Antradienis, 19 kovo, 2024
Mokomieji Straipsniai

Dividendinės akcijos: už ir prieš

Dividendinės akcijos. Žurnalo „Investuok“ seminarai keliasi į virtualią erdvę. Pirmą kartą visi besidomintys investavimu turėjo galimybę internete tiesiogiai stebėti „webinarą“, kuriame „MC Wealth Management“ vykdomasis partneris Marius Čiuželis pasakojo apie galimybes savarankiškai investuoti užsienio akcijų rinkose, o FMĮ „Orion Securities“ finansų makleris Darius Slavinskas pasidalino patirtimi, kaip ir kada reikėtų investuoti į dividendines akcijas ir kaip išvengti nemalonių netikėtumų.

„Investavimas į dividendus mokančių bendrovių vertybinius popierius – atskira ir gana savotiška investavimo strategija, turinti specifinių bruožų. Investuotojai, pasirinkę šią strategiją, vertinami kaip atsargūs, turintys ilgalaikius ir konservatyvius tikslus.

Tačiau tai nereiškia, kad pasirinkus šį investavimo būdą sumažėja galimybė uždirbti“, – pasakojo „Investuok“ seminaro dalyviams D. Slavinskas.

Konservatyvi strategija

Kalbėdamas apie šią investavimo strategiją, finansų makleris „Investuok“ seminaro dalyviams siūlė atkreipti dėmesį į esminius dividendinių akcijų bruožus ir panašumus su akcijų turto klase.

„Investuotojams žinoma, kad dividendus kiekvienais metais mokančios įmonės yra stabiliai dirbančios ir finansiškai pajėgios. Kaip tik dėl šios priežasties investuotojai, ypač pradedantieji, neįvertina savo galimybių, tikėdamiesi, kad jų pasirinktos įmonės akcijų kainos kops aukštyn, nepaklusdamos bendriems rinkos dėsniams, sezoniškumui, tam tikram veiklos sektoriui ar kitiems veiksniams.

Todėl reikia žinoti, kad dividendines akcijas veikia visi bendri rinkos pokyčiai, tačiau šios strategijos nereikėtų taikyti turint spekuliacinių planų“, – „Investuok“ seminaro dalyviams teigė D. Slavinskas. Investavimą į dividendines akcijas D. Slavinskas palygino su kapitalo nukreipimu į nekilnojamąjį turtą, kuris laikomas bene saugiausia investavimo priemone.

„Ir Lietuvoje, ir pasaulyje gajus požiūris, kad per ekonomikos krizes investuojama į nuvertėjusį nekilnojamąjį turtą, tikintis, kad tam tikrą laiką bus gaunamos pajamos jį nuomojant, o nuosmukiui pasibaigus jį bus galima pelningai parduoti.

Iš esmės šis požiūris yra teisingas, tos pačios taisyklės galioja ir dividendinėms akcijoms. Tačiau nereikia užmiršti, kad šių investicijų grąža, remiantis ilgalaikiais skaičiavimais, siekia tik 7–9 % per metus. Todėl didesnių siekių turintys investuotojai tokią investavimo strategiją aplenkia“, – teigė finansų makleris.

Susiję straipsniai:

Pavojus – dideli dividendai

Anot D. Slavinsko, jei įmonė moka didesnius dividendus nei 9 % akcijos kainos, investuotojams reikėtų ne džiaugtis suradus tokią įmonę, o gerai pagalvoti, ar verta įsigyti tokios bendrovės akcijų, galinčių sukurti papildomą įtampą.

„Ilgametė praktika rodo – jei įmonė akcininkus lepina didesniais nei 9 % dividendais, kiekvienas papildomas procentas mažiausiai 2 % padidina riziką investuotojui. Todėl, jei nusprendėte savo investicijas nukreipti į dividendines akcijas, nereikėtų ieškoti įmonių, kurios moka „kosminius“ dividendus“, – „Investuok“ seminaro dalyviams patarė „Orion Securities“ atstovas.

Kalbėdamas apie tinkamą laiką investuoti, D. Slavinskas išskyrė keletą laikotarpių, kai verta atkreipti dėmesį į dividendines akcijas.

Dividendinės akcijos: už ir prieš

„Jeigu pastebite, kad atėjo laikas, kai įmonė taupo, nesiskolina, pelną skiria dividendams mokėti, o ne investicijoms ir plėtrai, verta pagalvoti apie tokios įmonės akcijų įsigijimą. Visada palankus metas akcijų įsigyti išmokėjus dividendus akcininkams. Tuomet įmonės akcijų kaina rinkoje krinta panašiai tiek, kiek procentų dividendų įmonė akcininkams išmokėjo. Tokia praktika galioja viso pasaulio rinkose“, – pasakojo D. Slavinskas.

Daug lemiantis pasirinkimas

Būtent apie galimybes investuoti didžiausiose pasaulio rinkose seminaro dalyviams pasakojo M. Čiuželis. Anot jo, investuotojui pirmiausia reikėtų susipažinti su pagrindinėmis pasaulio biržomis, indeksais ir galimomis prekybos priemonėmis. „Kitas labai svarbus veiksnys – tarpininko (brokerio) pasirinkimas. Nuo šio žingsnio priklauso, ar patogia investavimo platforma naudositės, kokius mokesčius ir komisinius mokėsite, kokius nemokamus įrankius gausite.

Tai ypač svarbu kalbant apie nuolat atnaujinamą, su pasaulio finansų naujienomis susijusią informaciją, kuria remiantis dažnai galima padaryti tikslius ir pelningus sprendimus“, – „Investuok“ seminaro dalyviams teigė M. Čiuželis. Kadangi JAV biržos pagal vertę labai lenkia kitų šalių biržas, M. Čiuželis daugiausia dėmesio skyrė būtent JAV rinkai, kuria pastaraisiais metais itin domisi ir Lietuvos investuotojai.

„JAV investuotojams gali pasiūlyti tai, ko negali nė vienos kitos šalies biržos. Visos naujovės, kompiuterinės platformos pirmiausia išbandomos ten, o tik vėliau pasiekia kitų šalių biržas. Kalbant apie JAV biržų ypatumus, reikėtų išskirti galimybę nusistatyti kainų kitimo ribas, pasirinkti pervedimų tipą ir jų pateikimų būdus“, – pasakojo „Investuok“ seminaro dalyviams „MC Wealth Management“ vykdomasis partneris.

Robertas Kartavičius, žurnalas „Investuok“
Daugiau apie investavimą skaitykite žurnale „Investuok“ ir www.kurinvestuoti.lt.

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.