Trečiadienis, 24 balandžio, 2024
Straipsniai

Cash is King. Galingesnis nei mes manome

2020 m. kapitalo ir finansų rinkose įvyko neregėtas dalykas: investuotojai puolė pardavinėti viską, net ir auksą. Todėl, kad Cash is King. Tai buvo kaip tik covid pandemijos pradžia visame pasaulyje. Ir investuotojai natūraliai, neapibrėžtumo kontekste, paskubėjo apsaugoti savo kapitalą, jį išsigrynindami. Kaip sakoma, būti ne pozicijoje, irgi pozicija. Taip, grynųjų laikymas – viena iš stipresnių strateginių pozicijų.

Cash is King. Galingesnis nei mes manome

Kodėl grynieji yra geriau?

Mes visi džiaugiamės ekonomikos be grynųjų pinigų teikiamais patogumais. Nuostabu, kai viskas vyksta gerai. Tačiau audringais laikais mums reikia grynųjų pinigų. Ir ne tik mūsų kasdieniniame gyvenime. Cash is King tokiu metu pradeda valdyti rinkas. Šis Karalius siautėja ir pardavinėja auksą, nes puikiai žino, kad akcijų kritimas baigsis ir pigiau pirktos akcijos duos didesnę grąžą nei investicija į auksą. Taip elgiasi visi profesionalai. Ir jie visada prilaiko grynųjų atsargas.

Galima tikėtis, kad naudojant elektroninius mokėjimus grynųjų pinigų apyvartoje turėtų būti mažiau. Neseniai Wall Street Journal pranešė, kad yra priešingai. Išleidžiama daugiau fizinių pinigų, o paskui jie kažkur dingsta. Tai reiškia, kad žmonės daugiau nei anksčiau kaupia grynųjų pinigų. Žvelgdami giliau į šį netikėtą potraukį gryniesiems, galime sužinoti įdomių dalykų apie pasaulinę ekonomiką, politiką ir mūsų finansus.

FED ataskaita suteikia mums tam tikros informacijos apie tai, kas vyksta. Tikimasi, kad augant ekonomikai grynųjų pinigų kiekis apyvartoje didės. Jungtinėse Valstijose tai atsispindi padidėjusiame mažo nominalo banknotų skaičiuje. Pavyzdžiui, palyginti su 2014 m. pabaiga, 2018 m. pabaigoje apyvartoje buvo apie 16 % daugiau 20 USD kupiūrų – populiariausio banknotų nominalo JAV. Kitų banknotų augimas buvo panašus arba mažesnis. Išskyrus 100 USD banknotus, kurių apyvartoje padaugėjo 32 proc., dvigubai daugiau nei kitų banknotų. Kaip praneša WSJ, ekspertai apskaičiavo, kad apie 75% 100 USD kupiūrų iškeliavo iš JAV.

Visi kaupia grynuosius pinigus

Tas pats WSJ straipsnis teigia, kad Vokietijos Bundesbankas suskaičiavo, jog vokiečiai turi 150 milijardų eurų, supakuotų palėpėse ar rūsiuose, palaidotų soduose arba įkišę į vokus. Bankininkai apie tai žino, nes žmonės atneša pinigų, kuriuos iš dalies suėdė pelės, supuvusius arba netyčia susmulkintuose vokuose. Tokia problema yra visame pasaulyje.

Prieita iki tragikomiškų situacijų, kai vienas vokietis nesėkmingai padavė savo draugą į teismą dėl to, kad jis prarado apie 500 000 eurų, įkištų į sugedusį katilą. Kai jis atostogavo, jo draugas paleido katilą namui šildyti, sudegino grynuosius pinigus.

O kai bankininkai klausia visuomenės: „Visi sako, kad jie nekaupia grynųjų, bet pinigai aiškiai kažkur yra“, – skundėsi vienas iš Europos centrinio banko vadovų.

Kiek grynųjų yra ‘po čiužiniu’?

Niekas nežino. Apskaičiuota, kad vokiečiai sukaupė apie 150 milijardų eurų, kas prilygsta maždaug 1 800 eurų vienam asmeniui. Australai, patiriantys tą patį reiškinį, skaičiuoja, kad vienas žmogus kažkur slepia vidutiniškai net 2 000 AUD. Tačiau Australijos rezervų bankas tikslių duomenų neturi. O Naujojoje Zelandijoje skaičiuojama, kad žmonės gali turėti apie 25% šalies grynųjų pinigų. Pamestų, sunaikintų, pamirštų santaupų kiekis gali siekti apie 8% visų grynųjų pinigų.

Kur dingsta pinigai?

Ir vėl niekas nežino. Didžiausia paslaptis yra asmenys, laikantys santaupas grynaisiais, nes sunku įvertinti, kiek jų turi. Ne ką lengviau sužinoti, kiek grynųjų pinigų įmonės laiko savo rezerve. Pavyzdžiui, ataskaitose teigiama, kad Apple turi apie 200 mlrd. USD grynųjų. Dalis jų yra trumpalaikiai vertybiniai popieriai, lengvai konvertuojami į grynuosius pinigus, tačiau didesnė dalis investuojama į ilgesnio laikotarpio apyvartinius vertybinius popierius.

