Antradienis, 23 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Bitcoin kaip investicija. Kur link juda kaina?

Kokios yra bitcoin kaip investicijos ilgalaikės perspektyvos? Žiūrint iš bulių ar hodlerių pusės, kaina gali augti beveik neribotai dėl ribotos pasiūlos ir stabiliai augančios paklausos. Meškos, heiteriai ir profesoriai sako, kad bitcoin nusiris iki nulio, nes tai nieko nevertas turtas.

Tai ir artimiausioje, ir tolimiausioje perspektyvoje kaina judės šiame intervale. Praktiškai tai nieko nepasako apie galimą bitcoin kainos judėjimą.

Buliai

Pirmiausia pasižiūrėkime į kainos kilimo atvejį. Mes manome, kad ši idėja yra per daug optimistinė, net jei manoma, kad bitcoin pasiūla yra fiksuota, o paklausa, greičiausiai, augs. Padidinti bitcoin pasiūlos negalima. Bet koks bandymas tą padaryti prives prie Hard Fork, o tai jau kita kriptovaliuta.

BTC/USD kotiruotės taip pat priklausys nuo to, kaip, bėgant laikui, kinta kursas, palyginus su kitomis kriptovaliutomis. kurių kiekis rinkoje ne mažėja, o gal ir auga (bent tokia tendencija buvo lig šiol).

Buliai daro prielaidą, kad nominalus bitcoin kursas gali koreguotis proporcingai su kitų kriptovaliutų pasiūla. Tai yra, tikimasi, kad bitcoin kaina kils, palyginti su kitomis kriptovaliutomis, t.y. jo kapitalizacijos dalis rinkoje laikui bėgant išliks pastovi. Bet ar taip turi būti?

Nėra jokio ekonominio pagrindo teigti, kad bitcoin dominavimas kriptorinkoje turi išlikti stabilus, kai bendra kapitalizacija auga, t.y. bitcoin kaina nebūtinai turi kilti, didėjant altcoin pasiūlai. Grafike matome, kad bitcoin dominavimas visiškai nekoreliuoja su bitcoin kaina JAV dolerio atžvilgiu:

Bitcoin kaip investicija. Kur link juda kaina?
Koreliacija (raudona), Kriptorinkos kapitalizacija (mėlyna linija)

Taip pat matome, kad nuo 2019 m. gegužės bitcoin kaina juda panašiai kaip ir bitcoin kapitalizacijos dalis visoje rinkoje. Tai galime teigti apie rinkos stabilizavimąsi.

Meškos

Čia kaip ir viskas paprasta. Meškų ir heiterių perspektyva grindžiama nuomone, kad bitcoin neturi jokios vidinės vertės ir, anksčiau ar vėliau, rinka pripažins šį faktą. Tai reiškia, kad bitcoin dabar prekiaujama už kainą, gerokai didesne nei 0 (nulis).

Iš tikrųjų, daugeliu vertybinių popierių prekiaujama aukščiau jų fundamentaliosios vertės. Pavyzdžiui, daugumos akcijų kainos rinkoje didesnės už Buhalterinę vertę.

O aukso kaina rinkoje aukštesnė nei apskaičiuota vien tik pramoniniais naudojimo kriterijais. JAV doleris kotiruojamas aukščiau, palyginus su šalies mokesčių įsipareigojimais.

Dažniausiai rinkoje investuotojai moka premiją už gaunamą vertę: auksas investuotojams yra safe haven instrumentas, o doleris yra puiki atsiskaitymo priemonė. Ir jų vertė nenukristų iki nulio net tada, kai premija visiškai išnyktų.

Nuo ko gali priklausytų fundamentalioji Bitcoin vertė? Manykime, kad bitcoin esmė yra duomenų bazių valdymo sistema. Duomenų bazių valdymo sistemos gali turėti „vidinę” vertę, jei jos yra pritaikytos patenkinti tam tikrus naudotojų poreikius.

