama į socialinius tinklus.

Tačiau kyla klausimas, jei taip viskas paprasta, kodėl šitas reiškinys nėra masiškas? Atsakymas yra pelningumas. Ne visais atvejais pump schema suveikia, o ir suveikusios pump-and-dump pelningumo dydis nėra žinomas, bet įtariama, kad ne toks, kad pritrauktų mases.

Geriausiai žinomas pumpanddumpininkas yra „Ton Montana” (taip vadinosi vienas „Krikštatėvio” personažas. Telegram chate, PumpKing bendruomenėje priskaičiuojama apie 14 000 veikėjų. Gali būti, kad dalis jų nesupranta dalyvaujantys nelegalioje veikloje. Anksčiau ar vėliau visi jie atsiduria kalėjime.

Rinka

Straipsnio rašymo metu kriptorinkos kapitalizacija siekia $330 257 253 470 ir per savaitę padidėjo 17.57%. 24h apyvartos padidėjo iki $12 809 737 926, o bitcoin rinkos dalis išaugo iki 55.8%.

Bitcoin kaina

Bitcoin kainą į viršų kėlė ir NASDAQ biržos pranešimas, kad kitais metais ir ji paleis bitcoin fjūčerius. Tačiau pripažįstama, kad tai dar tik idėjos, be konkrečių planų.

ir žinoma, paties bitcoin kainos augimas skatina dar didesnį augimą.

Visame pasaulyje apie bitcoin rašo net ne finansų rinkų leidiniai. Tai tema šalia kitų naujienų. Be abejo, kad padidėjęs žinomumas kelia ir bitcoin kainą. Populiariausia JAV kriptobirža Coinbase lapkričio 26 dieną turėjo apie 13 mln. sąskaitų. Vien per keturias pastarąsias dienas jų skaičius padidėjo 300-tu tūkstančių.

Tiksli CME Group bitcoin fjūčerių paleidimo data ir žinoma, paties bitcoin kainos augimas skatina dar didesnį augimą. Na, o BTC pasiekus $11 441 kainą, o sekmadienį ir $11 874 prasidėjo staigūs bitcoin nusimetinėjimai, išgąsdinę ne vieną spekuliantą ar investuotoją.

Drąsesni pasinaudojo proga užsipirkti pigiau, atsargesni prieš savaitgalį pozicijas užsidarė. Straipsnio rašymo metu dar neaišku, kam labiau pasisekė. Tokie svyravimai BTC rinkoje nėra jokia naujiena, tik kad ilgą laiką bitcoin sparčiai kilo be jokių turbulencijų. Tokie svyravimai rinkoje ateina su dalyvių emocijomis ir rinka tampa absoliučiai neprognozuojama.

4H periodo BTCUSD grafike kaina, po naujo maksimumo krito iki Fibinacci 0.236 palaikymo. Laisvai galimas kritimas ir iki $9 420 ir $8 660 kainų lygių. Atšokimo ir kilimo tikimybė tokia pati.

eat my d...k, konsolidacijos ir kas bus Greater Fool
BTCUSD

Įdomybės

Elon Musk yra vienas tarp labiausiai pasaulyje atpažįstamų verslininkų. Nenuostabu, kad vienos jo buvęs darbuotojas iš SpaceX paleido antį, atseit jis ir bus tas nežinomas Satoshi Nakamoto.

„Įrodymų” tam jis pateikė pakankamai rimtų. E.Musk tikrai galėtų skurti bitcoin. Jo raketos į kosmosą skraido, o čia kažkoks blockchain… Pats verslininkas gandus paneigė. Beje, ko ir reikėjo tikėtis. Bent jau aš laukiau paneigimo.

***

Japonų bitcoin birža oficialiai pradėjo veiklą JAV po New York State Department of Financial Services leidimo ir beta versijos išbandymo.

***

Kinijos televizija atskleidė, kad šalies kriptobiržos visais būdais bando apeiti Kinijos liaudies banko nustatytus apribojimus, organizuodami užbiržinius sandorius. Tokiu būdu Kinijos investuotojai galėjo prisidėti prie dabartinio BTC kilimo.

***

Naujosios Zelandijos priežiūros administracija FMA primygtinai ragina visus laikytis toliau nuo šalies jaunuolio rengiamo ICO. Jis siekia pritraukti 220 mln. vietiniais doleriais. FMA teigia, jog tai elementarus sukčius. Ashutosh Sharma organizuojamas ICO vadinasi SMG Cash.

***

Rusijos aliuminio rinkos oligarchas, gerai žinomas veikėjas Oleg Deripaska pareiškė, kad jo valdoma kompanija planuoja Karelijoje sukurti duomenų centrą, kriptovaliutų fermą. Tai ne pirmas atvejis tarp metalų gavybos kompanijų. Jau ne viena aukso kasykla persimetė į bitcoin mining’ą.

***

PricewaterhouseCoopers, gerai pasaulyje žinoma kompanija pradėjo priimti atsiskaitymus ir bitcoinais.

***

Atomico skelbia, kad beveik pusė vykdomų ICO tenka vien tik Europai.

***
TESLA
darbuotojai turi nemokamą prisijungimą elektromobilių pakrovimo stočių. Gudriausių prie jų prijungė mining rigus.

***

Bitcoin Cash kūrėjai kitais metais ruošiasi dar kartą padidinti bloko talpą.

Nuomonės

Gatecoin CEO Thomas Glucksmann pareiškė, kad bitcoin vis dar neįvertintas. $10 000 – tai pigu. O kiek ‘nepigu’, jis nepasakė, bet pasakė, kad litecoin irgi pigu.

***

ECB vice prezidentas Vítor Constâncio pasakė, kad investuotojai labai rizikuoja, pirkdami bitcoin už tokią aukštą kainą. Deja, jis nepasakė, kokia kaina yra žema. Šalia prognozių, kad BTC gali kainuoti ir $40 000, ir $1 000 000, tai visiškai keistai skamba.

***

Arthur Hayes iš BitMEX prognozuoja BTC kainą $50 000 2018 m. gale.

***

Niujorko FED prezidentas William Dudley pasakė, kad FED stebi situaciją, bitcoin laiko nelegalia atsiskaitymo priemone, ir šalies ekonomikai grėsmės nekelia.

***

Hdge fondo Creek Capital Management top valdytojas Mark Yusko prognozuoja BTC kainą $1 000 000 ilgalaikėje perspektyvoje.

***

Kažkoks Ronnie Moas tikisi, kad per 6-12 mėn. bitcoin kaina pasieks $15-20 tūkst. Tiesa, jis btcoin kainą skaičiuoja va tokiu principu: Bitcoin plius Bitcoin Cash, plius Bitcoin Gold.

***

Jau bekalbantis apie bitcoin burbulą, milijonierius Novogratz sako, kad 2018 m. pabaigoje BTC kainuos $40 000.

***
O čia jokių komentarų nereikia. Linksma, paprasčiausiai, linksma…

When I predicted Bitcoin at $500,000 by the end of 2020, it used a model that predicted $5,000 at the end of 2017. BTC has accelerated much faster than my model assumptions. I now predict Bircoin at $1 million by the end of 2020. I will still eat my dick if wrong. pic.twitter.com/WVx3E71nyD

— John McAfee (@officialmcafee) November 29, 2017

***

Labas rytas, Carl Icahn. Jis eilinis „tai atrodo kaip burbulas”. Na bent jis sąžiningas: „Jei kalbėti sąžiningai, aš nesuprantu…”

Grafikai

ETHUSD pozicijoje svyravimai išmušė stopus. Viskas norm.

Bitcoin aukštumos, eat my d...k, konsolidacijos ir kas bus Greater Fool
ETHUSD

BTCEUR pozicijoje išmušti stopai. Naujas pirkimo signalas @9951.01. Stop @9299.99.

Bitcoin aukštumos, eat my d...k, konsolidacijos ir kas bus Greater Fool
BTCEUR

ETHEUR pozicijoje irgi nuotoliai. Statom naujus pavedimus. Buy long @397.01, stop @371.93.

Bitcoin aukštumos, eat my d...k, konsolidacijos ir kas bus Greater Fool
ETHEUR

BTGUSD pozicijoje buy long signalas @339.97. Stop signalas @286.49

Bitcoin aukštumos, eat my d...k, konsolidacijos ir kas bus Greater Fool
BTGUSD

BCHUSD pirkimo signalas @1638.4. Stop signalas @1428.6.

, eat my d...k, konsolidacijos ir kas bus Greater Fool
BCHUSD

IOTAUSD pozicijoje teks palaukti korekcijos, kad geriau užsipirkti.

, eat my d...k, konsolidacijos ir kas bus Greater Fool
IOTAUSD