Antradienis, 23 balandžio, 2024
Mokomieji Straipsniai

Dividendų ir palūkanų normų įtaka akcijų opcionų kainoms ir strategijos

Akcijų opcionų kainos apskaičiuojamos remiantis pačios akcijos kaina, kainos svyravimo dydžiu (volatility), laiku, dividendais ir palūkanų normomis. Pačią didžiausią įtaką, žinoma, daro kaina, svyravimas ir laikas. Tačiau jei norime opcioną realizuoti anksčiau, tai dividendai ir palūkanų normos tarpa reikšmingais faktoriais. Tai ne problema, jei kalbam apie Europietiško tipo opcionus. Jų negalima įvykdyti anksčiau laiko.

Todėl Amerikietiško tipo opcionams reikėjo kitokio modelio. Black, Scholes ir Merton modelis čia netiko.

Palūkanų normų poveikis

Palūkanų normų kilimas didina CALL opciono premiją ir mažina PUT opciono premiją. Esmė ta, pirkdami opcioną, jūs sumokate daug mažesnę sumą, nei pirkdami 100-tą akcijų. CALL opcionų pirkėjas turėtų sumokėti didesnę premiją kai palūkanų normos sąlyginai yra didelės. Nes atsiranda kapitalo skirtumas tarp akcijų ir opciono pozicijų.

Juk pirkti opcioną yra gerokai pigiau nei pirkti 100-tą akcijų. Ir taip investuotojais gali investuoti daugiau. Tačiau kol palūkanų normos yra pakankamai mažos, tol jų įtaka premijai yra maža. Opcionų analizei naudojamos nerizikingų instrumentų palūkanos.

Tokiais instrumentais laikomos JAV 10 m. VVP. Šiandien jų palūkanos yra apie 2.17%. O Vokietijos 10 m. VVP palūkanos yra 0.37%. Palūkanų normos yra lemiamas veiksnys, sprendžiant ar įvykdyti PUT opcioną anksčiau ar ne.

Įvykdyti akcijų PUT opcioną anksčiau galima visada, vos tik grąža iš akcijų pardavimo už Strike kainą yra pakankamai didelė. Kada tai padaryti geriausia, sunku pasakyti. Nes kiekvieno investuotojo sąnaudos būna skirtingos. Taip pat tai nereiškia, kad didelė grąža yra būtina sąlygą įvykdyti PUT opcioną anksčiau.

Dividendų poveikis

Dividendų poveikį daug lengviau įvertinti ir nuspręsti ar verta opcioną įvykdyti anksčiau. Išmokami dividendai opcioną įtakoja per akcijos kainą. Todėl, kad tikimasi, kad akcijos kaina biržoje nukris per dividendinį pajamingumą ex-dividendų dieną. Dividendų dydis ir ex-dividendų diena yra žinomi tiksliai.

Aukštas dividendinis pajamingumas sumažina CALL opciono premiją ir padidina PUT opciono premiją. Jeigu akcijos kaina koreguojasi per dividendinį pajamingumą iš karto, tai opcionų kainos dividendų mokėjimą numato savaitę ar net mėnesį prieš jų paskelbimą. Tai CALL opciono turėtojas gali įvykdyti savo In-the-money opcioną iki ex-dividendų dienos ir dar gauti dividendus, jei dividendai mokami iki opciono pabaigos termino.

Pavyzdys

Sakysim, turime CALL opcioną su $90 Strike kaina ir kuris pasibaigia po dviejų savaičių. Akcijos kaina biržoje yra$100, o rytoj laukiamas $2 dividendų mokėjimas. Opciono vertė yra $10, o Delta – 1, Ką darome?:

1. Nieko (opcioną laikome).

2. Įvykdome opcioną anksčiau.

3. Parduodame opcioną ir perkame 100-tą akcijų.

Kuris pasirinkimas geresnis?

Jei nusprendėme laikyti opcioną, tai kitą dieną akcijos kaina atsidarys $98, t.y. sumažės kaip tik per dividendinį pajamingumą. Kadangi delta yra 1, tai opciono kaina pasidaro $8. Ir mes prarandame $200. Jei opcioną įvykdote iš anksto, jūs už Strike kainą ($90) perkate akcijas, kurių vertė $100. Nors akcijų kaina ex-dividend dieną nukrenta iki $98, jūs gaunate dividendus, nes turite akcijas ‘su dividendais’.

Tokiu atveju, jūs maksimaliai išnaudojote opcioną dividendinėje situacijoje, Tik čia svarbu laiku pasirūpinti, kad gautumėte akcijas dar prieš dividendų apskaitos dieną. Tokią informaciją jums gali suteikti ir brokeris, bei naudingi tinklalapiai.

O kas bus, kai opcioną parduosite, o paskui pirksite akcijas? Jei yra opciono ir akcijos kainos paritetas, tai realiai jokio skirtumo nebus, kaip ir įvykdžius ocioną. Tačiau retai opcionai būna su paritetu. Manykime, kad $90 Call opcionas prekiaujamas virš pariteto, $11. Jūs parduodat opcioną, perkate akcijas, ir gaunate dividendus.

Vadinasi, jūs gaunate papildomai $1 daugiau nei įvykdant opcioną. Iš kitos pusės, jei opcionas yra žemiau pariteto, sakysim $9, tai geriausia būtų opciono neparduoti, o įvykdyti anksčiau laiko akcijas po $99 paskutinę dieną, kada dar gaunami $2 dividendai.

Pabaigai

Dividendai ir palūkanų normos nėra pagrindiniai faktoriai įtakojantys opciono kainą. Dauguma opcionų skaičiuoklių internete naudoja supaprastintą Black Scholes modelį, kuris neįvertina dividendų ir palūkanų.

Todėl jei norite maksimaliai išnaudoti opciono galimybes rinkoje, reiks susirasti kur kas tikslesnių opcionų skaičiuoklių.


Panaudota Investopedia ir kita informacija

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.