Bitcoin siūlo žmonėms pinigų saugojimo ir pervedimo sistemą, turinčią dvi pagrindines savybes:

  1. laisvą pasiekiamumą,
  2. decentralizuotą duomenų bazių valdymą.

Pirmoji savybė reiškia, kad niekas negali sutrukdyti vartotojui siųsti bet kokio dydžio bitcoin iš vienos sąskaitos į kitą. Antroji savybė reiškia, kad protokolas nepriklauso nuo to, ar yra įgaliota institucija (pvz, komercinis bankas) tvarkyti sąskaitas ir pervesti lėšas.

Pagrindinė bitcoin paklausa kyla iš to, kad yra bent keletas žmonių, kurie ir vertina šias kriptovaliutos savybes. Ši pagrindinė paklausa suteikia bitcoin kainai žemiausią ribą, nelygią nuliui.

Ekonomikos teorija teigia, kad niekuo nepadengto turto kainos dinamika, greičiausiai, bus labai nestabili (aukštas volatilumas) ir, iš esmės, nenuspėjama. Nors Bitcoin kaina greičiausiai nenukris iki nulio, tačiau įskaičiuokime ir altcoin konkurenciją investuotojų portfeliuose, neleidžiančią bitcoin kainai pasiekti naujų aukštumų.

Pasiūlos ir paklausos mikroekonominė analizė

Bitcoin ir kitomis kriptovaliutomis prekiaujama biržose ir ne tik. Vadinasi egzistuoja reali pasiūla ir reali paklausa. Ir jų balanse susiformuoja kaina, kurią mes ir matome biržų kotiruose, nors ji ir kinta kas sekundę.

Paanalizuokime Pasiūlos-Paklausos diagramą bitcoin pavyzdyje. Nes čia atvejis įdomus: nuolatos mums primenama apie fiksuotą pasiūlą ir kas keturis metus mažėjančią bitcoin infliaciją (naujų bitcoin patekimą į rinką).

Visų pirma, ir tai būtina prisiminti, bitcoin pasiūla fiksuota bus tik 2140 metais arba kai bus suhashintas paskutinis blokas ir gautas paskutinis bitcoin. O iki to laiko pasiūla auga. Tai mūsų laikams bitcoin pasiūla laikoma kaip auganti.

Ir šį kartą Mike Novogratz nemeluoja, kad bitcoin pasiūla yra neelastinga kainos požiūriu. Bitcoin pasiūla pagal savo kreivės pobūdį tikrai yra neelastinga. Nes elastingumą apsprendžia tiekėjo reakcijos į kainos padidėjimą/sumažėjimą greitis.

T.y. kai kaina rinkoje dėl paklausos padidėjimo irgi padidėja, tiekėjas (pardavėjas, paslaugų tiekėjas) sieks padidinti pasiūlą, kad parduotų brangiau ir daugiau. Kas yra laba logiška. Visi nori uždirbti daug ir greitai.

Tačiau bitcoin pasiūla yra stabiliai auganti Kas 10 minučių pasiūloje atsiranda po kelis bitcoinus. Tai reiškia, kad kiek kaina beaugtų, galutiniame rezultate bitcoin pasiūla negali išaugti labiau nei yra.

Ir kas visiškai įdomu ir net unikalu bet kokių rinkų atžvilgiu, bitcoin pasiūla negali sumažėti. Niekaip! Jei maineriai nustotų kasti, kad pasiūla nedarytų spaudimo kainai mažėti, sužlugtų tinklas ir bitcoin nustotų egzistavęs. Pasiūlos-Paklausos balansas yra „į vienus vartus”. Tai gali būti ir pliusas, ir minusas.

Gerai, pasižiūrėkime į diagramas, kad būtų aiškiau, apie ką mes čia kalbame.

Bitcoin kaip investicija. Kur link juda kaina?
Paklausos-Pasiūlos balansas
  • P1 – balanso kaina;
  • Q1 – balanso kiekis;
  • D – paklausos kreivė;
  • S – pasiūlos kreivė.

