Pirmadienis, 20 gegužės, 2024
Mokomieji Straipsniai

Kaip uždirbti? Dvidešimt penkta dalis. Obligacijos

Kaip uždirbti? Dvidešimt penkta dalis. Kaip uždirbama, investavus į obligacijas? Kuo obligacijos gali būti įdomios investuotojams? Ar obligacijos yra gera investicija? Kas yra ta obligacija? Oficialiai tai skolos vertybinis popierius, fiksuotų palūkanų investicinis instrumentas. Aišku, kad kažkas skolinasi pinigus ir įsipareigoja (obligation) grąžinti pinigus po tam tikro laiko su palūkanomis.

O fiksuotos palūkanos reiškia, kad skolinat sutariama, su kokiomis palūkanomis suteikiama skola.

Obligacijas nusako trys pagrindiniai kriterijai:

  1. Trukmė.
  2. Palūkanų dydis.
  3. Platintojo patikimumas.

Obligacijų charakteristikos:

Nominali obligacijos vertė – iš anksto nustatyta suma, kurią investuotojas skolina emitentui.

Išpirkimo data – data, kada emitentas turi grąžinti investuotojui jo paskolintą pinigų sumą.

Palūkanų norma – tai mokamos palūkanos už pasiskolintas lėšas. Dažniausiai palūkanos išreiškiamos procentais skaičiuojant nuo nominalios vertės .

Kuponas – tai periodiškai mokama palūkanų norma, išreikšta procentais nuo nominalo ir nustatoma obligacijos išleidimo momentu.

Manykim, kad 10 m. trukmės VVP kuponas yra 2,5%. Tai reiškia, kad obligacijos savininkui kasmet bus mokamas tokio dydžio kuponas.

Jei obligacijos nominalas yra 100 LT, tai nuo vienos obligacijos savininkas gaus 2,5 LT.

Todėl reikia atskirti kuponą nuo palūkanų normos. Kuponas visą laiką išlieka toks pats, o palūkanų norma kinta pagal obligacijos kainą.

O obligacijos kaina gali keistis dėl daugelio priežasčių. Va matėte, kaip investuotojai išpardavinėjo Graikijos vyriausybės obligacijas. O jei išpardavinėja, tai ir kaina krenta.

O kai krenta obligacijų kaina, palūkanų norma kyla.

Trumpalaikės obligacijos, iždo vekseliai, taupymo lakštai kupono dažnai neturi.

Kaip veikia obligacijų rinka?

Vyriausybės skolos vertybiniai popieriai ir kitokios obligacijos pradžioje platinamos pirminėje rinkoje. VVP pirminis platinimas vyksta aukciono principu. Aukcionui išstatomi investuotojų pasiūlymai.

Lietuvoje aukcionai vyksta NASDAQ OMX Vilnius biržoje.

Vyriausybė prieš aukcioną paskelbia, kada bus aukcionas, kokia trukmė, koks obligacijų nominalas, kokia maksimali vieno nekonkurencinio pavedimo apimtis. Investuotojai aukciono dieną išstato savo pasiūlymus:

Konkurenciniai pasiūlymai:

XX 000 000 LT, XX% palūkanomis.

YY 000 000, YY% palūkanomis.

Z 000 000 LT, ZZ% palūkanomis.

Nekonkurenciniai pasiūlymai:

X 000 000 LT.

Y 000 000 LT.

Y 000 000 LT.

Palūkanų normas nustato patys investuotojai, priklausomai nuo to, kiek jie pasitiki emitentu.

Jei pasitikėjimas geras, tai palūkanos mažos, o jei blogas, tai palūkanos aukštos arba net visai nedalyvauja aukcione. Tai palūkanos ir parodo rizikos lygį.

Aukciono metu Vyriausybė susirenka geriausius pasiūlymus tiek, kiek jai reikia tuo metu pasiskolinti. Ir birža išplatina pranešimą, kad kur nurodo mažiausią ir aukščiausią siūlyta pelningumą, apskaičiuoja vidutinį svertinį pelningumą, išplatintą obligacijų kiekį.

Po to šias obligacijas galite pirkti ir Jūs. Galima pirkti banke, galima pirkti biržoje, jei obligacijos įtrauktos į kotiravimo sąrašus.

Kaip uždirbti? Dvidešimt penkta dalis. Obligacijos
Lietuvos banko aukcionų rezultatai Šaltinis: https://www.lb.lt/vvp/default.asp

Kaip uždirbti? Dvidešimt penkta dalis.

Antrinė rinka

Antrinėje rinkoje susiduriam su tokiais terminais, „Švari kaina“ ir „Nešvari kaina“. Švari kaina parodo obligacijos kainą, eliminuojant sukauptų palūkanų įtaką.

Nešvari kaina yra švari kaina ir prie jos pridėtos sukauptos palūkanos. Ką tai reiškia?

Jei Jūs perkate iš investuotojo 10 m. trukmės obligacijas praėjus 5 m. po jų išleidimo (likus 5 m. iki išpirkimo), tai tą kuponą, kuris jau buvo sumokėtas ir kuris dar bus sumokėtas dalinatės su obligacijos pardavėju, Jūs gaunate dalį to, ko negavote, jis gauna dalį to, ko negaus.

Taip atsiranda Nešvari kaina. Bet tai reali kaina, kurią Jūs turite sumokėti. Nesistebėkite, kai pamatysite biržoje obligacijų kainą, kuri didesnė už nominalią kainą.

Nešvari kaina ir būna didesnė už nominalą.

Matyti, kad investicijų į obligacijas grąža yra maža. Paprastam investuotojui gali būti neįdomi. Didžiausias obligacijų pajamingumas gaunamas iš ilgiausios trukmės obligacijų.

Trumpalaikės obligacijos, kaip jau atsitinka dabar pasaulyje su patikimomis obligacijomis, gali turėti neigiamą grąžą.

Tokioms investicijoms, kad jų nesuvalgytų komisiniai ir infliacija, reikia didelių sumų, o kuponą vėl perinvestuoti į obligacijas.

Obligacijas geriausia laikyti iki jų išpirkimo laiko. O 5 ar 10 m. yra didelis laikas, jei suinvestuotos visos santaupos. Nes per tą laiką gali pasirodyti ir daug geresnių pasirinkimų investicijoms.

Tada galima pasirinkti obligacijų fondą, jam reikia mažiau investicijų, o grąža bus tokia pati arba didesnė.

Obligacijas arba obligacijų fondus verta turėti investavimo portfelyje. Jos truputį sumažina riziką ir dar gali duoti teigiamą ir už infliaciją didesnę grąžą. Tik reikia gerai pasirinkti ir obligacijas, ir fondus.

Kaip uždirbti? Dvidešimt penkta dalis. Obligacijos
Skolo VP prekybos sąrašas NASDAQ Baltic biržoje

Išvada.

obligacijų uždirbama gaunat palūkanas ir kuponą. Investuotojams įdomios dėl saugumo. Tai gera investicija, po geros obligacijų pasirinkimo analizės.

Primename, kad Komentarai skirti klausimams užduoti. Temai pasiūlyti. Kaip uždirbti? Dvidešimt penkta dalis.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.