Žvelgiant į Apple finansinę ataskaitą, galima sužinoti, kad 2019 m. pabaigoje grynieji pinigai ir pinigų ekvivalentai siekė tik apie 40 mlrd. Be to, „grynieji pinigai“ šioje ataskaitoje gali reikšti pinigus verslo veiklos sąskaitose, o ne fizinius pinigus. Trumpai tariant, be generalinio direktoriaus Timo Cooko, tikriausiai yra labai mažai žmonių, kurie žino, kiek fizinių pinigų Apple turi savo bankų ir biurų saugyklose visame pasaulyje. Bankininkai greičiausiai gali tik spėlioti.

Tai galioja visoms įmonėms. Biržoje listinguojamos įmonės turi atskleisti savo finansus. Privačios korporacijos neprivalo to daryti. Kiekvienas verslo savininkas turi būti pasirengęs susidoroti su netikėtomis kliūtimis. Tai gali būti klaidingo sprendimo, ieškinio ar aukštesnės jėgos, pvz., COVID-19, pasekmės, galinčios kelti grėsmę verslo išlikimui. Tokiomis aplinkybėmis bankai dažnai nenori pratęsti kredito, net nekalbant apie tai, kad kartais banke esantys pinigai gali būti blokuojami siekiant užtikrinti galimus įsipareigojimus. Tokiomis akimirkomis fiziniai pinigai labai praverčia. O apie juos niekas nežino.

Mileniumai taip pat kaupia grynuosius pinigus

Kaip pažymėjo Europos bankininkai, žmonės negaili pinigų, kuriuos turi savo stalčiuose, batų dėžėse ar banko seifuose. Galime atsitiktinai sužinoti, kad jie sumokėjo grynaisiais savo pirmosios hipotekos pradinį įnašą. Tai nutinka dažniau, nei būtų galima pagalvoti.

Cash is King. Galingesnis nei mes manome

Tūkstantmečio vaikai suvokiami kaip nesubrendę, nekonformistiški ir neatsakingi; taigi galima manyti, kad jie neapgalvotai tvarko pinigus. Tačiau yra visiškai priešingai; tūkstantmečio žmonės turi daugiau pinigų nei senesnės kartos. Jie vis dar gali gyventi su savo tėvais ir turėti neapmokėtų koledžo skolų, bet jie jau suprato, kad pinigai yra karalius. Tai gali būti tūkstantmečio amžiaus aspektas, apie kurį vis dar turime sužinoti daugiau.

Šešėliniai verslai

Didelės grynųjų pinigų atsargos yra būtinos visoms abejotinoms verslo operacijoms. Tokios organizacijos kaip Talibanas ar Islamo valstybė už ginklus turi mokėti grynaisiais. Įmonės, bandančios apeiti Rusijai, Iranui ar Venesuelai taikomus prekybos apribojimus, turi susitvarkyti su fiziniais pinigais, jei nenori įkliūti.

Federalinio rezervų banko ataskaita atskleidžia, kad daugelis dingusių 100 USD kupiūrų atsidūrė Rusijoje. Finansų rinkos komentatoriai teigia, kad tai apie 300 051 kg. pinigų, kas sudaro apie 31.5 mlrd. USD. Kaip sakoma: „Jei esate Iranas, jei esate Venesuela, jei esate Rusija, jūs arba buvote atkirsti, arba galite būti atskirti“ nuo tarptautinės bankų sistemos. Tokiais atvejais fiziniai pinigai yra vienintelis būdas vykdyti verslą.

Pabėgti nuo nevilties

Skaitydami pranešimus apie pabėgėlius iš Sirijos ar kitų vargo vietų, dažnai nepakankamai dėmesio skiriame paminėjimui apie grynuosius pinigus, kurių šiems žmonėms reikia kyšiams, kontrabandininkams ir kelionėms finansuoti. Apskaičiuota, kad neteisėtas kirtimas iš Meksikos į JAV vienam asmeniui kainuoja nuo 4 000 iki 10 000 USD. Kreditinės kortelės nepriimamos – tik grynieji. Dešimtys, jei ne šimtai, milijardų dolerių yra paslėpti visame pasaulyje vien tam, kad palengvintų milijonų žmonių troškimus pabėgti nuo nevilties.

Nusikaltėliai taip pat mėgsta grynuosius pinigus

Tai savaime aišku. Labiausiai mėgstamos amerikietiškos 100 USD kupiūros. Europos bankininkai pastebėjo, kad Europoje nusikaltėliai taip pat mėgsta 500 eurų kupiūrą. Todėl 2019 m. jie nustojo leisti šiuos banknotus, tačiau jos vis dar yra teisėta mokėjimo priemonė. Tačiau tokios šalys kaip Šveicarija gali sau leisti apyvartoje laikyti 1 000 Šveicarijos frankų banknotus.

Karas su grynaisiais

500 eurų banknotų panaikinimas yra koordinuoto bankų ir vyriausybių bandymo griežtai kontroliuoti pinigų srautą dalis. Vyriausybės nori apsunkinti šešėlinės ekonomikos ir nusikaltėlių veiklas. Naudojant elektroninius mokėjimus lengviau sekti pinigų judėjimą ir surinkti mokesčius.