Pasiūlos ir paklausos kreivės gali judėti į dešinę, kai auga paklausos ar pasiūlos kiekis; ir į kairę, kai pasiūla ir paklausa mažėja. Kreivių judėjimo kryptis priklauso nuo daugelio dalykų: pirkėjų lūkesčių, bendros ekonominės situacijos, tiekėjo reakcijos į situaciją rinkoje ir tos reakcijos greičio, nuo esamų rinkoje resursų ir pan.

Tačiau bitcoin rinkoje diagrama atrodo kitokia. Mes žinome, kad pasiūla kas 10 min. auga ir per tą laiką ji pasikeisti niekaip negali. Taip pat ji niekaip negali sumažėti – protokolas neleidžia.

Bitcoin kaip investicija. Kur link juda kaina?
Bitcoin rinkos Pasiūlos-Paklausos balansas
  • P1 – balanso kaina dabar;
  • P2 – balanso kaina 2140 m.;
  • Q1 – balanso kiekis dabar;
  • Q2 – balanso kiekis 2140 m.;
  • D – paklausos kreivė;
  • S1 – pasiūlos kreivė dabar;
  • S2 – pasiūlos kreivė 2140 m.;
  • SN – pasiūlos kreivės judėjimas kas 10 min.

Tai esant pastoviai paklausai, bitcoin kaina ateityje mažės. Kas ir matosi diagramoje ir matosi dabartinėje bitcoin kainos dinamikoje rinkoje:

Bitcoin kainos tendencija nuo 2017 m. gruodžio yra tik žemėjanti.

Bet mes galime sužinoti, kokia yra paklausos dinamika. Tiksliai sužinoti neįmanoma. Galime sužinoti tik aktyvių piniginių dinamiką. Tačiau piniginė piniginei nelygu. Didžioji dauguma piniginių turi mažiau nei 1 BTC. Toliau piniginių skaičius virš 1, virš 10, virš 1000 BTC mažėja drastiškais tempais.

Iš aktyvių bitcoin piniginių dinamikos matome, kad 5 metų jų vidutinis metinis augimo tempas yra apie 35%, kai, tuo tarpu, artimiausius 4 metus bitcoin rinkos pasiūla augs vidutiniškai po 1.74% per metus:

Bitcoin kaip investicija. Kur link juda kaina?
Aktyvių bitcoin piniginių dinamika

Bet piniginės mums neduoda realaus vaizdo. Nes yra hodleriai, kurių piniginės neaktyvios, tačiau jie gali būti didžiausi paklausos žaidėjai. Žodžiu, paklausą įvertinti sudėtinga, bet darykime drąsią prielaidą, kad paklausa dabar surenka visą pasiūlą. Tačiau kiek paklausa didesnė už pasiūlą?

Kol kas, kad paklausa auga ir augs, mums pasakoje bitcoin maksimalistai iš TV ekranų, tačiau niekas nepateikia to jokių įrodymų. Ir mes nenorime tikėti žodžių tų, kurių pajamos yra iš bitcoin fondų vienetų ar net pačių bitcoin pardavimo jums.

2020 m. gegužės 13 d, rinkos skaičiais, bitcoin rinkos kapitalizacija kas 10 minučių padidėja po ~60 000 USD. Tokiu tempu turėtų augti ir pasiūla, kad Pasiūlos-Paklausos balansas išsilaikytų daugmaž tame pačiame lygyje.

Ir štai dabar labai įdomus faktas mums pateikiamas viešoje erdvėje. Tiek Coinmarketcap, tiek TradingView, tiek kiti šaltiniai mums pateikia bitcoin rinkos kapitalizacijos duomenis. Tai paėmę koreliaciją su BTCUSD kotiruotėmis, randame, kas ji stabiliai lygi vienam:

Bitcoin rinkos kapitalizacijos koreliacija su bitcoin kaina.

