Penktadienis, 6 gruodžio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Ethereum 2.0 – senas naujas eteris

Kas yra tas Ethereum 2.0? Naujas tinklas ar tai epochinis antros pagrindinės kriptovaliutos fundamentalios koncepcijos atnaujinimas? Pabandykime sužinoti… 2020 m. lapkričio 4 d. buvo paleisti ETH 2.0 depozitų kontraktai, kuriuose pateiktos visos projekto 2 versijos specifikacijos. Ši versija protokolo genezę suaktyvins tik gruodžio 1 d., kai bus bus deponuota bent 524 224 ETH.

Bet nebūtinai versija bus paleista. Būtina, įsigaliojimui paleisti smart kontraktą. Tuo tarpu laukiam, liko laukti labai nedaug.

Įvadas į ETH2

Ethereum 2.0 arba ETH2 yra seniai planuojamas Ethereum tinklo atnaujinimas, kuris suteiks, jei bus laikomasi visų pažadų, daugiau mastelio (scalability) ir saugumo, reikalingų, norint pasiekti daug didesnę vartotojų bazę nei dabartinė. Šio atnaujinimo idėja yra žymiai sumažinti energijos suvartojimą pereinant nuo Proof of Work algoritmo į Proof of Stake algoritmą, leisti tinklui atlikti daugiau operacijų nei dabar.

Taip pat bus įvestos Shard chains – koncepcija, kuri jau kurį laiką egzistavo blockchain pasaulyje ir kuri bus išbandyta naudojant naują protokolo versiją.

Nuo pat savo veiklos pradžios 2015 m. Ethereum tapo pirmuoju programuojamu blockchain pagal DApps (decentralizuotų programų) kiekį ir daugybę sukurtų smart contracts. Ethereum daug laisviau leidžia sukurti kontraktus per Turing, Solidity programavimo kalbas, nei bitcoin, turintis žymiai griežtesnę scenarijų kalbą.

Akivaizdu, kad dėl didelių galimybių tenka didelė atsakomybė. Ir neatsitiktinai galimybė kurti bet kokius smart kontraktus sukėlė klaidų, kurios vartotojams kainavo milijonus dolerių. Tačiau pagrindinė Ethereum problema šioje istorinėje akimirkoje yra didelis poreikis išplėsti mastelį, kad būtų realizuotas tikrasis jo potencialas, nes galimybė atlikti tik 15 tps (operacijos per sekundę) sukuria sunkiai įveikiamą kliūtį.

Palyginimui, Visa apdoroja apie 1500 tps, o tai leidžia jai visame pasaulyje išplisti kaip mokėjimo paslauga. Pagal dabartinį algoritmą PoW reikalaujama, kad mainingo procesas būtų brangus dėl saugumo, tačiau tuo pačiu metu jis neleidžia mastelio keisti pagal poreikį. Pasiekti „keičiamo, saugaus ir decentralizuoto“ standartą anaiptol nėra taip jau labai paprasta, todėl Ethereum 2.0 laukti reikėjo tiek ilgai.

Ethereum 2.0 - senas naujas eteris
Ethereum 2.0 – senas naujas eterisSource: ledger.com

Proof-of-Work vs Proof-of-Stake. Kodėl?

Proof-of-Work algoritmas pagrįstas kasimo koncepcija, kad tinklas būtų saugus ir sinchronizuotas. Skiriant didžiulę skaičiavimo galią, sukuriami blokai, per kuriuos įtraukiamos dar nepatvirtintos operacijos. Nors teoriniu požiūriu tai yra saugiausias požiūris į kriptovaliutą, energijos sąnaudos yra labai didelės, o operacijų patvirtinimo greitis yra labai mažas programai, kuri siekia išplisti visame pasaulyje.

Proof-of-Stake pakeičia energijos suvartojimą finansiniu įsipareigojimu: nebelieka mainerių, bus tik patvirtintojai (validators), kurie, įdėdami savo ETH į „staking’ą“, galės patvirtinti ir sukurti naujus blokus, kad uždirbtų naujus ETH. Kad patvirtintojas galėtų pasileisti programinę įrangą, kuri patvirtina operacijas ir sukuria naujus grandinės blokus, turi įvykdyti finansinius įsipareigojimus – įnešti mažiausiai 32 ETH.

Tačiau tikima, kad ateityje, greičiausiai, bus galimybė dalyvauti su mažesne suma. Ir norint pradėti įvairius ETH2 etapus, iš viso reikia į staking’o pool’ą įnešti 524 224 ETH, t. y. mažiausiai 16 384 patvirtintojų.

Kas yra Shard grandinės?

