Penktadienis, 13 gruodžio, 2024
Mokomieji Straipsniai

Kaip uždirbti iš akcijų? Devyniolikta praktinė dalis

Devyniolikta praktinė dalis. Šiuo straipsniu parodysime kokie būna akcijų kainos įvertinimai ir kaip pasiskaičiuoti. Yra keli akcijos kainos įvertinimo metodai. Visi jie skirtingi, nes siekia skirtingų tikslų. Akcijų kainos pagal šiuos metodus būna skirtingos.

Ir taip turi būti. Skirtingi metodai, skirtingi tikslai duoda skirtingus rezultatus. Investuotojams nebūtina visų metodų žinoti, jie nepadeda priimti investicinių sprendimų. Pasižiūrėsime tik pačius svarbiausius metodus.

Taigi, metodai:

  • Rinkos vertė (market value);
  • Balansinė arba buhalterinė vertė (book value);
  • Likvidacinė vertė (liquidation value);
  • Įkeitimo vertė (collateral value);
  • Atkuriamoji vertė (reproduction value).

Rinkos vertė yra lengviausiai nustatoma vertė. Kai akcijos kotiruojamos biržoje, tai akcijos rinkos vertė yra ta kaina, kuria sudaromas sandoris. Ši kaina rodo, kad dėl tokios kainos sutarė pirkėjas ir pardavėjas ir sudarė sandorį. Abu sutinka, kad tokia yra akcijos vertė.

Geriausia yra žiūrėti į uždarymo (Close) kainą. Juk prekybos metu kaina kinta nuolatos ir neįmanoma turėti vienos kainos tuo metu. Atsidarom biržos puslapį ir pasižiūrime Šiaulių banko kainą prekybai pasibaigus.

Kaip uždirbti iš akcijų? Devyniolikta praktinė dalis

Matome ne tik paskutinę kainą, bet ir visas kainas, kurios buvo dienos prekybos metu. Prekybai pasibaigus turime Šiaulių banko akcijų rinkos vertę iki kitos prekybos dienos. Tos dienos Šiaulių banko akcijos rinkos vertė yra 0,472 EUR.

Investuotojams ši kaina svarbi dėl kelių dalykų. Spekuliantai kainos judėjimą seka ir priima trumpalaikius sprendimus pirkti/parduoti, parduoti short. Tai reiškia, kad rinkos kaina daro įtaką spekuliantų elgesiui.

Ilgalaikiams investuotojams, pasidariusiems fundamentalią analizę, rinkos kaina gali parodyti ar kaina pardavinėjama su nuolaida ar tokios nuolaidos reikia palaukti.

Balansinė arba buhalterinė vertė nustatoma pagal skelbiamą ataskaitinio periodo Balansą. Buhalterinė vertė todėl taip ir vadinama, kad neparodo realios akcijos kainos, o tik istorinę jos vertę periodo pabaigoje.

Ši vertė neįvertina daugelio kitų kokybinių dalykų, susijusių su skaičiavimu, tokių kaip įsipareigojimų (skolų) kokybės.

Kitas dalykas yra tas, kad rinkos vertė nustatoma ne praeities duomenimis, o ateities lūkesčiais. Tad turėdami buhalterinę ir rinkos vertes, mes galime tik pasižiūrėti, kaip rinka vertina įmonės veiklą.

Jei akcijos kainos rinkoje ir buhalterinės vertės P/Bv santykis didesnis už 1, tai matome, kad rinka įmonę vertina gerai ir tikisi, kad ateityje jos rezultatai bus dar geresni.

Atsiverčiame Šiaulių banko 2016 m. 9 mėn. ataskaitos Balansą.

Kaip uždirbti iš akcijų? Devyniolikta praktinė dalis

 

Susirandame Grupės „Iš viso nuosavybės“. Tai dalis, kuri parodo, kiek priklauso bendrovės akcininkams. Matome, kad Nuosavą kapitalą daugiausiai sudaro Įstatinis kapitalas, Nepaskirstytasis pelnas, rezervai ir priedai. NK=173 394 000 eurų.

Toje pačioje ataskaitoje randame, kad banko įstatinį kapitalą sudaro 377 488 477 0.29 euro nominalo Paprastų vardinių akcijų. Nuosavybę padalijam iš akcijų skaičiaus, gaunam Buhalterinę vertę.

Bv=„Nuosavo kapitalo iš viso“/Akcijų skaičius;

Bv=173 394 000/377 488 477=0,459 euro.

Matome, kad Rinkos vertė didesnė už Buhalterinę vertę,

P/Bv=0,472/0,459=1,028.

Iš čia galima nuspręsti, kad rinka iš Šiaulių banko tikisi gerų rezultatų ateityje. Kaina rinkoje turi galimybę kilti toliau. Mes akcijų analizėse http://aipt.lt/index.php/akciju-sarasas visada parodome P/Bv santykį.

Šis santykis dar parodo, kad investuotojai įvertina ne tik balansinę vertę, bet ir kitus dalykus. Tai vadovybės veiklą, verslą, verslo aplinką. Dėl to rinkos ir buhalterinės vertės visada skirsis.

Kiti metodai investuotojams nėra tiek reikšmingi. Nebent turima bendrovė bankrutuotų. Tada skaičiuojama Likvidacinė vertė. Dar šią vertę skaičiuoja tada, kai bendrovė visiškai nežinoma arba nepasitikima jos pateiktomis finansinėmis ataskaitomis.

Įkeitimo vertę skaičiuoja bankai, jei jiems to reikia, jei bendrovės turtas yra įkeičiamas.

Atkūrimo vertė įvertina dabartinius kaštus, reikalingus tokiai pačiai bendrovei sukurti iš naujo nuo nulio.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.