Antradienis, 19 kovo, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Bitcoin kainos kritimo metinės. Kokias pamokas išmokome? Išmokome?

Metinės. Lygiai prieš metus, 2017 m. gruodžio 17 d. BTCUSD pasiekė didžiausią savo reikšmę – Bitfinex biržoje $19 891 – ir nuo to laiko kaina ritosi tik žemyn ir galo tam dar nesimato. Nors nulis arčiau nei istorinės aukštumos. Bene geriausiai šį laikotarpį apibrėžia kriptovaliutų veidu vadinamas Nike Novogratz:

[Bitcoin kainos kilimas] buvo kaip narkotikas… Ir dabar mes esam metadono klinikoje.

SEC šiais metais taip ir nepripažino kriptovaliutų normalia rinka, paleisti vos keli ETF’ai, o ir tie 2017 metais; kažkodėl atsirado labai didelis stablecoin’ų poreikis; ICO rinka pradėjo merdėti; institucinių investuotojų nesulaukta.

Bitcoin kainos kritimo metinės. Kokias pamokas išmokome? Išmokome?

Ar tikrai taip ir nesulaukėme institucinių investuotojų? Negi jau pamiršome, kad bitcoin kaina pradėjo kristi tada, kai CBOE, o vėliau ir CME biržos paleido bitcoin indeksų ateities sandorius.

O tai juk reguliuojama rinka, bet koks fondas gali pirkti-parduoti fjūčerius. Manau, kad jie tą ir darė. Ir bet koks Wall Street investicijų valdytojas galėjo paleisti bitcoin ETF’ą, kuris pirktų bitcoin fjūčerius, kaip kiti ETF’ai perka naftos ar aukso fjūčerius ir daug metų sėkmingai gyvuoja.

Joks SEC nedraus fondams pirkti bitcoin fjūčerių, nes visi JAV leidžiami ateities sandoriai yra griežtai prižiūrimi ir reglamentuojami. O va fondams pirkti bitcoinų ir paskui ETF’ais prekiauti biržoje SEC draudžia. Nes nuo pat įkūrimo iki šiol nėra aišku, kas tas bitcoin yra: jis nenaudojamas pagal pirminę paskirtį ir vis dar neatsikratė finansinės piramidės įvaizdžio, kuris labai paplitęs tarp sprendimą priimančių institucijų.

Žinoma, bitcoin, kaip valiuta vietoje nestovėjo. Ją kaip atsiskaitymo priemonę primažino ne vienos šalies mokesčių inspekcijos. Didelis pliusas kriptovaliutai. Bet tai tik lašas jūroje ir visos rinkos kapitalizacijos pokyčiui nepadarė jokio poveikio. Žodžiu, visko daug rinkoje įdomaus. Kaip naujovė, kriptovaliutos sunkiai skinasi kelią į mūsų gyvenimus, o besiskindamos dar ir transformuojasi. Ir ką gausime į rankas, nežino dar niekas…

Prieš metus

Apie ką mes rašėme prieš metus? O rašėme mes apie tai, apie ką visi mes ir visi pasaulyje kalbėjo. Ir štai 2017 m. gruodžio 1 d. geros straipsnio išvados:

Pavadinti visą šitą reikalą – ir akcijas, ir kripto – burbulu tiesiog trivialu. Kiekviena kylanti rinka kyla dar labiau, lygiai kaip kiekviena krentanti rinka krenta dar labiau.

Ir visa tai išgyventi reikės visiems. Kam pirmą kartą, kad ne… Bet visada – tai ateina netikėtai.

Ir mes nesiruošiam stoti į “Burbulastuojsprogs” chorą. Viskas ateis savu laiku, kada to reikės ir visiškai nepriklauso nuo to, kaip garsiai kudakuosim ar karksėsim…

Ir atėjo, arba labai greitai, arba labai netikėtai, nes, praėjus metams, pasitaiko dar tokių, kurie atrodo nemato, kad akcijos kaina nukritusi daigiau nei 80%. Reikia būti ypatingai užsispyrusiam, kad to nematyti. Na, arba bukam… Gruodžio pradžioje labai visi diskutavo apie J.McAfee pažadą suvalgyti savo bybį 2020 m. pabaigoje, jei bitcoin nekainuos $1 000 000; o taip pat vėl perspėjom bitcoin pirkėjus apie rizikas. Ypač naujokus:

Aš dar gali pridurti, kad rinkoje nemažai tokių, kurie pirmą kartą į kažką investavo, kad pirmą kartą pamatė kainų grafikus, kad pirmą išgirdo apie indeksus ir Techninę analizę, kad pamatė, jog yra kitų kapitalo klasių biržos ir kad dar nėra matę rinkų griūties.

Šitų finansų fuksų dar laukia griežtos krikštynos. Ir nereikia būti įžvalgiu pranašu, kad galėtum sakyti, jog anksčiau ar vėliau tikrai sulauks.

Bei tuo pačiu pagyrėme bitcoin rinką dėl revoliucinės technologijos ir lig šiol ją laikome pažangia, bei atradome bitcoin kainos tokio spartaus kilimo priežastį:

…paties bitcoin kainos augimas skatina dar didesnį augimą.

Elon Musk paneigė gandą, kad jis yra Satoshi Nakamoto. Per praėjusių metų Kalėdas įvyko eilinis bitcoin Hard forkas’as Bitcoin GOD… Kas toks??? 😀 Kaip tik gruodį pradėjome skelbti likvidžiausių kriptovaliutų porų su JAV doleriu signalus. Juos po metų ir nustojome skelbti, nes nebeįdomūs beveik identiški visų kritimo grafikai.

Gruodžio 11 d. paleisti pirmieji bitcoin fjūčeriai. Rašėme, kad juos ištiko debiudanto krizė: ir kaina krito ir apyvartumas mažėjo. Deja, jau iš pampersų išaugo, o krizė tebesitęsia.

***

Dabar turite progą patikrinti, kaip atrodo Ripple Metrics dabar ir kaip jos atrodė lygiai prieš metus. Kad sumažėjo kapitalizacija, nieko nuostabaus. Matome gerą mokesčio sumažėjimo tendenciją. Transakcijų greitis sumažėjo dėl padidėjusio XRP Ledger uždarymų skaičiaus.

Ir jau gruodžio 15 d. nedrąsiai užsimenam, kad bitcoin ruošiasi korekcijai… Ir štai koks sutapimas. Praėjusių metų gruodžio 18 d. užduodame klausimą, „Kas mūsų laukia, kai bitcoin bumas pasibaigs?” Bumas kaip tik tuo metu ir pasibaigė.

Dar prieš suvokiant, kad bitcoin pradėjo savo meškų rinką, aš jau pradėjau siūlyti atsigręžti į investavimo klasiką. Nes tas anksčiau ar vėliau, atėjo anksčiau. Daug kas būtų išsaugojęs savo kapitalą. Deja, pasisekė tik keliems.

Anksčiau ar vėliau jis tikrai pasibaigs, Neprognozuosiu visai kada. Man asmeniškai jokio skirtumo. Gali jis pasibaigti ir rytoj, gali jis pasibaigti ir po šimto metų. Tik manau, jog tai visiems yra akivaizdu – viskas kada nors pasibaigia.

Kas bus po to, irgi nenoriu burti. Bet vos ne įsitikinęs, kad tie žmonės, kurie savo spekuliacinę-investicinę karjerą pradėję su bitcoin ir altcoin, tikrai nemes šio užsiėmimo, o pradės dairytis kitų instrumentų.

Kaip tik tuo metu pasirodė kriptorinkų terminų žodynas. Matyt, jis pakankamai išsamus, nes patikslinimu per visus metus taip ir nebuvo sulaukta.

Ir kriptorinkoje prasideda techninės problemos. Nauji klientais į biržas neįleidžiami, padažnėjo DDoS atakos prieš jas. Naujų pinigų rinkoje teko ilgai laukti, o jų atėjimas situacijos nepagerino. Ir mes dar gruodžio 20 d. ruošėmės spausti Panic mygtuką, pastebėjome besibūriuojančius pardavėjus, pasirodė pirmieji stop signalai.

Gruodžio 21 dieną aiškiai pasakome, kad hipnozės seansas pasibaigė. Metas prabusti. O tarpušvenčiu dar buvo spėjimas, kad viską išgelbės Segwit2x. Pasirodė pirmieji sell short signalai.

Kad nebūtų liūdna…

…tinklapyje patalpinome mūsų draugų straipsnius. Vieną mokomąjį, kitą labai linksmą, nors irgi pamokomą. Siūlome dar kartą tuos straipsnius perskaityti ir dabartinę situaciją permąstyti naujai.

Išvados

Nukentėjo kas?

  1. Naujokai.
  2. Neanalizuojantys.
  3. Neturintys humoro jausmo.

Laimėjo kas?

  1. Pragmatikai.
  2. Nežinau, ar galima teigti, kad tie kas čia visai nelindo, ką nors laimėjo?
  3. Dėję skersą ant viso susijusio FUD’o, skleidžiamo tiek iš bitcoin fanatikų, tiek iš bitcoin priešininkų. T.y. „neutralitetas” yra privalumas.

…ir kas toliau?

Klausimas už milijoną! Aišku, būtų gaila jei šis „kriptovaliutų projektas” taip ir nerastų atgarsio kasdieniniame gyvenime. Norisi čia būti optimistu.’ Bitcoin stebiu daugiau laiko, nei jį laikau pats ir juo spekuliuoju. Mažiausiai, ko norėjau, tai, kad bitcoin taptų spekuliaciniu objektu.

Idėja apie jo pasaulinį dominavimą dar labiau nutolo drauge su kainos kritimu. Aš pastebėjau, kad beveik visi kriptovaliutų (ne žetonų) propaguotojai yra geri technologijų žinovai, blockchain vystytojai ir tobulinti, tačiau visiškai žali ekonomikos klausimuose ir finansų rinkose.

Bitcoin kainos kritimo metinės. Kokias pamokas išmokome? Išmokome?

Tačiau tai jiems vis dar netrukdo aiškinti apie bitcoin kaip pasaulinę valiutą, apie kažkokią bitcoin ekonomiką ir kaip bitcoin neturtingus pavers turtingais, o turčiai neturtės taip sparčiai , kaip turtėja dabar.

Tai yra totalus bullshitas!!! Ne pinigai, ne jų forma, ar revoliucinė technologija skatina teisingesnį resursų ir pridėtinės vertės („pasaulinio biudžeto”) paskirstymą.

Tai daroma visai kitomis priemonėmis. Tai, apie ką kalba bitcoinistai, galima padaryti su bet kokia fiat valiuta. Nes kalba eina apie ekonomines paradigmas, kurias reikia keisti iš pagrindų. Kaip matote, kalba į pabaigą nukrypo į pievas, labai tolimas bitcoin kainai. Nes kaina svarbi yra tik spekuliantui, uždirbančiam tik iš kainos skirtumo.

Visais kitais atvejais visiškai nesvarbu bitcoin kaina, nes nesant sugretinimo (kotiruotė nėra sugretinimas) kaina tampa subjektyviu dalyku. Todėl…

..jei kaina nesvarbu, kodėl mokėti brangiau?

Featured pav. Alex Belman iliustracijos fragmentas