Ketvirtadienis, 18 balandžio, 2024
Straipsniai

Dar kartą apie neigiamas palūkanas ir krizės atėjimą

Gavau tavo laišką, bro. Skubu atsakyti apie palūkanas. Prieš kokius metus ar daugiau žurnalo Investuok Akademijoje skaičiau paskaitėlę „Neigiamos palūkanos: nesusipratimas ar nauja realybė?” O taip, dar gerokai prieš tai, kai dabartinis FED vadovas Jeromy Powell apie tai prakalbo tik šiomis dienomis. Tada dar viskas atrodė taip laikina…

O šiandien, kad sprendimų priėmėjams yra new normal, man jau seniai normalu, įsisąmoninta realybė. Viskas čia labai paprasta ir, tuo pačiu, žiauriai supainiota.

Nieko toje paskaitoje ypatingo nebuvo. Akademinės tiesos apie pinigų pasiūlos formavimą, kas yra pinigų paklausa ir kaip susidaro pasiūlos paklausos balansas, kur susikirtime ir turime pinigų kainą, t.y. palūkanas.

Ir neigiamos palūkanos pasidaro labai paprastai. Nėra čia jokio Surprise!… Nebent niekas nepagalvojo, kad gali būti neigiamos palūkanos apskritai. Gali, Karlai, ir dar kaip gali!

Dar kartą apie neigiamas palūkanas ir krizės atėjimą
Iš paskaitos skaidrių

Na, o liaudiškai tariant, neigiamos palūkanos yra bauda už pinigų nenaudojimą pagal jų tiesioginę paskirtį. Tik šiuolaikinė palūkanų paradigmos ekonomika to nė velnio nesupranta.

Turi ateiti didelis sukrėtimas, kad kas nors pasikeistų. Pfu-pfu-pfu, per kairį petį.

Ir čia išlenda buvęs FED vadovas Allan Greenspan ir pareiškia, kad neigiamos palūkanos tuoj tuoj ateis ir į Ameriką. Na, žiūrint iš pinigų apyvartos greičio pozicijos – tai dar negreitai.

Ir tik kai neigiamos palūkanos pradėjo plisti po pasaulį, susigriebė. Ir ką, kad jau apie $16 trilijonų skolos vertybinių popierių yra su neigiamomis palūkanomis? Man, kaip suprantančiam algebrą, tai visai normalus dalykas. Yra teigiamas skaičius ir yra neigiamas skaičius.

Susiję straipsniai:

O kadangi neigiamos palūkanos yra obligacijose, tai suprantant jų esmę, nėra jokios problemos. Pinigai uždirbami ir čia. Nes yra paklausa!

Ir gerai. Tai likvidumo rodiklis. Tai rinkos kokybės požymis. Įsivaizduokite, kad likvidumas staiga dingsta… Tų obligacijų pajamingumas staiga taptų tooooks teigiamas, kad niekas, absoliučiai niekas jų nenorėtų pirkti. Va tada ir būtų krizė.

O jei ne?…

O dabar jokios krizės. Ištisai ir vien tik Gerovė! O ką, ne? Kaip tai ne? Įrodyk, kad ne. Aš va pasakysiu, kad JAV vartotojų kreditai tik auga. Iš blogo gyvenimo? Ne, iš labai gero!!!


source: tradingeconomics.com

Ir dar klausimas, ar A.Greenspan pakankamai adekvatus savo pareiškimuose. JAV ilgalaikių obligacijų pajamingumas nedaug skiriasi nuo pajamingumo buvusio prieš 4 su puse metų. O trumpalaikių net didesnis.

Dar kartą apie neigiamas palūkanas ir krizės atėjimą
JAV VVP pajamingumų kreivė

Tad neįmam į širdį šio buvusio FED vadovo kalbų. Jau būdamas ne valdininku, o privačiu konsultantu jis prieš kelis metus pareiškė, kad reikia dolerui grąžinti aukso standartą. Tai čia aš, niekam nežinomas ekonomistas galiu keisti nuomonę: bus krizė, nebus krizės. O A.Greenspan, būdamas FED vadovu negalėjo tokios nesąmonės pasakyti. Kodėl sako dabar?

Ir priminsime, kad šis žmogus prisidėjo prie pasaulinės finansų krizės atsiradimo ir jos padarinių, matomų šiandien. Taip, taip, bro, neigiamos palūkanos ir praėjusi krizė turi tiesioginį ryšį. Štai tu sakai, kad dalis pinigų pasiūlos yra sukurta iš skolos. Taip. O 2007 metų pabaigoje tokių pinigų buvo beprotiškas kiekis. Ir staiga išaiškėjo, kad skolos ‘orinės’. Pinigai dingo akimirksniu. Kilo likvidumo krizė.

FED darbas yra stebėti pinigų pasiūlos dinamiką ir ją kontroliuoti. Kažko Greenspan nesužiūrėjo. Arba rožinius akinius buvo užsidėjęs, arba apie aukso standartą svajojo…

Tad kol kas su tomis neigiamomis palūkanomis viskas yra gerai. Bus blogai, jei pradės su jomis kovoti. O ten, kur kerta mišką, lekia skiedros. Tada ir lauk krizės… Va tiek apie neigiamas palūkanas.

Va taip ir gyvenam, bro.

Rašyk laiškus.