Trečiadienis, 24 balandžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

EOSIO – kylantis Ethereum konkurentas

EOSIO – nuosava platforma

2018 m. birželio 2 d. EOS, kilusi Ethereum platformoje, perėjo į nuosavą blockchain platformą EOSIO version 1.0. Tai yra Block.one projektas, skirtas verslininkams kurti blockchain programėles. EOS.IO yra programinė įranga teikianti paskyrų sukūrimą, autentifikavimą, duomenų bazes, asinchroninį ryšį ir programų tvarkymą keliuose procesorių branduoliuose ir/arba klasteriuose.

Technologija yra blockchain architektūra, kuri gali keistis milijonais operacijų per sekundę be naudotojo mokesčių ir leidžia greitai ir lengvai diegti decentralizuotas programas. Kartais šitą platforma vadinama Ethereum ant steroidų („ethereum on steroids”), todėl mėgsta sau priskirti „geriausios” titulą („well, one of the best”).

Nuo pačios Ethereum platformos skiriasi dar ir tuo, kad naudoją kitą programavimo kalbą – C++.

Platforma

EOS platforma naudoja daug įvairių programų. Ir ją sudaro trys svarbiausi komponentai:

  • cleos – komandinės eilutės sąsaja bendrauti su „blockchain” ir valdyti pinigines.
  • keosd – komponentas, kuris valdo EOSIO pinigines.
  • nodeos – blockchain mazgo komponentas.
Platformos architektūra Šaltinis: EOSIO

Konsensuso mechanizmas

EOS.IO įrangoje naudojamas, kaip sako, vienintelis pripažintas decentralizuotas konsensuso algoritmas Delegated Proof of Stake (DPOS). Pažodžiui jis išsiverčia kaip „deleguotas dalies įrodymas„. Tai reiškia, kad kiekvienas, turintis žetonų EOS.IO blockchain’e gali kurti naujus blokus su sąlyga, kad gali įtikinti žetonų savininkus už tai balsuoti.

Blokai tinkle sukuriami kad 0.5 sekundės. Kūrėjai blokus gali kurti bet kuriuo momentu. Ir jei suplanuotu laiku blokas nėra sukurtas, tai grandinėje atsiranda 0.5 s. tarpas. Blokai tinkle gaminami raundais po 126 blokus: 6 blokai 21-am gamintojui. Sistema veikia taip, kad tuščių blokų būtų kiek galima mažiau ir nenutrūkstamai.

Toks konsensuso mechanizmas tarsi neleidžia tinkle atsirasti „šakutei” (fork). Nes visi gamintojai kooperuojasi blokui patvirtinti. Tačiau jei atsiranda šakutės grėsmė, konsensuso mechanizmas bloką automatiškai prijungia prie ilgesnės grandinės.

Tai reiškia, kad kuo ilgesnė grandinė, tuo daugiau joje veikia blokų gamintojų, tuo mažiau tuščių tarpų ir tuo efektyvesnis tinklas. Toks tinklas neleidžia gamintojui veikti dviejose grandyse vienu metu. Taip išvengiama sukčiavimo.

Taip pat į algoritmą įdėtas Byzantine Fault Tolerance protokolas, leidžiantis bloką pasirašyti. Taip atsiranda apsauga, kad vienas blokas nebus pasirašytas du kartus to paties gamintojo.

O kai bloką pasirašo bent 15 gamintojų, tokio bloko pakeisti jau nebeįmanoma.

EOSIO sistemos panaudojimas:

  1. Nemokamos operacijos (Free Rate Limited Transactions)
  2. Greitas bloko patvirtinimas (0,5 sekundės)
  3. Žemos tolerancijos Byzantine Fault Tolerant išbaigtumas.
  4. Web Assembly sukurta Smart Contract platforma
  5. Turi Sparse Header Light Client patvirtinimą.
  6. Planuojami pasikartojantys sandoriai.
  7. Time Delay Security.
  8. Hierarchija paremti leidimai.
  9. Palaiko Biometric Hardware Secured Keys.
  10. Lygiagretus konteksto laisvojo patvirtinimo logikos vykdymas
  11. Palaikomas ryšys tarp blockchain’ų.

Trūkumai

Ne be jų. Dar prieš sistemos paleidimą Kinijos internetinio saugumo kompanija Qihoo360 rado spragų, leidžiančių programišiams valdyti tinklo mazgus ir atakuoti smart kontraktus. Negailėta kritikos ir pakankamai aukštai tinklo centralizacijai. Nes yra tokie dalykai, kaip „baudos”, iš ko matyti, kad Block.One linkusi palaikyti savo viršenybę ir gal net yra prieš nekintamo bloko sukūrimą.

Sistemos paleidimo metu atskleista, kad beveik nėra suorganizuotos balsavimo sistemos. Net žetonų turėtojai arba nežino, kad gali balsuoti, arba neturi prieigos prie balsavimo serviso, tiksliau, tokio net nebuvo.

Tobulinimai

Sistema nuolatos tobulinama, nes to reikalauja gyvenimas. Reikia tobulinti ir praleistus „bug’us” ir reikia tobulinti, kad konkurentai neaplenktų.

1

Neseniai paleistas atnaujinimas EOSIO 1.6.0 parodė, kad tinklo pralaidumas padidėjo 30%, sutrumpėjo transakcijos laikas, padidėjo jų kiekis, sumažėjo grandinės kaštai kiekvienai atskirai operacijai.

EOS žetonas

EOS žetonai yra Ethereum tinkle platinami ERC-20 protokolo žetonai, suderinti su atitinkamu ERC-20 smart contract’u. Jie neturi jokių teisių, naudojimo būdų, tikslų, atributų, funkcijų ar savybių, įskaitant, be apribojimų, visus EOS platformos naudojimo būdus, paskirtį, atributus, funkcijas ar savybes. T.y. nėra vertybinis popierius, suteikiantis kokias nors teises, sakysim, gauti dividendus.

Žetonai buvo platinami nuo 2017 m. birželio 26 dienos ir platinimas tęsėsi 341 dieną. Iš viso išplatinta 1 mlrd. žetonų. 20% išplatinti per pirmąsias 5 dienas. 70% išplatinti per likusį laiką. 10% EOS žetonų priklauso block.one. Jai negalima prekiauti, negalima perdavinėti Ethereum tinkle. Žetonas nėra kasamas.

EOS piniginės

Rekomenduojamos piniginės:

  1. MetaMask (Chrome naršyklės plėtinys)
  2. MyEtherWallet (parsisiuntimui ir online)
  3. Meet.One.

Minimalus EOS kiekis, priimamas į pinigines lygus 0.01 ETH. Ir visada rinkdamiesi net ir rekomenduojamas pinigines, paieškokite informacijos apie jų patikimumą. EOS žetonai nėra skirti investicijoms ar spekuliaciniams tikslams ir negali būti laikomi investiciniu instrumentu.

Kur dabar nusipirkti EOS?

Biržos, kurios rašymo metu palaikė EOS protokolą:

EOSIO - kylantis Ethereum konkurentas
Šaltinis: Everipedia.org

White paper

Daugiau apie EOS žetonus ir sistemą, galite pasiskaityti šioje duombazėje.

Techninė analizė

Mėnesio timeframe TA indikatorių konsensusas:

Šaltiniai: Weusecoins.com; Eos.io; Block.one.

Daugiau apie kriptovaliutas

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.