Kitas svarbus 2 protokolo versijos atnaujinimas yra Shard grandinės. Šios grandinės yra blockchain rūšis, kurios yra lygiagrečios pagrindinei. Jos visada yra ethereum ekosistemoje ir prisiima didelę dalį duomenų apdorojimo darbo. Šiuo metu tinklo mazgą (node), skirtas apdoroti operaciją, turi atsisiųsti, apskaičiuoti, archyvuoti ir perskaityti kiekvieną ethereum istorijos operaciją. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl protokolas atlieka tik 15 tps.

Su Shard mazgai bus išsklaidyti į fragmentų pogrupį ir tiesiog užteks atsisiųsti, apskaičiuoti ir archyvuoti kiekvieną to pogrupio operaciją, o ne visą tinklą. Tada Beacon grandinės (Beacon Chain) užduotis bus užtikrinti visų mazgų sinchronizavimą. Ši grandinė bus pagrindinė ethereum blokų grandinė, kuri suteiks konsensusą visoms Shard grandinėms. Kiekvienoje Shard grandinėje tikrintojai sukurs operacijų blokus ir praneš apie juos Beacon, kuris vėliau padarys šią informaciją prieinamą visiems.

Ethereum 2.0 roadmap’as

Kaip minėta anksčiau, atnaujinimo mastas reikalauja didelio koordinavimo ir saugumo. Todėl tai padaryti nėra visai paprasta. Dėl šios priežasties perėjimas nuo 1 iki 2 versijos bus atliekamas 3 pagrindiniais etapais.

Fazė 0: Beacon Chain.

Pirmasis žingsnis yra Beacon chain sukūrimas. Ji dar nebus visiškai funkcionali, nes nėra palaikančių Shard chain, todėl nebus tikros sinchronizacijos. Pradžioje grandinė turės tiesiog užregistruoti patvirtintojus ir koordinuoti visų depouojamus ETH.

Ethereum 2.0 - senas naujas eteris

ATTENTION: when the 32 ETH are staked in this contract, they can no longer be withdrawn momentarily. The transaction is unilateral and will be withdrawable from phase 1.5.

Fazė1: Shard Chain

Pirmame etape bus pristatytos Shard grandinės. Kaip minėta anksčiau, jiems bus perduotas ETH operacijų ir kontraktų patvirtinimas. Jie bus PoS ir turės būti 64 shard’ai (skeveldros) ir jie nepalaikys smart sąskaitų ar kontraktų trumpuoju laikotarpiu.

Fazė 1.5: pagrindinis tinklas tampa Shard

Šiame etape Ethereum, kurį mes jau žinome, taps Shard chain tinklu ir oficialiai pereis prie Proof-of-Stake.

Fazė 2: Shard tinklo užbaigimas

2 paskutiniame etape visi fragmentai bus visiškai funkcionalūs, suderinami su Smart Contracts ir galės laisvai bendrauti. Šis etapas turėtų užbaigti perėjimą ir pagaliau ethereum turėtų būti keičiamo dydžio (scalable) funkcionalus projektas, skirtas projektams, kuriuose yra milijonai vartotojų.

Ethereum 2.0 roadmap
Ethereum 2.0 - senas naujas eteris
Consensys.net

O kaip su monetomis?

Jei yra Ethereum 2.0, tai turi būti ir ETH2? Tarsi taip, ir tarsi ne. ETH turėtojai jau pastebėjo, kad visiškai niekas nepasikeitė. Kriptovaliuta galima atsiskaityti, galima ja prekiauti kaip įprastai. Priedo dar atsirado stakingo funkcija.

Savu laiku Binance perspėjo, kad ETH2 žetonai yra scaminiai ir jų geriau nepirkti. Bet vis dar yra biržų, kur ETH2 žetonais prekiaujama.

Nomics,com teikia informaciją kaip apie atskirą Ethereum 2.0 projektą su savo žetonu ir 3 166 vieta pagal kapitalizaciją. Coinmarketcap.com apie Ethereum 2.0 nepateikia jokios informacijos.

Bet kokiu atveju, įvykus Merge įvykiui, tinkle veikia tik vienas žetonas – kriptovaliute ether, ETH.

Išvados

Tai, ką pamatysime ethereum tinkle, yra epochinis pokytis daugeliu požiūrių: visų pirma todėl, kad PoS pagaliau bus išbandytas didžiulės apimties projekte ir už jo esančiai bendruomenei; antra, sužinosime, ar lygiagretaus Shard ir pagrindinio Beacon tinklų valdymas bus efektyvus ir naudingas. Mes tik pirmame pokyčių žingsnyje: sąlygos atrodo palankios, reikia tik palaukti ir pažiūrėti, ar protokolas sugebės įvykdyti duotus pažadus per palyginti trumpą laiką.

Daugiau informacijos apie ethereum tinklo atnaujinimą rasite čia.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.