Antradienis, 21 gegužės, 2024
Mokomieji Straipsniai

Doji žvakė

Kas bent kiek domėjosi Technine analize, o jei dar ir Japoniškomis žvakėmis, tai tikrai žino žvakę pavadinimu DOJI žvakė arba Doji žvaigždė. Ir tai, kad ji yra viena reikšmingiausių analizėje.

Kadangi ši žvakė gali būti trendo viršuje arba apačioje, klausimas kyla, kuo Doji skiriasi nuo kitų žvakių apsivertimo modelių, kurie taip pat pasirodo trendo viršuje arba apačioje?

Atpažinimas

Doji žvakės kūnas toks mažas, kad laikoma, jog jo visai nėra. Tai toks atvejis, kai uždarymo kaina beveik lygi atidarymo kainai. Tikslumas čia nėra labai svarbu. Užtenka, kad atidarymo ir uždarymo kainos skirtųsi vos keliais minimaliais kainos pokyčiai (tick).

Doji žvakė

Kai kainos grafike pasirodo Doji žvakė, labai svarbu kokios žvakės buvo prieš tai. Jei prieš tai dauguma žvakių buvo irgi Doji, tai paskutinė Doji nesvarbi. Dažniausiai taip būna horizontaliame trende. Čia mes ir sutinkam daugiausia Doji žvaigždžių.

Doji žvakė

Bet jei trende pasirodo viena vienintelė Doji žvakė, tai rodo, kad rinka tapo neryžtinga ir tokios žvakės ignoruoti negalima. Ir tada kyla klausimas: O kas dabar?

Pirmiausia, Doji žvakė simbolizuoja pusiausvyrą tarp pirkėjų ir pardavėjų, tarp Bulių ir Meškų. Pati žvakė savaime nėra trendo apsivertimo signalas. Ji parodo rinkoje atsiradusį investuotojų neapsisprendimą. Gal būt trendo išsekimą, ir galimą trendo apsivertimą.

Doji žvakė

Čia ir vėl svarbu, kokios žvakės buvo prieš tai. Prieš pirmą Doji matome kilimo žvakes ir kylantį trendą. Prieš antrą Doji trende matome kritimo žvakes. Pastebėta, kad dažniausiai trendas verčiasi su Doji viršuje. Taip yra todėl, kad trendui kilti reikia vis naujų pirkėjų. Jų paprasčiausiai gali nelikti.

O trendas į apačią gali trukti labai ilgai ir tarpais gali pasirodyti Doji, tačiau kritimas dar gali ilgai nesibaigti. Labai įdomus faktas, kad doji, išvertus iš japonų kalbos, reiškia paniavą.

Doji modeliuose

Charami kryžius (Harami Cross)

Doji žvakė
Charami kryžius

Tai dviejų žvakių modelis. Po aiškaus trendo pasirodo didelė žvakė, o po jos kita žvakė yra Doji. Toks modelis yra pakankamai patikimas apsivertimo modelis. Jam nereikia patvirtinimo, nors jis visada praverčia.

Svarbu, kad modelio pirmos dienos žvakė atspindėtų trendą, t.y. žemėjančiame trende būtų juoda/raudona žvakė, o kylančiame – balta/žalia.

Pamestas kūdikis (Abandoned Baby)

Jei Doji rodo galimą trendo apsivertimą, tai Pamestas kūdikis tai patvirtina. Pirma žvakė yra pakankamai didelio kūno juoda, atspindinti trendą, žvakė. Antra yra kiek atsiskyrusi Doji. Trečia žvakė yra balta žvakė, tarsi patvirtinanti trendo vertimąsi.

Doji žvakė
Pamestas kūdikis (Abandoned Baby)

Vakarinė Doji Žvaigždė ir Rytinė Doji Žvaigždė yra labai į Pamestą kūdikį panašūs modeliai, tik skirtumas tame, kad Pamestame kūdikyje modelio žvakių šešėliai nesikerta, tarp jų yra atskirtis, gap’as. O Vakarinės Doji ir Rytinės Doji Žvaigždžių modelių žvakių šešėliai ir kūnai gali susikirsti.

Doji žvakė
Vakarinė Doji Žvaigždė ir Rytinė Doji Žvaigždė

Trys žvaigždės (Tri Star)

Modelis sukurtas ne japonų. Jis priskiriamas Stivui Nisonui. Tai itin retas atvejis, kai viena šalia kitos pasirodo Doji žvakės, o vidurinioji yra Doji žvaigždė. Bet kai toks modelis pasirodo, jo ignoruoti negalima. Modelyje visos žvakės turi būti Doji. Tarp pirmos ir antros žvakių turi būti atotrūkis.

Modelis turėtų pasirodyti po ilgo laikotarpio kritimo arba kilimo trendo. Pirma Doji parodo susirūpinimą. Antra žvakė parodo, kad rinka praranda kryptį. Na o trečia žvakė parodo, kad trendas baigėsi – ji yra žemiau antros žvakės.

Doji žvakė
Trys žvaigždės (matosi net keturios)

Pabaigai

Doji svarbą Techninėje analizėje gauna ir dėl savo interpretacijos (Bulių ir Meškų pasimetimas), ir dėl pakankamai lengvo atpažinimo. Ji paprasčiausiai lengvai krenta į akis.

Ir priešingai nei kitos žvakės, ar jų modeliai, Doji turi savyje didelį psichologinį krūvį, kuris „padeda” Doji modeliams išsipildyti.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.