Tai reiškia, kad prie bitcoin kiekio 2018 1Q esant 16 950 000 vnt. ir esant kainai apie 9 500 USD rinkos kapitalizacija yra lygiai tokia pati, kaip ir bitcoin pasiūloje esant 18 376 518 vnt. prie tos pačios kainos. Bet tai nesąmonė!!!

Tai arba mes turime reikalą su unikaliu sukčiavimo atveju, arba išeinant iš koreliacijos pozicijų, augant bitcoin kiekiui (o jis auga kas 10 min.) bitcoin kaina rinkoje turi stabiliai žemėti iki bus iškastas paskutinis bitcoin, t.y. iki 2140 metų.

Kodėl kapitalizacijos gali būti vienodos, kai bitcoin kiekis skiriasi?

O juk egzistuoja antrinė bitcoin rinka su daugybe keityklų ir kriptobiržų. Čia mes turime rinką, artimą Tobulos konkurencijos rinkai. Čia Pasiūlos-Paklausos kreivės gali judėti ir į kairę, ir į dešinę. T.y. labai greitai reaguoti į susidariusią situaciją rinkoje. Pasiūla ir paklausa yra elastingos kainos atžvilgiu.

Ir kiekvienoje kriptobiržoje mes galime stebėti realią paklausą ir realią pasiūlą esamu momentu arba matyti jų dinamiką. Štai BTCUSD taip vadinamas momentinis Volume 2:

BTCUSD Volume 2

Visa BTCUSD paklausa yra Total žalioje zonoje. Visa pasiūla yra Total raudonoje zonoje. Akivaizdžiai matome, kad paklausa yra didesnė už pasiūlą. Tai gera žinia. Bloga žinia yra ta, kad visa paklausa yra prie daug žemesnių kainų. Pirkėjams nereikia brangaus bitcoin!

O tie 12-ka pardavėjų, kurie nori parduoti bitcoin po 1 000 000, turi laukti kol bus surinkta visa pasiūla vienoje vienoje konkrečioje biržoje. O tai solidūs pinigai.

Ir taip pat žinome, kad per tą laiką kas nors gali į ASK’us įdėti orderius žemesne kaina arba visai žema. Bet kokiu atveju, visada atsiras norinčių parduoti čia ir dabar.

Taigi, trumpuoju laikotarpiu bitcoin kaina antrinėje rinkoje gali svyruoti labai dideliame diapazone, nes orderių išstatymas ir jų patraukimas gali vykti labai staigiai.

Išvados

Bitcoin pasiūla yra auganti ir tokia bus dar 120 metų (arba mažiau, priklausomai nuo technologijų), kol bus iškastas paskutinis bitcoin. Tada ji pasidarys fiksuota ir neelastinga kainos požiūriu. Pasiūlos-Paklausos balansas turi žemėjimo tendenciją. O maineriai neturi galimybės sumažinti pasiūlą, siekiant padidinti kainą.

Tačiau antrinėje rinkoje trumpuoju laikotarpiu galimi didelio diapazono kainos svyravimai. Teoriškai diapazonas yra nuo nulio iki visų pasaulio fiat pinigų už vieną bitcoin.

Vertę bitcoin gali sukurti pati blockchain technologija ir jos platus naudojimas. Tačiau per 10+ metų technologija nepradėta plačiai taikyti, o kad ji būtų pradėta naudoti plačiai reikia dar daug laiko.

Be to, čia egzistuoja didžiulė konkurencija su kitais tinklais, ypač Ethereum, kur ERC20 protokole jau sukurta šimtai ir tūkstančiai Dapps verslui ir pramogoms.

Bitcoin kainos kilimą lemia tik naujų pinigų atėjimas į rinką. Ir jų reikia labai daug. Pagrindinis faktorius, nulemsiantis bitcoin kainos dinamiką, yra investuotojų lūkesčiai: bitcoin gali būti naudojamas kaip safe haven neramiais laikais kapitalo rinkose.

Tačiau prisiminkime, kad aukščiausią savo vertę bitcoin pasiekė 2017 m. gruodį, kai kapitalo rinkos buvo sąlyginai ramios…

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.