Filatelija. Vokietijos imperijos istorija pašto ženkluose.

Vokietijos imperijos arba Antrasis Reichas kaip valstybė suformuota suvienijant regionus 1871 m. ir egzistavo iki 1918 m., kai sosto atsisakė imperatorius Vilhelmas II-asis. Vokietijos imperija buvo konstitucinė monarchija ir federacija, kurią sudarė monarchijos ir laisvieji miestai.

XIX a. pabaigoje, sujungus 26 monarchijas ir miestus, į vieną politinį junginį, o Prūsijos karalių Vilhelmą I paskyrus imperatoriumi, atsirado moderni Vokietijos valstybė. Naujai sukurtą Vokietijos imperiją Berlyne valdė imperatorius ir jo kancleris Otto von Bismarck, ir per šį laikotarpį Vokietijos imperija tapo stipria ekonomine valstybe, išvystė mokslą, ir atsiliko tik nuo JAV.

Per šį laikotarpį buvo išleisti maždaug 135 pašto ženklai su įvairiais dizainais, ir jie tapo plačiai populiarūs tarp kolekcininkų. Visus imperijos ženklus galima pamatyti šiame kataloge.

Filatelija. Vokietijos imperijos istorija pašto ženkluose.
1900 m. išleista ženklų serija

Vokietijos imperija nustojo gyvuoti po Pirmojo pasaulinio karo, atsistatydinus imperatoriui Vilhelmui II. Prasidėjo taip vadinama Veimaro respublika. Šitie du pašto ženklai išleisti 1919 m., pažymint Veimaro respublikos Nacionalinį kongresą

Filatelija. Vokietijos imperijos istorija pašto ženkluose.
Nacionalinis kongresas

Iš viso Veimaro respublikoje išleista apie 450 pašto ženklų. Per ketverius metus, iki 1923 m. šalis patyrė nuopuolį, hiperinfliacija kainas pakėlė 100 mlrd. kartų. Markės tapo bevertėmis. Vyriausybė išleido naują valiutą Rentenmark. Valiutos denominacijos dėka, ekonomika vėl tapo daugiau mažiau kontroliuojama. Šiuo metu išleistą ženklų rinkinį:

Filatelija. Vokietijos imperijos istorija pašto ženkluose.
1923 m. rinkinys

galima įsigyti čia.

Airmail ženklai

1926-27 metais buvo išleista graži serija Airmail ženklų, vaizduojančių erelį, žinomą iš Vokietijos herbo.

Filatelija. Vokietijos imperijos istorija pašto ženkluose.
Airmail

Tačiau 1933 m. baigėsi ir Veimaro respublika, kai prezidento Paul von Hindenburg įsaku šalies Kancleriu paskiriamas Adolfas Hitleris, kuris labai greitai demokratinę valstybę pavertė totalitarine. Nors pradžioje viskas lyg ir gerai atrodė, valstybėje sumažėjo nedarbas, vyriausybė daug skyrė pramonei, infrastruktūrai plėtoti. Tuo pačiu augo ir išlaidos karo pramonei.

Pramonės ir gerbūvio augimas atsispindi 1934 m. 9 pašto ženklų serijoje.

Filatelija. Vokietijos imperijos istorija pašto ženkluose.
1934 m. serija

Antrojo pasaulinio karo išvakarės

Labai greitai pašto ženklai tapo Nacionalsocialistų partijos dar vienu propagandos įrankiu. 1935 m. išleidžiama serija ženklų, skirtų Hitlerjugendo pasauliniam susitikimui. Jame vaizduojamas berniukas nacionalistinio idealizmo plakate.

Filatelija.
1935 m. serija

Nacionalinei Partijos dienai Niurnberge pažymėti išleisti pašto ženklai, vaizduojantys svastiką ir erelį virš Niurnbergo.

Filatelija.
1935 m. serija

Paskutiniai Vokietijos imperijos, jau Trečiojo Reicho pašto ženklai buvo išleisti 1945 m. Apyvartoje teišbuvo vos kelias dienas ir tik Berlyne. Ženklai vaizdavo dvi pagrindines karines grupuotes – SA ir SS. Straipsnio rašymo metu ši serija Nordfrim tinklapyje parduodama po 22.35 EUR. Teigiama, kad tai gera kaina.

Filatelija
1945 m. serija.

Vokietijos imperija nustojo galioti pasibaigus Antrojo pasaulinio karui Europoje 1945 m. gegužės 8 d. Iš viso nuo 1871 m. yra išleista per 1000, kolekcionieriams patrauklių, pašto ženklų. Nepamirškime, kad 1936 m. Vokietijoje vyko Olimpinės žaidynės, Hamburgo derbis, daug kitų progų…

Šaltinis: Nordfrim ir  Stampworld
%d bloggers like this: