Antradienis, 14 sausio, 2025
Kriptovaliutos ir P2P

Bitcoin ir auksas. Nuolat keliamas klausimas. Ieškom atsakymų

Bitcoin ir auksas. Bitcoin jau seniai gretinamas su fiziniu auksu. Aišku, kad tokių minčių kyla dėl esamų panašumų tiek fizine prasme, tiek ekonomine. Bet ar tikrai taip viskas paprasta? Kadangi jau visko apie tai yra prirašyta begalės straipsnių, pabandykime atsakymus rasti faktų, kuriais gali disponuoti, pagalba.

Bitcoin kaina per 2017 m. pakilo 1324.50%.

Bitcoin ir auksas. Nuolat keliamas klausimas. Ieškom atsakymų
Bitcoin kainos kilimas per 2017 m.

Aukso ateities sandorių kaina per tą patį periodą irgi nesnaudė. Kaina pakilo 13.29%.

Bitcoin ir auksas. Nuolat keliamas klausimas. Ieškom atsakymų
Aukso ateities sandorių kainos kilimas per 2017 m.

Abiem atvejais, galime sakyti, turime pakankamai normalius pokyčius. Bitcoin pozicijoje metiniai pokyčiai tūkstančiais procentų lig šio buvo norma, to niekas nepaneigs. Auksui 13% per metus yra taip pat solidus prieaugis. Praėjusių 10 metų aukso ateities sandorių vidutinis metinis augimas yra 7.40%.

Faktai rodo, kad praėjusiais metais žiauriai išaugęs bitcoin ir kitų kriptovaliutų populiarumas neatšaldė investuotojų į tauriuosius metalus. Vien paladžio ateities sandorių kaina rinkoje per 2017 m. pakilo neįtikėtinus 55%. Aišku, čia kaina augino padidėjusi pramoninė paklausa ir, žinoma, į traukinį įšokę spekuliantai.

Tai į klausimą, ar bitcoin pakeis auksą, galime atsakyti trumpai: šiandien dar ne.

Kuria prasme?

Nekalbam apie tą aukso paskirtį, kur jis naudojamas pramonėje, papuošalų gamyboje ir numizmatikoje. Čia auksas substitutų neturi. Grandinėlė arba auksinė, arba ne auksinė. Prisiminkime, kad iki 1971 m. auksas, vienokia ar kitokia forma, pasaulyje buvo laikomas atsiskaitymų garantu; apyvartiniai grynieji pinigai kažkada buvo tiesiog auksiniai, ilgainiui tapo banknotais, ‘padengtais auksu’.

Štai čia ir klausimas, ar bitcoin gali tapti atsiskaitymų garantu, kaip kad kažkada tokiu buvo auksas? Ir taip, ir ne. Ir susitarimo reikalas, ir visai ne. Tiksliai mes jau atsakėme: ne šiandien. O dabartinė karta, kuris savyje investuotoją, verslininką ir spekuliantą atrado per kriptovaliutas, gali susitarti kitaip. Bet tai rytoj. Bet išsprendžiant daug kitų klausimų (juos bandysime apžvelgti kituose straipsniuose).

Genezė

Bitcoin kilmė gali padėti atsakyti į iškeltus klausimus. Jis buvo sukurtas kaip alternatyva fiat valiutoms ir bankams, kai pasitikėjimas šia institucija žlugo per 2007-2009 m. finansinę krizę. Greiti ir pigūs elektroniniai atsiskaitymai valiuta su ribota pasiūla – štai ką siūlė pradžioje bitcoin. Bankų, kaip transakcijų garanto vaidmenį atlieka naujai sukurta technologija – blockchain.

Viskas čia labai gražu ir žada smagias perspektyvas. Tačiau šiandien ši idėja visiškai sužlugdyta. Atsiskaitymai bitcoin nėra nei greiti, nei pigūs. O pati valiuta iš atsiskaitymo priemonės virto spekuliaciniu instrumentu greitiems pelnams gauti. Ir jau kalbama apie bitcoin kaip „store of value„.

Čia ir yra problema. Funkcijos „store of value” ir „medium of exchange” (atsiskaitymo priemonė) yra visiškai nesuderinamos. Tiesa, tuo bitcoin tapo visiškai panašus į auksą. Šiandien abu jie yra „store of value”, tik auksas dar naudojamas ir kitose gyvenimo sferose. Bitcoin (be technologijos) daugiau niekur nepanaudosi.

Ir dar, bitcoin technologija leidžia sukurti ir jau sukurti substitutai – kiti bitcoinai (šakinės versijos) ir altcoinai. Ir taip bitcoin yra visiška priešingybė auksui.

Auksas

Jo spindesio kriptorinka niekaip negali sumažinti. Kaip matėme, net gi priešingai. Žiūrint pragmatiškai, tai dar didžiulis klausimas, ar verta ir galima šias dvi rinkas tarpusavyje gretinti?

Bitcoin ir auksas. Nuolat keliamas klausimas. Ieškom atsakymų
Asociatyvus pav. iš interneto.

Straipsnio rašymo metu visos kriptorinkos kapitalizacija siekė $764 473 000 000, bitcoin kapitalizacija – $256 000 000 000. Skaičiuojama, kad aukso atsargų yra už $8 300 000 000 000 arba 11 kartų didesnė rinka. Plius aukso kasyklų kompanijų kapitalizacija, plius ETF ir ETP rinka – šiandien bitcoin pralaimi.

O ir istorija palanki auksui. Bitcoin 2018 m. sausio 3 d. minėjo 9 metų jubiliejų nuo pirmojo (genesis) bloko sukūrimo. Žodžiu, ne ta istorija, kad modeliuotume perversmus pasaulinėje finansų sistemoje. Bet čia dar viskas ateityje.

Investavimas

Grįžkim dar prie aukso. Dideli pinigai, kaip jau spėjome sužinoti, yra konservatyvūs ir vis dar nori investuoti centralizuotoje, t.y. reguliuojamoje rinkoje.

Tokią rinką auksas ir siūlo. Bitcoin ne.

Pabaigai

Šiandien auksas lenkia kritovaliutas beveik visuose etapuose. Bet dinaminėje finansų rinkoje nėra status quo. Ir viskas gali staiga apsiversti aukštyn kojom. Bet ne šiandien. Bet ne dabar. Mums visiškai neįdomu, į ką jums panaši šiandieninė bitcoin rinka. Ar jūs matote tulpes, ar jūs matote „dot.com” ar dar kokias fantazijas – tai jūsų asmeninis reikalas.

Naujienos pasaulyje ateina ne per idėjas jūsų smegenų stalčiukuose, o per atvirą ir nuoširdų protą!