Sekmadienis, 19 gegužės, 2024
Mokomieji Straipsniai

Kaip uždirbti iš akcijų? Finansinės ataskaitos. Dvidešimt ketvirta dalis

Finansinės ataskaitos toliau. Be Balanso kompanijų finansinėse ataskaitose galime rasti įdomios informacijos apie tai, kiek kompanija uždirba pinigų. Tokia informacija pateikiama Pelno (Nuostolių) ataskaitoje.

Pavyzdžiu pasirinkome AB „City Service“ 2011 m. metinę ataskaitą.

Kaip uždirbti iš akcijų? Finansinės ataskaitos. Dvidešimt ketvirta dalis

Žiūrime ar kompanijos pajamos auga. Ar jos didesnės negu praeitų metų pajamos. AB „City Service“ grupės 2011 m. pajamos yra didesnės už 2010 m. pajamas. Jos padidėjo nedaug, tik 1,11%. Ilgo periodo investuotojams geriau būtų, kad pajamos augtų 10-15%. Tačiau šioje pasaulinėje situacijoje gerai, kad pajamos auga nors ir tiek.

Pardavimų savikainą sudaro su pajamomis susijusios išlaidos. Tai sunaudotos medžiagos, atlyginimai, prekių ir paslaugų savikaina, nusidėvėjimas, kita. Kai viską sudedam, turime visas pardavimo sąnaudas. Jas atimam iš visų Pajamų. Tada ir pamatome ar kompanijos verslas yra pelningas ar ne. Tai matome Bendrajame pelne.

Leidžiamės žemyn ir pasižiūrime, kiek kompanija sunaudoja Bendrosioms ir administracinėms sąnaudoms. Atėmus gauname Įprastinės veiklos pelną. Matome, kad AB „City Service“ grupės Veiklos pelnas irgi augo.

Toliau matyti Finansinė veikla. Tai įvairios palūkanos, gauti dividendai, valiutų skirtumai ir kiti panašūs dalykai. Paskui sumokami mokesčiai. Ir kas lieka yra pati svarbiausia dalis. Grynasis pelnas. Per metus AB „City Service“ grynasis pelnas padidėjo 15,77%. Tai rezultatas, kuris mums labai patinka.

O pačioje apačioje yra pelnas vienai akcijai EPS. Jis padidėjo 13,75%.

Kokią galima padaryti išvadą? Tai aišku viena, kad kompanija pinigus uždirba, pajamos, pelnas, EPS auga. Investuotojai tokias kompanijas mėgsta ir apdovanoja jas akcijos kainos augimu biržoje. Kai mes tai žinome ir randame tokias bendroves per ataskaitas, galime laukti, kad akcija kils.

Dar gerai pasižiūrėti visas metines ataskaitas ir pamatyti kaip EPS pasikeičia per visą tą laikotarpį. Mus domina tik augimas.

Palyginimas

O dabar palyginimui pasižiūrėkite į AB „Dvarčionių keramika“ 2011 m. metinę ataskaitą. Pajamos mažėja, Bendrasis pelnas mažėja, o Įprastinės veiklos rezultatas jau minusis. Ir minusas yra iki apačios. Ar norėtumėte investuoti į kompaniją, kuri daro nuostolius? Tai Jūsų investicijų rentabilumas yra neigiamas, Jūs nieko neuždirbsite, tik prarasite.

Mes į tokią kompaniją neinvestuojam. (Ilgainiui šita kompanija bankrutavo). Trumpai susipažinome su kompanijų metinėmis ataskaitomis. Kad geriau pažinti kompaniją, reikia daryti įvairias analizes, tirti rodiklius.

Tačiau galima ir paprastai pasižiūrėti į ataskaitą ir pamatyti, ko verta kompanija, pelninga ar nuostolinga.

Investuojam tik į pelningas kompanijas!

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.