Euras: New Normal strategija
Šiandien euras stiprėja, Europos centriniam bankui paskelbus naujos strategijos rezultatus. Aš jau seniai rašiau, kad centriniai bankai nuo 2008 m. yra pasimetę savo prispausdintuose piniguose ir dabar priversti kurti naujas monetarinės politikos strategijas, iš esamos situacijos kapstytis. FED New Normal paskelbė jau seniai.
Taigi, strategijos santrauka yra tokia:
- Pagal naują strategiją patvirtintas simetrinis 2 % infliacijos vidutiniu laikotarpiu tikslas.
- Valdančioji taryba patvirtina, kad SVKI tebėra tinkamas kainų matas ir rekomenduoja į šį indeksą nuosekliai įtraukti savininkų gyvenamus būstus.
- Nauja pinigų politikos strategija parengta atlikus išsamią peržiūrą, pradėtą 2020 m. sausio mėn.
Ai tiesa, vos nepamiršau. Į strategija – mados čia reikalas, ar dar koks? – įtrauktas ir toks punktas:
- Valdančioji taryba patvirtino ambicingą su klimato kaita susijusį veiksmų planą.
Be abejo… Pinigų spausdinimas yra daug energijos sunaudojantis procesas… Toliau dar gražiau.
Pasirodo, Ben Bernanke laikais paleistas ekstraordinarus kiekybinis palengvinimas šiandien ECB ir yra tas new normal, nes jo atsisakyti visiškai neketinama ir „bus naudojamas pagal poreikį”. Kas pilnai suprantama, nes papildomos priemonės padeda palaikyti itin žemas bazines palūkanas. O jų, panašu, dar ilgai reikės.
Naujoji strategija – tvirtas pamatas, kuris kaip orientyras mums padės vykdyti pinigų politiką ateinančiais metais. Christine Lagarde
Su tuo 2% infliacijos tikslu centriniam bankui iškilo daugiausia rūpesčių. Tikslas yra išlaikyti tokį lygį stabiliu. Tai nelengvas uždavinys. Todėl kodėl gi nepakeitus SVKI („SVKI tebėra tinkamas kainų matas„) skaičiavimo metodikos? Bet gi „su savininkų gyvenamais būstais susijusių išlaidų įtraukimas į SVKI geriau parodytų namų ūkiams aktualios infliacijos lygį”. Na, skamba tai rimtai…
Euras ir klimato kaita
Na, o klimato kaita čia dėta tuo, kad, pasirodo, ji „daro didelį poveikį kainų stabilumui”. Va taip, jei kas dar nežinojote.
Su klimato kaita susijusio veiksmų plano santrauka atrodo štai taip. ECB Valdančioji taryba yra tvirtai pasiryžusi (kaip gražiai šis žodis skamba šiame kontekste):
- tęsti klimato kaitos klausimo integravimą į savo pinigų politikos sistemą;
- išplėsti su klimato kaita susijusius analitinius pajėgumus makroekonominio modeliavimo, statistikos ir pinigų politikos srityse;
- įtraukti klimato kaitos aspektus į pinigų politikos operacijas tokiose srityse kaip informacijos atskleidimas, rizikos vertinimas, įkaito sistema ir bendrovių sektoriaus turto pirkimai;
- įgyvendinti veiksmų planą atsižvelgiant į pažangą vykdant ES politiką ir iniciatyvas, susijusias su informacijos apie aplinkos tvarumą atskleidimu ir ataskaitų teikimu.
Rinka
Rašymo metu tiek euras prieš JAV dolerį, tiek euro indeksas pašoko apie 0.50%. Investuotojai teigiamai įvertino naują strategiją. Mano manymu, euro kritimas irgi būtų adekvatus įvertinimas. 2% infliacijos tikslas prie mažų palūkanų ir kiekybinio palengvinimo „normalizavimas” turėtų reikšti euro silpnėjimą kitų valiutų atžvilgiu.
Iš kitos pusės, šiandien paskelbta, kad QE yra toks pats rodiklis, kaip ir Tarptautinės prekybos balansas. Kuo jo daugiau, tuo valiutoms geriau…
Šaltinis: ECB