Antradienis, 21 gegužės, 2024
Straipsniai

ECB: spaudinsime tiek, kiek reikės pinigų

O labai reikės pinigų. Tik nesupratau, prie ko čia koronavirusas? ECB’ui jis tik rutinos padidinimas, nes bankas ir taip darė, ką darys, tik sumažins perskolinimo palūkanas ir pakoreguos, t.y. padidins kiekybinio palengvinimo sumą. That’s all Folks!

Kas dar? Jau ne kartą girdėtas „pilnas įrankių arsenalas„, naujai išgirsta: „rūpestis namų ūkiais ir šeimomis”. Bet šiaip, pagrindinis tikslas yra užtikrinti likvidumą, palaikyti tinkamą kainų ir nedarbo lygį.

Taigi, Europos centrinis bankas rinkų labai nenustebino, palikdamas bazinę refinansavimo operacijų palūkanų normą 0%. Taip pat išplėtė stimuliavimo paketą, kad paremtų euro zonos ekonomiką, kurią keletą paveikė Covid-19 krizė.


source: tradingeconomics.com

ECB, kaip ir jo kolegos FED, žodžių į vatą neviniojo, tačiau buvo kiek atsargesnis. Tipo, mes nesakom, kad bus blogai, mes sakom, kad palengvinam tikslinių ilgesnės trukmės refinansavimo operacijų (TLTRO III) sąlygas iki 2021 m. birželio mėn.

Plius, iki 2021 m. liepos ir rugsėjo paleidžia naujų netikslinių ilgalaikių refinansavimo operacijų (PELTRO) seriją. Plius, 750 jardų eurų grynai pandemijos reikalams pagal PEPP programą. Plius, 20 jardų kas mėnesį iki bankas pradės kelti palūkanas.

Taip kad tų pinigų tikrai nebus per daug. Ekonomikos stoja. Apie BVP mažėjimą pirmą šių metų ketvirtį pranešė Latvija, visa euro zona, Austrija, Ispanija, Lietuva. Prancūzijos ir Italijos BVP krenta jau antrą ketvirtį iš eilės. Šios dvi šalys jau žengia per recesijos slenkstį.

Daug reikės pinigų neleisti infliacijai pavirsti defliacija. Vartotojams tai kaip ir naudinga, tačiau be infliacijos nebus BVP augimo. Tokia ekonomikos teorija. Tačiau infliacija krenta stipriai ir ji yra inertiška:


source: tradingeconomics.com

Nebent pinigai rinkoje pradės suktis. Tada ir maža infliacija nebaisi. Tačiau pinigų prispausdinta beprotiškas kiekis, o jie nekuria jokios vertės. Todėl mes matome, kad pasaulis dar neatsikratė praėjusios krizės padarinių, o čia jau kita krizė atėjo.

Tik Kinijoje pinigai sukasi greitai, ten ir BVP augimo tempas buvo sparčiausias. Ten ir ekonomika turi galimybę atsigauti greičiau nei kur kitur pasaulyje. JAV ir Europoje tokiais tempais dar ilgai kapstysimės iš pirmos krizės, nekalbant apie antrą:

ECB: spaudinsime tiek, kiek reikės pinigų
Pinigų apyvartos greičiai

Bet net ir su tokiu pinigų apyvartos greičiu viskas yra gerai. Euro zonos M3 pinigų pasiūla stipriai koreliuoja su BVP:


source: tradingeconomics.com

Turėdami formulę MV=PQ=BVP, matome, kad teoriškai, kai M auga, V – daugmaž stabilus, P – mažėja, tai Q arba BVP turėtų didėti, kad lygybė būtų teisinga.

Vadinasi, ECB ir kitų centrinių bankų veiksmai didinti pasiūlą ir mažinti pinigų kainą yra ir gali būti labai veiksmingi ir nesukelti hiperinfliacijos.

Tuo tarpu investuotojų pinigai keliauja į safe haven instrumentus. Europoje tai, tradiciškai, yra Vokietijos vyriausybės obligacijos.

Europoje investuotojai perka didžiausios regiono ekonomikos obligacijas. Vokietijos VVP pajamingumų kreivė, išliekant tokiai tendecijai, ne tik ilgai išliks neigiamoje zonoje, bet dar gali visi suplokštėti. Žodžiu, matome recesijos signalą:

ECB: spaudinsime tiek, kiek reikės pinigų
Vokietijos VVP pajamingumų kreivė

Kitas „europinis” safe haven yra Šveicarijos frankas. Euro atžvilgiu jis stiprėja jau 2 metus iš eilės, nežiūrint Šveicarijos nacionalinio banko pastangų periodiškai intervencijomis rinkoje franką silpninti:

EURCHF, 1W

Išvada

Centrinių bankų veiksmai palaikant pigius pinigus ir didinant jų kiekį nėra ir niekada nebuvo vakcina nuo ekonominių krizių. Centrinių bankų funkcija yra ekonomikai padėti visais laikais: ir sunkiais, ir lengvais.

Reali pagalba ekonomikai suteikiama tik bendrais ir suderintais monetarinės ir fiskalinės politikos veiksmais. Todėl JAV tai padaryti daug paprasčiau, nei Europoje, kur prie vienos monetarinės politikos yra 20- fiskalinių politikų.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.