Šeštadienis, 5 spalio, 2024
Alternatyvus Investavimas

Deimanto spalva

Žinoma, kad deimanto spalva kinta nuo visiškai baltos iki geltonos arba net rudos. Nepatyrusiems žmonėms sunku pamatyti deimantų spalvų atspalvius. Tačiau spalva parodo retumą, vadinasi, ir vertę. Labiausiai vertinami visiškai bespalviai deimantai.

Yra ir spalvotų deimantų (Fancy). Tačiau jiems taikomi jau visai kiti standartai. Tokių deimantų spalvos sodrumas labai vertinamas. Deimanto spalva klasifikuoja abėcėlės raidėmis nuo D iki Z. Spalva deimante pasireiškia geltonu atspalviu ir tai mažina brilianto vertę. Neturintys jokio atspalvio deimantai yra vertingiausi.

Kodėl?

Per skaidrų deimantą praeina daugiau baltos (Saulės šviesos). Deimanto viduje dėl briaunavimo suveikia prizmės (dispersijos) efektas ir balta šviesa išskaidoma į vaivorykštę. Kuo šviesesnis deimantas, tuo ryškesnis spalvų žaismas. Štai kodėl svarbi deimanto spalva.

Deimanto spalva

Deimantų spalvos skalė

Deimanto spalva

D – Tobulai baltas+ (Exceptional White+). Aukščiausia spalvos klasė. Labai reti.

E – Tobulai baltas (Exceptional White). Spalva nematoma. Retas.

F – Labai baltas+ (Rare White+). Spalva nematoma. Retas.

D, E, F deimantus labai sunku atskirti. Retas specialistas tai gali padaryti. Dar mažiau jų skiria D nuo E. Brangūs.

G – Labai baltas (Rare White). Spalvą dar sunku pastebėti. Žiūrint iš viršaus arba jau įtaisyto deimanto spalvos pamatyti neįmanoma nespecialistui. Aukšta vertė.

H – Baltas (White). Spalvą dar sunku pastebėti. Žiūrint iš viršaus arba jau įtaisyto deimanto spalvos pamatyti neįmanoma nespecialistui. Aukšta vertė.

I – Baltas su silpnu atspalviu (Slightly Tinted White). Spalva jau pastebima. Vertė dar gera. Tačiau vis dar reikia įgudusios specialisto akies pamatyti spalvai, žiūrint iš viršaus.

J – Baltas su silpnu atspalviu (Slightly Tinted White). Spalva pastebima. Vertė dar gera. Tačiau jei deimantas maženis už 50 taškų ir yra įtaisytas, jis vis dar atrodo kaip bespalvis.

K – Baltas su atspalviu (Tinted White). Spalva matoma. Vertė maža. Tačiau jei deimantas maženis už 50 taškų ir yra įtaisytas, jis vis dar atrodo kaip bespalvis.

L – Baltas su atspalviu (Tinted White). Spalva matoma. Vertė maža. Tačiau jei deimantas maženis už 50 taškų ir yra įtaisytas, jis vis dar atrodo kaip bespalvis.

M – Gelsvo atspalvio (Tinted). Matomas geltonas atspalvis. Galima pamatyti ir rudų atspalvių. Maži įtaisyti deimantai vis dar gali atrodyti bespalviais. Maža vertė.

Z – Gelsvo atspalvio (Tinted). Matoma geltona spalva. Matoma ir įtaisyti papuošaluose. Galima stebėti tamsią, nespindinčią geltoną spalvą; rudus arba pilkus atspalvius. Maža vertė.

Kokią spalvą pasirinkti?

Auksiniams dirbiniams galima pasirinkti žemesnės klasifikacijos spalvą. Platinos arba sidabro dirbiniams pasirenkamas šviesesnis deimantas. K ir M deimantų geltonas atspalvis turi savybę išryškinti paslėptą juvelyrinio dirbinio charakterį.

Kitiems arba visiems atvejams renkamės populiariausius G, H, I klasifikacijos deimantus. Investiciniam portfeliui geriausi yra bespalviai deimantai.

Taip pat reikia užsiminti apie deimantų fluorescencijos reakciją į trumpąsias ir ilgąsias ultravioletinės šviesos bangas.  Fluorescencija matoma kaip geltonos, žalsvos ir mėlynos spalvos atspalviai ir šviesūs deimantai gali atrodyti padūmavę, o geltoni atrodyti baltai.

Geriausiai fluorescencija matoma prie labai ryškios saulės arba naktinio klubo scenos šviesoje. Normaliomis sąlygomis fluorescencija nestebima. Fluorescencijos intensyvumas priklauso nuo paties deimanto, jo kokybės. Fluorescencija, kaip matas būna pažymėta deimanto sertifikate ir skirstoma nuo silpnos iki labai stiprios

Fluorescencija gali būti ir esminiu dalyku priimant sprendimą pirkti. Ypač jei briliantas turi stiprią fluorescenciją, tai gali būti gera tema pokalbiui užvesti. Primenam, kad stipriai fluorescencuojantys deimantai kainuoja pigiau už mažai arba visai nefluorescencuojančius deimantus. Žemiau parodyti deimantai yra bespalviai, paveikti stipriais ultravioletiniai spinduliais.

Deimanto spalva
– nėra fluorescencijos.
Deimanto spalva
– silpna fluorescencija.
Deimanto spalva
-vidutinė fluorescencija.
Deimanto
-stipri fluorescencija.

D spalvos deimantai su stipria fluorescencija pasidengia rūku arba patamsėja, nustoja blizgesio. Tačiau I arba J spalvos deimantai pabąla ir sudaro G arba H spalvos deimanto regimybę. Rinkoje D-F klasių spalvos deimantai su bet kokio laipsnio fluorescencija nevertinami. Todėl yra galimybė įsigyti aukštos klasės deimantą pigiau nei toks gali kainuoti visiškai be fluorescencijos.

Specialistai rekomenduoja pirkti G-J spalvų deimantus su vidutine arba stipriai mėlyna fluorescencija. Palyginkime kaip kinta laisvai prekyboje esančių apvalių, 1-no karato, Labai gero briaunavimo ir VS1 švarumo deimantų kaina, keičiantis spalvai (orientacinis grafikas):

Deimanto

Daugiau apie deimantus.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.