Iš daugelio verslo operacijų pašalinus grynuosius pinigus, galima daryti prielaidą, kad nemaža dalis grynųjų pinigų operacijų gali būti neteisėtos. Bankams be grynųjų pinigų paslaugos yra paprastesnės ir pigesnės. Rinkodaros specialistams elektroninės operacijos yra naudingos informacijos aukso kasyklos. Paslaugų įmonėms operacijos be grynųjų pinigų supaprastina darbuotojų apsaugą nuo grynųjų pinigų vagysčių. Taigi operacijos be grynųjų pinigų yra pažangos ženklas. Bet ne taip gerai klientams.

Grynieji pinigai yra laisvė ir privatumas

Mūsų pirkimai grynaisiais yra anonimiški. Tokios korporacijos kaip Amazon sukūrė algoritmus, leidžiančius nuspėti, ką galime nusipirkti, kol net nesuvokiame, kad mums to reikia. Kartais tai gali būti naudingas postūmis, tačiau perkame tai, ką jie nori parduoti, o ne tai, ko mums reikia ar norime. Kuo daugiau perkame mokėdami grynaisiais, tuo rinkodara yra ne tokia tiksli ir lengviau ją atmesti.

Gali atsitikti taip, kad klaida, techniniai sunkumai, nerimtas bylinėjimasis ar bet koks kitas nesėkmingas įvykių posūkis gali apriboti prieigą prie pinigų, kuriuos turime banke arba kreditinėje kortelėje. Blogos sėkmės taisyklė yra ta, kad į tokią keblią padėtį dažniausiai patenkame tada, kai mus ištinka kita nelaimė. Banknotų šiugždėjimas yra paprasčiausia priemonė apsisaugoti.

Galiausiai, ekonomika be grynųjų pinigų palieka mus operatoriaus malonei. Netgi pažangiausios technologinės sistemos gali sugesti, atimdamos prieigą prie savo pinigų. Be to, centralizuotai valdoma sistema gali būti piktnaudžiaujama siekiant apriboti mūsų laisvę. Kai kuriems iš mūsų gali būti apribota galimybė pirkti konkrečias prekes, pirkti tam tikrose parduotuvėse ar tam tikrose vietose. Kai kas gali pasakyti, kad toks piktnaudžiavimas valdžia gali įvykti totalitarinėje šalyje, o ne Jungtinėse Valstijose. Bet…

Unikalus Amerikos dolerio vaidmuo

Dėl JAV ekonomikos dydžio ir santykinio stabilumo Amerikos doleris tapo pasaulinės prekybos valiuta. Kaip minėta aukščiau, jį mėgsta ir žmonės, užsiimantys įtartina ir grynai nusikalstama veikla. Tai patikimu turto indėliu laiko žmonės, kurie gali laikyti kelis šimtus dolerių voke, taip pat žmonės ir organizacijos, kurios tonas 100 dolerių kupiūrų slepia tik jiems žinomose vietose.

Prieš 20 metų įvestas euras siekia tapti panašia tarptautine valiuta. Ji jau perėmė iš dolerio dalį savo, kaip pasaulinių pinigų, vaidmens. Augant Kinijos ekonomikai, didės Kinijos juanio vaidmuo. Australijos ir Naujosios Zelandijos valiutos taip pat naudojamos tarptautinei prekybai, kol kas labiau regione.

Tai reiškia, kad Amerikos dolerio, kaip pasaulinės valiutos, dominavimas sumažės. Tačiau tol, kol doleris bus laikomas saugiu turto prieglobsčiu, jis toks išliks ir ateinančius dešimtmečius. Tačiau jei žmonės visame pasaulyje praras pasitikėjimą JAV politinės sistemos stabilumu, jie nusisuks nuo dolerio. Tai gali išprovokuoti katastrofišką infliaciją.

Cash is King. Galingesnis nei mes manome

100 USD kišenėje magija

Pasakojama apie vieną jaunuolį, kilusį iš skurdžios šeimos, neseniai baigusį mokyklą. Jis neturėjo 5 USD pietums nusipirkti. Turėdamas nevykėlio mentalitetą, jis jau tikėjo, kad Amerikos galimybės jam nepasiekiamos. Geras žmogus jam patarė kaip nors gauti 100 USD grynųjų ir pasilikti šiuos 100 dolerių kišenėje, kad jis jaustųsi turtingas, žinodamas, kiek daiktų gali nusipirkti. Tačiau buvo įpareigotas tų pinigų neišleisti kol jis nepapildys piniginės, išskyrus kritinę situaciją. Jausmo ir tapimo turtingu paslaptis yra tai, kad visada po ranka turi šiek tiek papildomų pinigų.

Vos po kelių mėnesių jaunuolis ir žmogus susitiko vėl. Jaunuolis buvo gerai nusiteikęs. Jis išsitraukė piniginę, ir parodė penkias 20 USD kupiūras. „Tai veikia“, – sakė jis.

Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.